Cztery książkomaty w Gdańsku

0
576

Dobra widomość dla czytelników, miłośników książki. W Gdańsku pojawiły się cztery książkomaty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na Chełmie oraz na Kokoszkach stanęły 42-skrytkowe urządzenia, na Morenie i Żabiance mniejsze – 18-skrytkowe. Zostały one zakupione ze środków przekazanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego i Miasto Gdańsk.

Książkomaty zdobywają rynek biblioteczny dzięki szybkiej i wygodnej obsłudze. Dają czytelnikom możliwość bezpiecznego i komfortowego korzystania z oferty bibliotecznej. W czasie pandemii to doskonałe rozwiązanie dla czytelników, którzy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo unikają miejsc publicznych. Książkomat jest też idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia. Ułatwi on wszystkim korzystanie ze zbiorów wypożyczalni, w tym: rodzicom z dziećmi podczas spaceru, osobom obawiającym się zarażenia wirusem, osobom z różnymi niepełnosprawnościami, imigrantom czy osobom nieśmiałym. 

Książkomat to samoobsługowe i intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić. Książkomat automatycznie po użyciu Metropolitarnej Karty do Kultury otwiera schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza. Urządzenie działa całą dobę. Obecnie przeprowadzane są działania testowe.

Oficjalne uruchomienie książkomatów w Gdańsku przypada na 27 grudnia. Nastąpi ono przy okazji otwarcia wyremontowanej Biblioteki Chełm, wraz z Galerią Fotoreporterów im. Maćka Kosycarza. Książkomat stojący przy filii będzie zapakowany w prezent, który otworzą najważniejsze władze miasta. Przy okazji skorzystają oni z nowej usługi WiMBP w Gdańsku. 

Nowoczesne rozwiązania wprowadza wiele bibliotek. Książkomaty stoją w wielu miastach Polski

Książkomaty są nową formą docierania do czytelników i nowoczesnym sposobem promocji czytelnictwa. Zależy nam, aby Gdańsk szedł z duchem czasu i aby w naszym mieście pojawiło się kilka takich punktów. Ich usytuowanie w bliskim sąsiedztwie bibliotek jest uzupełnieniem kulturalnej infrastruktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom współczesnych czytelników. Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, które szybko oswajają się z nowymi technologiami i w locie łapią współczesne trendy – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Pomysł jest rozwojowy, ale kosztowny. Książkomat to spora inwestycja. 

–  Cieszymy się z dodatkowych środków, które otrzymaliśmy od Miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Dzięki temu możemy rozwinąć nasze usługi i być jeszcze bliżej mieszkańców Gdańska. Książkomaty w czterech różnych lokalizacjach spełnią potrzeby naszych odbiorców, umożliwiając im dostęp do książek w okolicy domu  – dodaje dyrektor Biblioteki.

Za identyfikację wizualną projektu odpowiedzialne jest Tofu Studio.

Zapraszamy do korzystania z książkomatów stojących przy ulicy Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki), Dragana 26 (Biblioteka Chełm), Gospody 3b (Biblioteka Żabianka), Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa). 

Biblioteka Chełm
Biblioteka Żabianka
Biblioteka Morenowa

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj