Bjorn. Sześć opowieści z lasu

0
458

„Bjorn. Sześć opowieści z lasu”
Delphine Perret
ilustr. Delphine Perret
przekł. Paweł Łapiński
Wytwórnia, październik 2018

Dużo osób zna książki o bardzo energicznych misiach, ale ten z książki Bjorn. Sześć historyjek z lasu nie biega, nie skacze, nie zwiedza świata, tylko powoli chodzi po dobrze znanych sobie miejscach. Miś Bjorn, główny bohater książki, lubi się nudzić, grać w karty z przyjaciółmi, jeść i spać. Można powiedzieć, że lubi drobne, codzienne przyjemności. Spotyka się z innymi zwierzętami: borsukiem, wiewiórką, zającem, lisem. Ale zna też dziewczynkę o imieniu Ramona, którą poznał na szkolnej wycieczce. Dziewczynka i miś wysyłają do siebie listy. W jednym z nich Ramona wysyła Bjornowi widelec do drapania się po plecach. To jest bardzo przydatna rzecz w życiu misia i lepsza od najbardziej chropowatego drzewa w lesie.

Autorką rysunków, ale i tekstu jest Delhpine Perret, francuska ilustratorka. Jej ilustracje są bardzo proste, ale idealnie pasują do wielkiego, spokojnego niedźwiedzia i małej ilości tekstu. Każde zwierzę przedstawione w książce jest ciekawie narysowane i miło się na nie patrzy. Mnie najbardziej podoba się lis. Historyjek jest tylko sześć, ale czyta je się bardzo powoli i spokojnie. Po ich przeczytaniu aż chce się być takim misiem. Ta książka jest idealna na nasze szybkie czasy. Prawie każdy człowiek spieszy się, a przy tej książce można się uspokoić i zapomnieć o reszcie świata. Najbardziej jednak przy historii Nic, w której Bjorn po prostu siedzi na pieńku drzewa i patrzy, jak rosną liście na drzewach. Czy rzeczywiście nic nie robi?

Polecam tę książkę tym, którzy czują się takim ,,misiem”. Odnajdą w nim bratnią duszę. Ale także tym, którzy za bardzo się spieszą na co dzień. Historia misia to pochwała powolnego życia. Ja też taki jestem. Lubię posiedzieć i tak sobie popatrzeć na liście czy niebo. Jak Bjorn.

Franciszek Gil, lat 14, recenzja ukazała się w 33. numerze kwartalnika „Ryms”

Informacja wydawcy:

Delphine Perret tworzy sześć zabawnych, poetyckich historii o Bjornie i innych mieszkańcach lasu, by opowiedzieć o różnicach między nami, szacunku, przyjaźni i wolności, odkryciach codzienności i zwykłej radości życia.

Delhpine Perret ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Dekoracyjnych w Strasburgu na kierunku ilustracji. Według niej nieodzownymi elementami książki są ilustracje, a jej prace są zazwyczaj minimalistyczne. W swoich książkach lubi odkrywać powiązania między tekstem a ilustracją, słowami a dźwiękiem, codziennym życiem i wyobraźnią. Mieszka w Lyonie we Francji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj