Zagrożeniologia

0
671

„Zagrożeniologia”
David O’Doherty
ilustr. Chris Judge
przeł. Joanna Wajs
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016

Gdyby ktoś marzył o tytule naukowym, zastanawiał się, gdzie i czy w ogóle może czuć się bezpiecznie oraz chciałby poznać potencjalne zagrożenia, to… powinien sięgnąć po tę książkę. Wykłady Doktorra Noela Strefy unaocznią mu (dosłownie!), gdzie czai się niebezpieczeństwo.

„Zagrożeniologia” to książka dla młodzieży ceniącej sobie abstrakcyjne poczucie humoru. To książka, po której lekturze można błysnąć w towarzystwie, może niekoniecznie inteligencją, ale z pewnością dowcipem i fantazją. Rzeczony Doktorr Noel dokładnie wyjaśnia, w jakich sytuacjach człowiek może stanąć oko w oko z zagrożeniem, czy będą to piraci, czy wikingowie, rekin klozetowy, dinozaur czy też ogromna ośmiornica udająca skrzynkę na listy. Zagrożenia to nie tylko postaci, ale także miejsca i przedmioty. Niezwykle groźna może okazać się np. szczoteczka do zębów, akordeon („To jedyny instrument, który może cię zaatakować”) czy zwykły ołówek, o tosterze nie wspominając! Na wszelki wypadek warto wybetonować sobie ogródek, usunąć z mieszkania meble, pozbyć się roweru, chodzić w kasku i kaloszach, a najlepiej… nie wychodzić z domu i w łóżku poczytać książkę, choćby taką z żółtą okładką i mnóstwem prześmiesznych (i prześmiewczych!) ilustracji. Na gorliwych słuchaczy (czytelników) wykładów czeka egzamin i dyplom. Tytuł zagrożeniologa poziomu 1 jest do wzięcia! Zabawa gwarantowana, więc wierzę, że będzie to publikacja, którą młodzi czytelnicy będą sobie polecać.

Nie ukrywam, nie jest to moje ulubione poczucie humoru, ale doceniam w tej książce nieskrępowaną fantazję, dowcip słowny i sytuacyjny, słowotwórstwo, zabawne ilustracje i znakomity przekład. Na nudę nie można narzekać.

Agata Hołubowska

Informacja wydawcy:

Badania amerykańskich uczonych potwierdzają: „Zagrożeniologia” to najlepszy poradnik przetrwania w historii ludzkości!

Witaj, czytelniku. Czy wiesz, że ta książka może uratować ci życie? Oczywiście może ci je także odebrać, jeśli nie będziesz ostrożny (mówię o skorpionie na stronie dziewiątej – pod żadnym pozorem tam nie zaglądaj!). Zapytasz (z powątpiewaniem), w jakich sytuacjach przyda ci się „Zagrożeniologia”. Otóż na przykład w następujących:

– gdy twoja babcia jest robotem;

– gdy twój nauczyciel jest wampirem;

– gdy wiking przebrany za Świętego Mikołaja próbuje wtargnąć do twojego domu.

Ze śmiechu zwichnąłem sobie szczękę.

Eoin Colfer, autor „Artemisa Fowla

David O’Doherty to pseudonim używany przez człowieka o nazwisku David O’Doherty: komika, rowerzystę i pisarza. David chciał najpierw zostać cyklistą, następnie muzykiem jazzowym, ale że nie wykazywał w tych dziedzinach ani odrobiny talentu, zajął się telemarketingiem, a nieco później rozśmieszaniem ludzi. A jeszcze nieco później pisaniem książek dla dzieci. Obecnie też pisze nową książkę dla dzieci. W wolnych chwilach jeździ na rowerze.

Chris Judge jest ilustratorem, malarzem i autorem książek obrazkowych dla dzieci. Za jedną z nich – o pewnej bardzo samotnej Bestii – otrzymał nagrodę Specsavers Irish Children’s Book of the Year. Na obszernej liście swoich sukcesów ma także ambitny projekt mozaiki: o wymiarach dziesięć metrów na dwa.

Strona internetowa brytyjskiego wydania: http://www.dangeriseverywherebook.com/