Premierowe spotkanie z autorkami książki „Mama zawsze wraca”

0
1616

Wydawnictwo Dwie Siostry i Muzeum POLIN zapraszają na premierowe spotkanie z twórczyniami książki „Mama zawsze wraca” – pisarką Agatą Tuszyńską i ilustratorką Iwoną Chmielewską, które odbędzie się 28 marca 2020 o godzinie 17:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


„Mama zawsze wraca” to poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. Ta niezwykła opowieść o więzi matki i córki wśród okrucieństwa wojny oparta jest na wspomnieniach ocalałej z Zagłady Zofii Zajczyk (Jael Rosner).

Jesienią 1940 roku rodzina Zosi trafiła do warszawskiego getta. By ochronić córeczkę, matka ukryła ją w piwnicy. Zosia spędziła długie miesiące sama z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni utkanym z matczynych opowieści. Nie pamięta muru ani opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta kasztany, które przynosiła jej mama, i sanki rysowane węglem na podłodze. Zosia Zajczyk ocalała, a po wojnie opowiedziała swoją historię.

Autorki opowiedzą o swoim spotkaniu z tą opowieścią, o tym, jak trudno było się z nią zmierzyć, a także o tym, jakie miejsce zajmuje ona w ich prywatnych historiach. W jaki sposób dramatyczna osobista relacja staje się literaturą? Jak opowiedzieć za pomocą słowa i obrazu prywatną i historyczną traumę? Jak stworzyć w książce dom dla czyjejś pamięci – tak, by stała się ona pamięcią nas wszystkich?

Agata Tuszyńska:
„(…) historia Zosi była szczególna. Nie tylko dlatego, że jej bohaterka urodziła się w maju 1939 roku i tak wyraziście zapamiętała swoje przeżycia, ale także z uwagi na sposób, w jaki o nich opowiadała. Połączenie dziecięcej naiwności i wrażliwości z okrucieństwem tej relacji sprawiło, że wówczas przerosła mnie ta opowieść.
Zamknęłam ją na długo na dnie pamięci. Otworzyłam po latach, silniejsza. (…) Uświadomiłam sobie wtedy, jak bliskie są nasze losy. (…) Przeglądam się w lustrze tej historii. Historii miłości i nadziei. Historii, która pozwala wierzyć w moc słowa”.

Iwona Chmielewska:
„Moim zadaniem było dopełnić ten wstrząsający i zachwycający tekst obrazami, które (to jedyne, czego byłam pewna) nie będą ilustrowały go w tradycyjnie pojmowany sposób. (…) Najpierw była bezradność i strach – dwa razy odmówiłam, nie umiałam tego udźwignąć. Ale pomogło mi zdjęcie lalki Zuzi z Yad Vashem (jedyny wizualny ślad przyniesiony z tamtej piwnicy), a właściwie jej sukienka. (…) To mnie ośmieliło i uznałam, że kwiatki z sukienki Zuzi poprowadzą i mnie, i odbiorcę (…) przez coś niewyobrażalnego”.

Wstęp wolny!

Zapraszamy do sali konferencyjnej A na 1 piętrze.

Więcej o książce:
https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-mama_zawsze_wraca.html

Książce patronują:(informacja nadesłana)ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj