Halo, tu Ula! Czyli kolejna odsłona czeskich nowinek

0
1205

Jest 7:08 gdy zaczynam pisać to zdanie. Niebo jest zaciągnięte gęstymi chmurami a Wy zaraz dowiecie się dlaczego.

Czy też zdarza się Wam mieć problem ze wstawaniem? Budzik dzwoni raz, drugi, trzeci a Wy powtarzacie w myślach desperacko beznadziejne pytanie „dlaczego ja?”? Może będzie to dla Was jakimś pocieszeniem, że nie jesteście w tym sami!

Jakub Plachý napisał i zilustrował niezwykle prawdziwą i dowcipną książkę dla dzieci „Je ráno” (tytułu chyba nie muszę tłumaczyć). Jest to książka o Słońcu, które nie wstało z budzikiem i któremu autor próbuje przemówić do rozsądku i zracjonalizować tę trudną czynność wyjścia spod pierzyny. Plachý podpowiada co robić po kolei (jedna noga, druga noga, umyć twarz zimną wodą, pogimnastykować się, zjeść śniadanie) tworząc cały rytuał i absolutnie w uroczy sposób podaje wszystkie znane powody, dla których kto jak kto, ale Słońce NAPRAWDĘ musi wstać, bo: musi skontrolować wzrost fasoli w doniczce, pobawić się z chomikiem no i w końcu iść do pracy, gdzie musi: obudzić koguta, poświecić na kwiaty i zwierzęta, napić się lemoniady, wytworzyć chmury, schować się za nie, wytworzyć prąd i tak dalej. I kiedy Plachý wymienia kolejny obowiązek, któremu Słońce musi sprostać, orientuje się, że… Ha, tajemnica! Przeczytajcie i zobaczcie! Albo po prostu zerknijcie za okno, czy w końcu ten leń już wstał.

Książka „Je ráno” jest idealną książką na rano, niech to będzie pierwsza książka, po którą sięgniecie. Autor poranną lekturę rekomenduje na pomiędzy 7 a 11 rano, na ostatniej stronie ostrzega, żeby nawet nie czytać w niedzielę. No są w końcu jakieś zasady. Kreska jest żartobliwa (co pięknie widać np. w porannej gimnastyce, okrągłego w końcu, Słońca), niedbała, dziecinna, kolory intensywne, całość sprawia wrażenie robocze i jest w tym ogromna doza uroku, także w graficznej formie tekstu, który pisany jest ręcznie. Narracja jest niesłychanie dowcipna i zdradza oznaki dziecięcego myślenia o świecie, ale kto rzuci kamieniem przed pierwszą kawą?

Je ráno, Jakub Plachý, Baobab 2019

Ula Jankowska, księgarka mieszkająca w Pradze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj