Reksio. Niezawodny przyjaciel

0
547

„Reksio. Niezawodny przyjaciel”
Maria Szarf
ilustr. Helena Filek-Marszałek, Krystyna Lasoń
Papilon, 17 października 2018

Czy ktoś z nas nie kochał w dzieciństwie Reksia? Wszyscy znamy tego wesołego pieska z plamką na oku. Kiedy jednak przyjrzeć się tej bajce z bliska, a nie przez pryzmat sentymentów, można dostrzec coś więcej niż zabawne historyjki. Reksio poliglota to tytuł pierwszej części, w której pies postanawia nauczyć się języków, którymi porozumiewają się inne zwierzęta. Tym sposobem staje się mediatorem w przeróżnych konfliktach. Zachęca dzieci do poznawania świata i jego mieszkańców. Dokładnie taki był zamysł twórcy postaci Reksia, Lechosława Marszałka. Chciał on stworzyć bajkę, w której nie będzie przemocy, a zamiast niej zachęta do tego, żeby nie zamykać się w swojej budzie i wyjść czasem poza własne podwórko, otworzyć się na innych.

Najnowsza książka o przygodach Adasia i jego pieska nie odbiegają od tych wartości. „Reksio. Niezawodny przyjaciel” to zachęta do pomagania tym, którzy nie mają tyle szczęścia, co my. Adaś postanawia zostać wolontariuszem w schronisku. Razem z Reksiem zawieszają na płocie ogłoszenie o zbiórce koców, karmy i innych rzeczy, które mogą się przydać zwierzętom. Wiele osób przyłącza się do tej akcji. Kiedy jednak Adaś i Reksio poznają na żywo mieszkańców schroniska i słuchają ich opowieści o tym, jak samotni tam są, jak tęsknią za kimś, kto ich pogłaszcze, postanawiają zrobić coś jeszcze. Rozwieszają na płocie ogłoszenia ze zdjęciem każdego zwierzaka, aby zachęcić pozostałe dzieci, by czasem odwiedziły schronisko.

Bajki o Reksiu mówią o tym, co naprawdę istotne. Proste, z pozoru banalne fabułki przypominają o czymś bardzo istotnym – że zależymy od siebie, że powinniśmy sobie pomagać i dobrze siebie nawzajem traktować.

Dagmara Olesińska, recenzja ukazała się w 33. numerze kwartalnika „Ryms”

W serii ukazały się m.in. „Reksio. Zimowa przygoda”, „Reksio, Szczeniak”, „Reksio. Zabawa w chowanego”, „Reksio. Dobranocka wszech czasów”.

Informacja wydawcy:

Nadeszła wiosna, słońce przygrzewa i Reksio wyleguje się na podwórku. Adaś postanawia zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt i urządza zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Po zbiórce muszą wszystko zawieźć do schroniska. Adaś z Reksiem wsiadają do autobusu i w drogę. Ale co to? Reksio wyskakuje na niewłaściwym przystanku, a Adaś odjeżdża! Piesek postanawia poszukać swojego opiekuna w schronisku. Trafia tam, ale ląduje w boksie z innymi zwierzętami. Reksio słucha smutnych historii swoich współtowarzyszy. Nie każdy ma tyle szczęścia, co on – przytulną budę i troskliwego opiekuna. Czy Adaś i Reksio się odnajdą? Czy zdołają pomóc potrzebującym zwierzętom?

Reksio – kultowy bohater serialu animowanego – jest pomysłowym psiakiem, a jego przygodami zachwycają się kolejne pokolenia dzieci.

Reksio i jego przyjaciele mieszkają na wsi i nigdy nie narzekają na nudę. Bawią się, śmieją, pomagają sobie nawzajem. Najważniejsze, że trzymają się razem i mogą na siebie liczyć. Przyjaźń, współpraca, ciekawość świata, szacunek dla zwierząt – to wartości, których uczą opowiadania o sympatycznym piesku z łatką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj