Idol. Mikołaj Kopernik

0
165

„Idol. Mikołaj Kopernik”
Justyna Styszyńska
Widnokrąg, 2018

Informacja wydawcy:

Kim był Mikołaj Kopernik? Wiadomo, wielkim astronomem! To prawda, ale nie cała, bo parał się wieloma innymi zajęciami. Był powszechnie szanowanym lekarzem, duchownym. Znał się na prawie, matematyce, ekonomii, tłumaczył także literaturę – jednym słowem był człowiekiem renesansu, wszechstronnie wykształconym XV-wiecznym wizjonerem. Człowiekiem, który dziś mógłby zostać idolem i o którym warto wiedzieć więcej.

Informacja wydawcy: 

Nowy zeszyt kreatywny „Idol. Mikołaj Kopernik” Justyny Styszyńskiej w przystępnej i bardzo atrakcyjnej formie przedstawia życie i pracę wielkiego człowieka, jakim był Mikołaj Kopernik, ale nie tylko. Autorka zabiera czytelników w prawdziwą podróż w czasie, ukazując świat epoki renesansu. Premiera już w 1 czerwca.

Czy nazwisko Kopernik coś oznacza? Dlaczego opuścił Toruń, gdy miał 18 lat? Jakie tajemnice skrywała jego pracownia? Czy dziś, patrząc w niebo, widzimy te same gwiazdy, które widział?

„IDOL” to seria książek dla dzieci w wieku szkolnym opowiadających o wielkich postaciach z historii, które wniosły cenny wkład do światowej nauki, kultury czy sztuki, i które mogą być wzorem do naśladowania. Dotychczas w serii ukazały się tytuły: Idol. Maria Skłodowska-Curie oraz Idol. Frida Kahlo.

Opowieść o Mikołaju Koperniku przeplata zadaniami i rozbudzającymi ciekawość wyzwaniami kreatywnymi, dzięki którym czytelnik na chwilę może poczuć się jak wielki astronom i naukowiec. Zeszyt zawiera NAKLEJKI. Wśród propozycji ćwiczeń jest kolorowanie, wyklejanie, planowanie, projektowanie oraz przeprowadzanie eksperymentów. Wiedza zdobyta poprzez doświadczenie z pewnością pozostanie w każdej małej głowie.

Dzieci znajdą w książce między innymi opis miasta epoki renesansu, zobaczą, jak wyobrażał sobie Mikołaja Kopernika Jan Matejko, dowiedzą się, jak funkcjonowały uniwersytety, jakie metody leczenia uważane były za skuteczne i ile były warte dukaty oraz dlaczego teoria heliocentryczna uważana jest za przełomową w dziejach ludzkości. A że Kopernik był także strategiem wojskowym, a żył w czasach, gdy po ziemi chodzili rycerze, o nich też dowiedzą się co nieco.

Jak wyglądał Toruń w XV wieku?

Płynące rzeką potężne żaglowce, tłumy żeglarzy, kupcy głośno zachwalający swoje towary, handlarki przekrzykujące się na targu. Jakże głośne i kolorowe musiało być miasto młodego Kopernika! W tamtych czasach Toruń był bardzo ważnym portem położonym nad Wisłą. Rzeką towary płynęły do Gdańska, a stamtąd drogą morską do odległych krajów… – pisze autorka, dodając mapy i ilustracje, by czytelnik mógł wyobrazić sobie tamten świat.

Czy Kopernik miał lunetę?

Kopernik żył w czasach sprzed wynalezienia lunety. Przyrządy, jakimi posługiwał się do obserwacji nieba i wykonywania obliczeń, były bardzo proste. Tym bardziej świadczy to o geniuszu astronoma, że potrafił przy użyciu mało skomplikowanej aparatury dojść do tak odkrywczych wniosków. Wiemy, co pomagało mu w codziennej pracy, bo instrumenty badawcze opisał w tej samej księdze, w której zawarł swoją rewolucyjną teorię astronomiczną.

Autorka przestawia narzędzia, którymi posługiwał się uczony oraz wyjaśnia, jak ich używał – od cyrkla po zegar słoneczny i astrolabium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj