„Słuchajcie dziewczyny”

0
718

„Słuchajcie dziewczyny”
Katja Klegel
ilustr. Katja Klegel
przeł. Anna Kierejewska
Marginesy, premiera: 3 czerwca 2020

Informacja wydawcy:

Dlaczego bardziej boimy się słowa „srom” niż  słowa „Sauron”?

Czy naprawdę musimy wstydzić się owłosienia na ciele?

Dlaczego w szkole czytamy głównie autorów, a nie autorki?
I dlaczego zabawki i zabawy dzieci tkwią głęboko w płciowych stereotypach z lat 50-tych.

W autobiograficznym komiksie „Słuchajcie dziewczyny” Katja Klengel zadaje te wszystkie pytania i próbuje na nie opowiedzieć odnosząc się do wydarzeń z jej życia. Ale też szeroko rozumianej współczesnej popkultury – książek, filmów, czy komiksów, które coraz częściej, ale cały czas za rzadko próbują walczyć ze stereotypami dotyczącymi płci.

Autorka z poczuciem humoru, dystansem do siebie i niezwykłą szczerością opowiada, czym jest dla niej bycie kobietą we współczesnym świecie. Komiks stał się w Niemczech bestsellerem, a Katję Klengel okrzyknięto głosem pokolenia.

O autorce:

Katja Klengel, ur. 1988 w Jenie. Po maturze rozpoczęła studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Szybko jednak zamieniła klasyczne malarstwo na komiksy, które fascynowały ją już od dziecka. Z biegiem czasu wyrobiła sobie własny styl, w którym łączyła inspiracje mangą „Czarodziejka z Księżyca” autorstwa Naoko Takeuchi z estetyką amerykańskich niezależnych komiksów.

Podczas studiów opublikowała kontynuację komiksu „Als ich so alt war” („Kiedy byłem w twoim wieku”) we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. W tym samym czasie na blogu Blattonisch zaczęła pisać autobiograficzny pamiętnik komiksowy, który prowadzi do dziś. W roku 2014 przeprowadziła się do Berlina i skończyła drugie studia, ze scenopisarstwa, na Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji. Za projekt serialu fantasy „Vesta” otrzymała w 2018 roku nagrodę Mitteldeutsche Medienförderung. Obecnie Katja pracuje nad „Vestą”, innymi konceptami serialowymi oraz angażuje się jako współorganizatorka Reading Panels, publicznych czytań komiksów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj