Dziecięce sprawy, czyli jak radzić sobie na co dzień i od święta

0
675

„Dziecięce sprawy, czyli jak radzić sobie na co dzień i od święta”
Joanna Krzyżanek
ilustr. Zenon Wiewiurka
wiek: 6+
Centrum Edukacji Dziecięcej, 2015

Książka miała swoją premierę w wiosną 2015 roku, ale zaręczam – nic nie straciła na swojej aktualności. Zresztą jak większość tytułów napisanych przez Joannę Krzyżanek w ostatnich latach. Są to bowiem wydawnictwa traktujące o uniwersalnych dziecięcych problemach, ale i radościach. Raz chodzi o ortografię, innym razem o dobre maniery. Czasem o kłopoty z dokuczającym kolegą – jak sobie z nimi radzić? Albo o smaczny przepis na naleśniki – w tej sprawie podpowie Cecylia Knedelek.

W „Dziecięcych sprawach…” rządzi rodzina Wafelków, zamieszkująca Stare Rumiankowo. Senior rodu, Izydor, z lubością oddaje się pracom rzeźbiarskim, a jego żona, Helena, piecze zdrowe ciasta z zaskakujących składników: szpinak plus morele? Ich dorosłe dzieci: Marek i Małgosia Wafelkowie pracują zawodowo, on w fabryce wafli, ona – w szkole podstawowej. Oboje mają ciekawe zainteresowania. Jakie? – przeczytajcie sami. Z kolei wnuki: Filip oraz Lusia są pełnymi pomysłów, roześmianymi uczniami szkoły podstawowej i przedszkola. Chłopiec lubi eksperymentować, dziewczynka rysować. Rodzinie towarzyszą kotka Pelasia oraz pies Trampek. Czy wiecie, że został niedawno ojcem trzech szczeniąt?

W osiemnastu rozdziałach czytamy o tym, co przydarza się Lusi i Filipowi w szkole i w domu. Możemy zacząć od krótkiego opowiadania umieszczonego w centrum rozkładówki, a potem, jeśli mamy ochotę, zapoznajemy się z informacjami i rysunkami okalającymi główny tekst. Autorka nawiązuje w swoich narracjach do spraw związanych ze zdrowiem dzieci: właściwe odżywianie, higiena, ruch fizyczny, właściwa postawa ciała przy biurku, odpowiednio dobrany plecak. Porusza też kwestie właściwego zachowania się w szkole, znaczenia konsekwencji w wychowaniu, pomagania innym oraz dzielenia się dla szczęśliwego życia. Przy czym jej „nauki” nie mają charakteru belferskiej połajanki, a raczej subtelnej sugestii.

Zenon Wiewiurka okrasił perypetie młodych Wafelków swoimi rozpoznawalnymi ilustracjami. Z pewnością dodają one opowiadaniom Krzyżanek uroku oraz przykuwają dziecięcą uwagę, chociaż trzeba przyznać nie prezentują wysokoartystycznego stylu oraz powtarzają w większości treści pisane. Zastrzeżenia budzi rozmiar pisma zastosowany do głównego opowiadania oraz krój tekstów towarzyszących. Jeśli tytuł miałby trafić do początkującego czytelnika, z pewnością wysokość liter powinna być większa, a krój porad i ciekawostek bardziej czytelny, by dziecko mogło z łatwością odróżnić od siebie kłopotliwe kształty. Jeśli jednak „Dziecięce sprawy…” będą zapośredniczone w lekturze przez dorosłego, powyższe uwagi edytorskie nie mają znaczenia.

„Dziecięce sprawy…” będą dobrą lekturą dla rozpoczynających przygodę z edukacją w zerówce oraz szkole. Zapoznają przyszłego ucznia z podstawowymi zasadami zachowania się w szkole, kwestiami zdrowotnymi, sposobami uczenia się oraz korzystania z książek. Mogą również zachęcić do lektury pozostałych książek Joanny Krzyżanek, na przykład z zakresu savoir-vivre’u.

Łucja Abalar

Informacja wydawcy:

Jeśli chcecie poznać kolejne przygody sympatycznej rodziny Wafelków i znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:

– Ile powinien ważyć plecak ucznia i przedszkolaka?
– Jak zrobić chlebowego dinozaura?
– Czy ściągi są pożyteczne?
– Jak poprawić koncentrację?
– Czy czyściochy mogą być brudne?
– Czego nie usłyszy gaduła?
– Co to są rozpraszacze?

koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Druga część lubianej przez dzieci i cenionej przez nauczycieli książki o rodzinie Wafelków pt. „Dobre maniery, czyli savoir-vivre dla dzieci” autorstwa Joanny Krzyżanek, autorki znanych serii, m.in. o Cecylce Knedelek, Kurze Adeli i wielu wielu innych niezwykle sympatycznych książek dla dzieci.

Poprzez zabawne opowiadanka i humorystyczne kolorowe ilustracje dziecko dowiaduje się i przyswaja mnóstwo wiedzy, wartości i przydatnych w życiu umiejętności.

Książka może stać się inspiracją dla rodziców i nauczycieli, którzy poszukują ciekawych pomysłów na zajęcia z dziećmi.

Dla dzieci od lat 6.

Książka z serii: CENTRUM EDUKACJI DZIECIĘCEJ