Gdy rodzice byli dziećmi. Jesień

0
545

„Gdy rodzice byli dziećmi. Jesień”
Izabela Łazarczyk-Kaczmarek
wiek: 6+
Mac Edukacja, 2016

„Gdy rodzice byli dziećmi” – oto rodzi się nowa seria, która ma zaznajomić dzieci z realiami PRL. Jakie samochody jeździły po ulicach, co można było kupić w sklepie, a czego nie, dlaczego trzeba było stać w długich kolejkach, w co się ubierano, jak radziły sobie zaradne gospodynie domowe, jak urządzano mieszkania i wreszcie jak się bawiono…? Może dzięki odpowiedziom na tego typu pytania najmłodszym będzie łatwiej zrozumieć, dlaczego rodzice i dziadkowie wciąż dziwią się pewnym rzeczom i powtarzają: „Za moich czasów takich zabawek nie było”.

Mimo wielu niedogodności i ograniczeń, jakie przed ludźmi stawiała rzeczywistość każdego dnia, zdaje się, że wciąż wiele osób z sentymentem wspomina czasy PRL. Może nie było tak kolorowo i bogato, jak jest dziś, ale niewątpliwie pewne rzeczy miały swój urok. Można je docenić dopiero, gdy przeszły już do historii. Seria książek (zeszytów właściwie) Izabeli Łazarczyk-Kaczmarek zaprasza dorosłych na nostalgiczną wycieczkę, a dzieci do świetnej zabawy. „Jesień” pokaże jesienne aktywności dnia codziennego, a „Gdy i zabawy” przybliżą, jak spędzano czas wolny zarówno w domu, jak i na podwórku. Kto pamięta cymbergaja, ziemniaka czy kury na grzędzie…?

Ogromnym atutem książek są krótkie i proste teksty oraz grafika. Są zdjęcia (niektóre nawet w kolorze!), są ilustracje i naklejki. Te ostatnie przydadzą się zarówno do zabaw, jak i do uzupełniania pustych miejsc na zdjęciach. A ile w tym dowcipu! W książce z zabawami można znaleźć plansze, karty, a nawet kartki (te talony, dzięki którym kiedyś można było kupić cukier czy mięso). Przydałoby się tylko, by niektóre kartki były grubsze…

Dobra zabawa gwarantowana. Zapewniam. Z niecierpliwością czekam na pozostałe pory roku. Oj, będzie się działo!

Agata Hołubowska

Informacja wydawcy:

Gdy rodzice byli dziećmi to sentymentalna podróż do krainy cudownego dzieciństwa i wspaniałej zabawy. Seria przeznaczona jest dla dzieci, ich rodziców… i rodziców rodziców! Zawiera wiele ciekawych zadań, gier i zabaw, które nie tylko spodobają się najmłodszym, lecz także sprawią, że rodzice oraz dziadkowie powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa. Oprócz różnego typu aktywności w publikacjach została zawarta interesująca treść, która pomoże dzieciom poznać minione czasy i nawiązać bliską relację z rodzicami i dziadkami, którzy będą mieli niezwykłą okazję, by powspominać swoje dziecięce lata. W każdej książce dzieci znajdą naklejki, elementy do wycięcia i złożenia, wiele ciekawostek, quizy i krzyżówki. Całość upiększa bogaty zestaw zdjęć i oryginalnych rysunków.

Z Gdy rodzice byli dziećmi. Jesień dzieci dowiedzą dzieci dowiedzą się, jak ich rodzicom mijały jesienne dni i noce, jak się ubierali, co jedli, gdzie podróżowali i w co uwielbiali się bawić.