Premiery z zagranicy wg Małej Czcionki

0
626

Mein kleines Vogelbuch („Mała księga ptaków”)
Katrin Wiehle, Beltz & Gelberg, 16 s. 
wiek: 3+

Od pierwszego śpiewu skowronka o poranku, po wieczorną pieśń kosa – w tej 100% naturalnej książce obrazkowej przedstawione zostały 24 rodzime gatunki ptaków i ich cechy szczególne. Przejrzyste kształty i kolory, proste teksty i najistotniejsze informacje sprawią, że książka trafi do najmłodszych czytelników i stanie się wspaniałym przewodnikiem po świecie ptaków!

Na stronie internetowej wydawnictwa (www.beltz.de/vogelbuch) zgromadzone zostały głosy wszystkich bohaterów książki.Eins zwei drei Vampir („Raz dwa trzy wampiry”)
Nadia Bude, Peter Hammer Verlag, 20 s.
wiek: 3+

Od czasu premiery w 1999 roku, pierwsza książka obrazkowa Nadii Bude pt. „Raz dwa trzy psy” obsypana została licznymi nagrodami i awansowała do miana klasyki literatury dziecięcej. Przyszedł czas na kontynuację. Straszni bohaterowie książki maszerują trójkami. Każde trio dopełnia czwarta postać, która tworzy rym do reszty, a jednocześnie otwiera kolejną trójkę. 

Nie musimy się jednak martwić o dziecięce dusze. Szkielety, tarantule, rekiny i szerszenie są w tej książce równie straszne jak trzyletnia zjawa pukająca do naszych dni w halloweenowy wieczór.Pompon Ours dans les bois
Benjamin Chaud, Helium, 32 s.
wiek: 3+

W lesie panuje spokój. Tata niedźwiedź rozmyśla, mama niedźwiedzica skubie szyszkę, a mały niedźwiadek nadal drzemie… Pompon strasznie się nudzi. Nikt się z nim nie bawi, nikt mu nie śpiewa, nikt nie drapie go po plecach. I nagle Pompon pęka! Po znanej polskim czytelnikom „Misiowej piosence” oraz dwóch niewydanych dotąd w Polsce kolejnych częściach serii, ponownie spotykamy się z całą misiową rodziną! Nowa przygoda, gęsta jak las, w której od szczegółów roi się jak od grzybów po deszczu, pozwala drżeć z przerażenia …i śmiać się na cały głos!Earth Verse: Haiku from the Ground Up („Wierszem o Ziemi. Haiku od podstaw”)
Sally M Walker, il. William Grill, Candlewick Press, 48 s.
wiek: 7+

Skały, skamieniałości, trzęsienia ziemi.
Siedemnaście krótkich sylab.

Naukowe haiku o Ziemi!

W wyjątkowej kombinacji haiku i impresjonistycznej, a zarazem wiernej realiom sztuki, ta jedyna w swoim rodzaju książka zachęca czytelników do żartobliwego spojrzenia na naszą planetę i zachodzące w niej procesy. Sally M. Walker opisuje liczne cuda Ziemi – skamieniałe szkielety roślin i zwierząt, wspaniałe erupcje wulkanów, niekończące się cykle hydrologiczne – za pomocą prostych, czasem metaforycznych, trzylinijkowych haiku. Profesjonalnie opracowana szata graficzna autorstwa Williama Grilla, doskonale znanego czytelnikom z dwóch, wydanych również w Polsce, książek: „Wyprawa Shackletona” i „Wilki z Nowego Meksyku”, stanowi wizualne odniesienie do każdego wiersza. Walker i Grill wykorzystują swój talent, aby w prosty i przejrzysty sposób przedstawić naukowe zawiłości stojące za każdym zjawiskiem. Unikalne, artystyczne powiązanie poezji i nauki z pewnością oczaruje wszystkich czytelników zainteresowanych otaczającym nas światem.Under the Canopy: Tales of Trees („Pod baldachimem: historie drzew”)
Iris Volant, il. Cynthia Alonso, Fyling Eye Books, 56 s.
wiek: 6+

Drzewa są płucami świata. Przenikają naszą historię, mity i kulturę. Każdy region i naród ma swoje opowieści o drzewach, prawdziwe lub legendarne, które pomagają nam zrozumieć siebie i piękno naturalnego świata wokół nas. Ta bogato ilustrowana książka bada znaczenie kulturowe drzew w różnych społeczeństwach. Od drzew oliwnych w Atenach, po drzewa eukaliptusowe w Australii. Poznaj miejsce drzew w historii i mitologii całego świata.We’re All Works of Art (Każdy z nas to dzieło sztuki)
Rose Blake, il. Mark Sperring, Pavilion Children’s, 32 s. 

Nasza ciała mogą różnić się formą i kształtem, ale pomyśl, jak nudny byłby świat gdybyśmy wszyscy wyglądali tak samo! Celebrujmy inność i różnorodność dzięki tej książce, która pokazuje, że bycie innym jest czymś normalnym, a wręcz doskonałym. Podchodząc do kwestii z perspektywy sztuki, książka udowadnia na podstawie różnych stylów i nurtów, że tak jak nie ma dwóch takich samych obrazów, tak i ludzie są całkowicie niepowtarzalni. „Każdy z nas to dzieło sztuki” stanowi również ciekawy przewodnik po historii od czasów prehistorycznych po kubizm. Nastrojowy a zarazem dowcipny tekst znakomicie nadaje się do głośnego czytania.Jumble Wood („Mozaikowy las”)
Helena Covell, Flying Eye Books, 32 s.
wiek: 3+

Za górami, za lasami był sobie las. Mozaika zwrotów i obrotów, wzlotów i upadków oraz niewiadomych. Każde z małych stworzonek, które w nim żyło miało coś, co czyniło je szczęśliwym. Wszyscy oprócz Pod, który zwyczajnie nie może go znaleźć. Zirytowany i smutny Pod wyrusza w poszukiwaniu swojego szczęścia, tylko po to, by znaleźć je wśród przyjaciół, których spotyka po drodze.

* Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców. Tłumaczenie: Mała czcionka. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj