„Nic”

0
1422

„Nic”
Yasmeen Ismail
ilustr. Yasmeen Ismail
przeł. Katarzyna Biegańska
Tadam, premiera: 3 kwietnia 2020
wiek: 3+

Jak napisać książkę o niczym… Jest to wyzwanie. Ile razy ktoś się was pytał, co robicie, a wy odpowiadaliście, że właściwie to nic. Coś jednak robiliście – myśleliście o czymś, może coś wspominaliście, może robiliście jakieś plany… Książka Yasmeen Ismail opowiada o niczym, o tym, co się dzieje, kiedy nie dzieje się nic…

„Nic” to historia pewnej dziewczynki o imieniu Lila, która razem z mamą wybiera się w odwiedziny do dziadka. Z pozoru wydaje się to zupełnie banalna fabuła, ale wcale tak nie jest. Włożenie butów, założenie kurteczki i droga do dziadka, to tylko pretekst do opowiedzenia fantastycznych przygód głównej bohaterki, które dzieją się w jej wyobraźni. Kiedy mama pyta Lilę, czy włożyła buty, ta walczy w tym czasie z groźną bestią. A kiedy pyta ją, czy włożyła płaszczyk, dziewczyna przeistacza się w niezwykłą akrobatkę w cyrku. Kiedy w końcu obie docierają do celu a dziadek bierze naszą bohaterkę na barana, ta wyobraża sobie, że siedzi wysoko na drzewie, macha ptakom na pożegnanie i sama też odlatuje, do czego z przyjemnością dołącza senior rodu i razem lecą po niebie.

Do tej pory na polskim rynku pojawiły się tylko dwie publikacje Yaseen Ismail, która jest zarówno autorką tekstu, jak i ilustracji. Nakładem wydawnictwa Tadam ukazało się „Nic” oraz „Jestem dziewczyną” i przyznam się szczerze, że liczę na to, że pojawią się kolejne. Co ciekawe Yasmeen Ismail kilka lat temu malowała tylko w czerni i bieli. Jest to zadziwiające, ponieważ dużym atutem jej książek jest kolor oraz sposób, w jaki go używa. Wydaje się, że są to smukłe pociągnięcia pędzla, dzięki którym obrazy nabierają lekkości i energii. Prawda jest taka, że w pracach Yasmeen nie ma przypadków, a jej książki są szczegółowo zaplanowane. Jak opowiada w wywiadzie dla Artofthepicturebook.com, na początku tworzy historię, którą chce przedstawić, po czym przechodzi do pracy nad storyboardem. Autorka podkreśla, że zawsze ma na względzie płynność całej książki, jak i każdej jednej strony. Później przychodzą szkice i wreszcie praca akwarelą. Tak powstałe ilustracje Yasmeen skanuje i tworzy z nich kolaże przy pomocy komputera.

Dzięki książce „Nic” możecie razem z dzieckiem przeżyć wyjątkowe przygody, dać się ponieść fantazji. Walka z potworami, zabawa w cyrk to tylko inspiracje, które podsuwa nam mała Lila. Książka Yasmeen Ismail jest dla mnie pochwałą wyobraźni i zachętą do wspaniałej zabawy z dzieckiem. Spróbujcie i wy.

Dagmara Olesińska

****

Informacja wydawcy:

Dzięki swojej niezwykłej wyobraźni Lila jest zawsze bardzo zajęta. A to fika koziołki w powietrzu, a to oswaja podwodne bestie, kiedy indziej zaś przemierza odległe krainy.

Dokąd następnym razem zaprowadzi ją wyobraźnia?

Wspaniała pochwała wyobraźni od autorki „Jestem dziewczyną!”


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj