Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce

0
502

„Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce”
Izabella Klebańska
ilustr. Magdalena Pilch
Wydawnictwo Literatura, 18 kwietnia 2019

Napisać książkę dla dzieci o życiu wybitnego pisarza, muzyka czy wynalazcy uważam ze niezwykle trudne. Wiele tego typu książek jest potwornie nudna, napisana mało przystępnym językiem, co ostatecznie bardziej przypomina notę encyklopedyczną niż ciekawą opowieść dla młodego czytelnika. W związku z tym zawsze, gdy otwieram tego typu publikację, już na wstępie jestem do niej sceptycznie nastawiona. Tak też było w przypadku książki „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce” Izabelli Klebańskiej. Na szczęście zostałam mile zaskoczona i książka ostatecznie sprawiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

Na początku poznajemy Tośkę, która cierpi na manię prześladowczą, na każdym kroku styka się z utworami Stanisława Moniuszki, co wzbudza w niej chęć poznania historii tego kompozytora, swoistą moniuszkomanię. Kolejny rozdział to już opowieść o losach Moniuszki. Do Tośki wracamy dopiero na sam koniec książki, co stanowi przyjemną klamrę. Daje wrażenie dobrze skomponowanej publikacji. Sama narracja daleka jest od nudnej biografii, pełnej dat, nazw i miejscowości. W trakcie lektury nie odniosłam też wrażenia, które często się pojawia, gdy czytamy tego typu biografie, a mianowicie wydaje się nam, że bohater to postać niedostępna, odległa. Wręcz przeciwnie, młody Stanisław Moniuszko wydaje się być po prostu chłopcem jak każdy inny. Doświadcza podobnych trudności, co wielu młodych ludzi, musi walczyć, by osiągnąć sukces. Dzięki temu jego historia jest motywacją dla czytelnika, by nigdy się nie poddawać i spełniać swoje marzenia.

W książce nie ma wielu ilustracji, ale te, które są, dobrze uzupełniają narrację. Ciekawym pomysłem jest połączenie na kilku z nich współczesnej ilustracji z rysunkami jak ze starych książek. Dużym atutem publikacji okazuje się dołączona do niej płyta CD, dzięki czemu możemy również po- słuchać jego kompozycji. Zatem dziecko nie tylko zdobywa nową wiedzę, ale i kształtuje swój zmysł estetyki, a także uczy się wrażliwości na muzykę.

Dagmara Olesińska, recenzja ukazała się w 35 nr. kwartalnika „Ryms”

Informacja wydawcy:

W dzieciństwie nie lubił gam, uwielbiał improwizację i pieśni śpiewane przez mamę. Wychowany w miłości do ojczyzny, poświęcił jej całą swoją twórczość. Halka, Verbum nobile, Straszny dwór – to dzieła przemawiające do serca każdego Polaka. Chwalony i podziwiany, nie czuł się doceniony. Choć jego utwory grano nieustannie, całe życie borykał się z problemami finansowymi. Jednak to on w pełni zasługuje na tytuł ojca polskiej opery. Jego pieśni i arie śpiewane były przez pokolenia. W operach świata grany jest do dziś. UNESCO ogłosiło rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Poznajcie jego drogę.

Do książki dołączona jest płyta z utworami Stanisława Moniuszki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj