Cioteczka Greta, czyli Małgorzata Cackowska poleca…

0
1630

Cioteczka Greta, czyli Małgorzata Cackowska poleca książki dla dzieci i nie tylko, na święta 2015 i nie tylko!

Szanowni Państwo!

W tym roku polecam wyłącznie nowości tego, 2015 roku, bo zauważyłam, że sprawa jest bardzo poważna. Otóż można stwierdzić, że książki się mnożą, zwielokrotniają liczbę i jakość, pojawiają się nowe kategorie, a w każdej z nich coraz więcej i więcej, coraz to lepszych i lepszych.

Zdecydowałam, by w tym roku do polecanej książki dołączyć jej opis, który pochodzi od wydawcy (niestety nie jest mój, bo musiałabym chyba na co najmniej na miesiąc wyłączyć się z życia, by nawet tylko w 3-4 zdaniach trafnie opisać wybraną pozycję!). Samo tylko sporządzanie listy zajęło mi kilka wieczorów! W związku z tym lista wydaje się być baaaaaardzo długa. Ale nie poddawajcie się, jest w niej wiele inspiracji! Warto poczytać!

Moja lista nie zawiera oczywiście wszystkiego, co pojawiło się na rynku w kończącym się roku, bo jest subiektywnym wyborem najlepszych książek dobrych wydawców.

Uprzejmie proszę, by bez pytania i skrępowania, jak najszerzej listę tę kolportować, aby trafiła do wszystkich ludzi potrzebujących dobrych książek dla dzieci małych, młodszych i starszych, a także tych dzieci, których zaklęła dorosłość.

Pamiętajmy: książka OBOWIĄZKOWYM prezentem pod choinkę!!!!!

Spis kategorii:

MUST HAVE 2015, czyli… KSIĄŻKI NA ŚWIETNE PREZENTY ŚWIĄTECZNE DLA WSZYSTKICH od 0 do… 120 i więcej, KSIĄŻKI BEZ WZGLĘDU NA WIEK, EMOCJONALNOŚĆ I STOSUNEK DO ŚWIATA, POLITYKI I WSZYSTKICH takich różnych, wreszcie KSIĄŻKI, które łączą całe POKOLENIA!

1+ EDUKACYJNE I NARRACYJNE DLA MAŁYCH GAMONIÓW, ALE TO WSZYSTKO ZALEŻY OD STOPNIA GOMONIOWATOŚCI;))

DLA DZIECIARNI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM I TYCH, CO NIE WYRASTAJĄ Z TEGO CZASU

DLA WTAJEMNICZONYCH W CZYTANIE I O ICH SPRAWACH JAKŻE WAŻNYCH, EMOCJONALNYCH, RELACYJNYCH, SZKOLNYCH I WSZELKICH INNYCH, URASTAJĄCYCH DO POWAŻNEJ RANGI, CZYLI OD 7-10 W GÓRĘ

DLA CIEKAWYCH ŚWIATA W RÓŻNYCH JEGO ODSŁONACH

DLA NASTOLETNICH WRAŻLIWCÓW

KSIĄŻKI-WYNALAZKI

PRAKTYCZNY DODATEK PT. GDZIE i JAK NAJLEPIEJ KUPOWAĆ?

MUST HAVE 2015, czyli… KSIĄŻKI NA ŚWIETNE PREZENTY ŚWIĄTECZNE DLA WSZYSTKICH od 0 do… 120 i więcej, KSIĄŻKI BEZ WZGLĘDU NA WIEK, EMOCJONALNOŚĆ I STOSUNEK DO ŚWIATA, POLITYKI I WSZYSTKICH takich różnych, wreszcie KSIĄŻKI, które łączą całe POKOLENIA!

„13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych”, Leszek Kołakowski, ilustr. Paweł Pawlak, Wydawnictwo Znak Emotikon, 2015

Tej książki nie wolno nie mieć i nie wolno nie znać!!! (wyjątkowe moje wtrącenie:)

To przedziwne, zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki „dla dużych i małych”. Można je odczytywać na wielu poziomach, dzieci odnajdą tu swoją Nibylandię, a dorośli Lailonię.

„Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”, Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont, 2015

Wiosna i zakochana para. Oświadczyny, ślub, wesele. Rodzi się dziecko. Rośnie. Rodzice zostają dziadkami. Przychodzi zima. Życie zatacza krąg, a pory roku zmieniają się w znajomym rytmie. Piękna i malownicza książka Marianny Oklejak opowiada o polskim folklorze w sposób niebanalny, świeży i intrygujący. Dla młodszych i starszych!

„Lew i ptak”, Marianne Dubuc, przeł. Kinga Stańczuk, Wydawnictwo Łajka, 2015

Pewnego jesiennego dnia niedaleko swojego ogródka lew znajduje zranionego ptaka. Tak zaczyna się ich przyjaźń. Wzruszająca, oszczędna w słowach historia.

„Pomelo i kształty”, Ramona Bădescu, ilustr. Benjamin Chaud, przeł. Katarzyna Skalska, Zakamarki, 2015

Pomelo, filozofujący słoń mieszkający pod dmuchawcem, w otaczających go przedmiotach i zjawiskach rozpoznaje kształty zarówno oczywiste, jak i zaskakujące. W dodatku odkrywa, że kwadrat kwadratowi nierówny, a okrągłość może być płaska… Niebanalny tekst i pomysłowe ilustracje sprawiają, że książka może być intelektualno-estetyczną rozrywką tak dla trzylatka, jak i dla jego starszego rodzeństwa, rodziców czy dziadków.

„Kocia książka”, Jarosław Iwaszkiewicz, ilustracje Alicja Rosé, oprac. Anna Król, Wilk&Król, 2015

Literacki skarb, o istnieniu którego nikt dotąd nie wiedział. „Kocia książka“ stworzona przez Jarosława Iwaszkiewicza i jego córeczki w latach 1933-1934 w Kopenhadze. Odnaleziona po 80 latach po raz pierwszy trafia do czytelników. Pięknie wydana pozwala dorosłym i dzieciom cieszyć się wspólnym czytaniem i zabawą.

„Pippi Pończoszanka” (wyd. kolekcjonerskie), Astrid Lindgren, ilustr. Zbigniew Piotrowski, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015

Z okazji 70. urodzin Pippi Pończoszanki przypominamy pierwsze polskie wydanie historii o tej najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce świata. Książka z niezapomnianymi ilustracjami Zbigniewa Piotrowskiego ukazuje się w limitowanej edycji kolekcjonerskiej.

„Czerwony Kapturek”, Wilhelm i Jakub Grimm, ilustr. Joanna Concejo, przeł. Łukasz Musiał, Wydawnictwo Tako, 2015

„Czerwony Kapturek” według koncepcji i projektu wybitnej polskiej ilustratorki Joanny Concejo jest idealną lekturą zarówno dla dzieci, jak i czytelników dorosłych.

„Kopciuszek”, Charles Perrault, ilustr. Roberto Innocenti, przeł. Zofia Beszczyńska, Media Rodzina, 2015

Scenerię do przygód Kopciuszka Innocenti wybrał niebanalną, Anglię lat dwudziestych, i oddał z właściwym sobie mistrzostwem i zamiłowaniem do detalu modę i klimat tamtych czasów, a także architekturę Londynu i krajobraz angielskiej wsi.

„Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła”, Lewis Carroll, przeł. Robert Stiller, ilustr. Franciszka Themerson,Fundacja Festina Lente, 2015

Opowieści o fantastycznych przygodach Alicji należały do ulubionych książek słynnej polskiej malarki i rysowniczki Franciszki Themerson. Artystce bardzo bliska była postać bohaterki – bystrej, wrażliwej dziewczynki, przeżywającej niesamowite sytuacje w dziwnym, obcym świecie.

Książka dostępna jest na iPady i iPhony:

https://itunes.apple.com/pl/app/po-drugiej-stronie-lustra/id953554051?mt=8

„Pan Tadeusz”, Adam Mickiewicz, ilustr. Józef Wilkoń, Wydawnictwo Media Rodzina, 2015

Józef Wilkoń poprzez swoje grafiki rzuca nowe światło na odczytanie utworu – nasyca go ironią oraz mroczną atmosferą, pełną niepewności i tęsknoty. Pozycja znana ze szkolnego kanonu zyskuje odmienną perspektywę, wartą (być może wielokrotnej) lektury.

„Warszawa”, pomysł i oprac. graf. Grażka Lange, teksty: Sylwia Chutnik, Ola Cieślak, Jacek Dehnel, Tomasz Kwaśniewski, Mikołaj Łoziński, Maciej Wojtyszko i inni, Wydawnictwo Tako, 2015

„Warszawa” powstała według koncepcji i projektu wybitnej polskiej graficzki Grażki Lange. Książkę ilustrują fotografie wykonane przez artystkę. Wizja stolicy jaką snuje Lange przypomina misterną układankę wspomnień, snów, marzeń i okruchów codzienności. Efekt ten osiągnęła zapraszając do wspólnego projektu dwudziestu sześciu autorów, którzy napisali o życiu stolicy, współtworząc w ten sposób poetycką mozaikę ludzkich spraw.

„52 tygodnie”, Anne Crausaz, Wydawnictwo Widnokrąg, 2015

52 tygodnie” to jeden rok, 52 ptaki różnego gatunku i jedna gałąź. Jedna jabłoń, na której przysiadają ptaki zgodnie z chronologią pór roku, nocy i dnia. Gatunki, które migrują i te, które pozostają w Europie; ptaki nocne, ptaki dzienne.

W tej książce, a w zasadzie z racji na wielkość – albumie – na ponad stu stronach dowiadujemy się o zwyczajach ptaków, o przemijaniu, cykliczności przyrody.

„Cudowna broda szacha”, Anna Świrszczyńska, ilustr. Jan Lenica, Wydawnictwo Muza, 2015

Trudno uwierzyć, że ta piękna książka – edytorska perełka – miała tylko jedno wydanie i to 56 lat temu! Zilustrował ją brawurowo sam mistrz polskiego plakatu Jan Lenica, a wierszowane bajki napisała Anna Świrszczyńska, pisarka, poetka, dramatopisarka, której 30. rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku. Anna Świrszczyńska zostawiła bogatą spuściznę literacką przeznaczoną dla młodego czytelnika.

„Żabek i Ropuch. Przyjaźń”, Arnold Lobel, przeł. Wojciech Mann, Wydawnictwo Literackie, 2015

Pierwsze w Polsce wydanie kultowego tekstu klasyka amerykańskiej literatury dziecięcej w znakomitym tłumaczeniu Wojciecha Manna! Pewnego dnia Ropuch poczuł się jakoś tak nie bardzo. Zgubił swój duży, okrągły, biały guzik od kurtki. Kto pomógł mu go szukać? Jego najlepszy przyjaciel, Żabek. Innego dnia Żabek poczuł się jakoś tak nie bardzo. Zachorował, wyglądał zielono. Kto zaparzył mu herbaty i opowiedział historię? Jego najlepszy przyjaciel, Ropuch.

„Rybak na dnie morza”, Agnieszka Taborska, ilustr. Józef Wilkoń, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca, 2015

Wydana najpierw w Niemczech i Korei Południowej, przeniesiona na ekran w filmie animowanym, książka trafia wreszcie do rąk polskiego czytelnika. Nowa wersja bajki o rybaku i złotej rybce adresowana jest zarówno do małych, jak i dorosłych czytelników.

„Rozmowy zwierząt”, Patricija Bliuj-Stodulska, Wydawnictwo Papierówka, 2015

To zbiór anegdotycznych dialogów międzygatunkowych, poruszających tematykę nie tylko prozwierzęcą. Swobodnie kreślony świat staje się zwierciadłem ludzkich cech. Z podsłuchanych rozmów możemy dowiedzieć się tak samo dużo o zwierzętach, jak i o sobie samym i współczesnym świecie.

„Wielka historia małej kreski”, tekst i ilustr. Serge Bloch, przeł. Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Na spacerze dziecko znajduje niewielki skrawek czegoś, małą kreskę. Podnosi ją ze ścieżki, wkłada do kieszeni i o niej zapomina. Nagle jednak okazuje się, że kreska żyje… Oto początek niezwykłej przygody dziecka, a później dorosłego człowieka i jego kreski. Piękna metafora życia artysty, ale też każdego z nas.

„Banany z cukru pudru”, Barbara Caillot Dubus i Aleksandra Karkowska, Oficyna Wydawnicza Oryginały, 2015

To książka przedstawiająca dzieciństwo spędzone w latach 1930-1960, książka międzypokoleniowa, dedykowana przede wszystkim współczesnym dzieciom oraz ich dziadkom i pradziadkom.

I do kompletu:

„Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!”, Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska, Oficyna Wydawnicza Oryginały, 2015

Międzypokoleniowy interaktywny zeszyt o dzieciństwie babci/dziadka, do uzupełniania przez babcię/dziadka z wnuczką/wnukiem. Tajemnice, marzenia, wspomnienia oraz obowiązki, emocje i życie codzienne. Cenna pamiątka i lekcja historii w każdej rodzinie.

„Bajki/Fables”, Jean de La Fontaine, przeł. W. Noskowski, I. Krasicki, S. Komar, F. Kniaźnin, ilustr. praca zbiorowa – A. Srokosz, A. Świętek, A. Birecka, M. Piestrak, P. Mildner, M. Jaworowska-Duchlińska, J.Bartosik, A. Chmielnik, interpretacja aktorska tekstu: Elisabeth Duda, płyta nagrana w Studiu Teatru Polskiego Radia, Wydawnictwo Widnokrąg, 2015

Chyląc czoła przed klasyką, daliśmy też głos utalentowanym młodym artystom. Osiem bajek La Fontaine’a i osiem różnych, wyłonionych w drodze konkursu ilustracji. Osiem różnych technik, osiem innych stylów i osiem odmiennych wyobrażeń bohaterów, a do tego wszystkiego płyta z dwujęzycznym nagraniem.

1+ EDUKACYJNE I NARRACYJNE DLA MAŁYCH GAMONIÓW, ALE TO WSZYSTKO ZALEŻY OD STOPNIA GOMONIOWATOŚCI;))

„Własny kolor”, Leo Lionni, Tatarak, 2015

Słonie są szare, świnie różowe… Wszystkie zwierzęta mają swój własny kolor, wszystkie, z wyjątkiem kameleona.Pewien mały kameleon postanawia to zmienić i poszukując własnej barwy odnajduje przyjaźń.

„999 kijanek”, tekst Ken Kimura, ilustracje: Yasunari Murakami, Tatarak 2015

„Nasza rodzina musi się przeprowadzić!” – oznajmiła pewnego razu Mama Żaba. Łatwiej powiedzieć, nieco trudniej zrobić, szczególnie gdy poza Rodzicami  na przeprowadzkę czeka 999 małych żabek.

„Mój pierwszy słownik obrazkowy”, tekst i ilustr. Ole Könnecke, przeł. Andrzej Stołecki, Wydawnictwo Entliczek, 2015

Wszystko, co ważne dla przedszkolaków, lekko i dowcipnie zilustrował ceniony rysownik i autor książek dla dzieci – Ole Könnecke. W tej książce jest cały dziecięcy świat: dom i jego wyposażenie, ogród, pory roku, zwierzęta, pojazdy, sport i zabawy, liczby i litery, a nawet instrumenty muzyczne. Uważny czytelnik znajdzie tu również zabawne historyjki z udziałem sympatycznych, zwierzęcych bohaterów.

„Zakątki, czyli kto tu mieszka?”, ilustr. Michalina Rolnik, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Kartonowa etnoksiążeczka dla maluchów ciekawych świata. W tej kolorowej książeczce zmieściło się aż dwadzieścia tradycyjnych domów z różnych zakątków świata. I to razem z mieszkańcami! Jest tu Ingrid z Norwegii, Ami z Japonii, Abeba z Etiopii, Nanuk z Grenlandii, Manolo z Meksyku, Aditi z Indii – i wielu innych. Na tę wyjątkową okazję wszyscy założyli tradycyjne stroje. A wszystko po to, by dzieci mogły zobaczyć, jak rozmaite są domy i stroje różnych kultur świata.

„Jejku-Jejku chce coś zmienić”, tekst i ilustr. Magali Le Huche, przeł. Joanna Rzyska, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Pierwszy tom przygód sympatycznego dziobaka Jejku-Jejku i jego przyjaciół. Kartonowa książka z otwieranymi okienkami. Jejku-Jejku ma ochotę przemalować swój pokój. Tylko na jaki kolor? Jego przyjaciele – Bio, Gonia, Zibu i Papu – mają mnóstwo pomysłów. Ale ulubiony kolor może być tylko jeden… Dzięki otwieranym okienkom wy też możecie zajrzeć we wszystkie zakamarki pokoju Jejku-Jejku!

„Romeo i Julia”, Adams Jennifer, illustr. Oliver Alison, przeł. Miron Malejki, Wydawnictwo Format, 2015

Szekspir dla dzieci od pierwszego roku życia? Owszem i to w dwóch językach! „Romeo i Julia” to książka, z której dziecko uczy się nazywać rzeczy po polsku i po angielsku, poznaje pierwsze cyferki, a zarazem zaprzyjaźnia się z bohaterami wielkiej literatury.

„Matemoto”, Dominik Cymer, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Kartonowa turboksiążka do nauki liczenia. Konstruktorzy z Fabryki Maszyn Jeżdżących potrzebują pomocy! Kto policzy koła, których użyli do budowy niesamowitych pojazdów? Z tą książką nauka liczenia nabierze turbodoładowania. Dokonując przeglądu fantastycznych maszyn na kółkach, dzieci w mgnieniu oka poznają liczby od 0 do 10, 20, 100 i 1000.

„Miała baba koguta. Najpiękniejsze piosenki dla dzieci z zapisem nutowym”, oprac. zbiorowe, Wydawnictwo Literacki Egmont, 2015

To zbiór ponadczasowych piosenek, które każde dziecko powinno poznać. Klasyczne teksty zostały pięknie zilustrowane i dodatkowo uzupełnione prostym zapisem nutowym –z myślą o dzieciach, które nie tylko śpiewają, ale też grają.

„Kochane Zoo”, tekst i ilustr. Rod Campbell, przeł. Magdalena Łońska, Wydawnictwo EneDueRabe, 2015

Napisałem list do Zoo, by przysłali mi… Otwórz przesyłki i sprawdź, co dostałem. Zabawna historia z wieloma niespodziankami. Światowy bestseller dla najmłodszych!

DLA DZIECIARNI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM I TYCH, CO NIE WYRASTAJĄ Z TEGO CZASU

„Mat i świat”, Agnieszka Suchowierska, ilustr. Tomasz Kaczkowski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2015

Miś Mat urodził się w chińskiej fabryce. Jest wielkim optymistą, kocha wszystkie dzieci – te bogate i te biedne. Zresztą pieniądze i posiadanie różnych dóbr to nie są sprawy, które interesują Mata. Miś jest przecież do kochania.

„Skrzat nie śpi”, Astrid Lindgren, ilustr. Kitty Crowther, przeł. Anna Węgleńska, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Na świąteczne klimaty! Jest noc. Śpi stara zagroda i wszyscy, którzy w niej mieszkają. Wszyscy oprócz skrzata. On czuwa. Zagląda do obory i do stajni, do spiżarni i do szopy. Cicho przemyka między zabudowaniami i zostawia na śniegu drobne ślady. Mieszka na strychu i wychodzi nocą, kiedy ludzie śpią. Czasami, gdy budzą się rankiem, mogą dojrzeć na śniegu ślady jego małych stóp. Ale jeszcze nikt z nich nie widział skrzata…

„Hokus-pokus, Albercie”, tekst i ilustr. Gunilla Bergström, przeł. Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Czy czary naprawdę istnieją? Albert twierdzi, że spotkał prawdziwego czarodzieja. Jednak tata mu nie wierzy. Ale może istnieją czary, które nie są tylko sztuczkami? Czary, w które mogliby uwierzyć nawet tatusiowie?

Uwaga! Ten tytuł różni się od pozostałych – więcej do czytania, mniej ilustracji!

„Albert i Mika”, tekst i ilustr. Gunilla Bergström, przeł. Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Albert lubi bawić się z Miką, kuzynką Wiktora. Właśnie zbudowali domek na drzewie, a Mika ma mnóstwo świetnych pomysłów, jak go urządzić. Jednak chłopaki w szkole śmieją się z Alberta, że bawi się z dziewczynami…

„Zbuntowany Elektron”, tekst i ilustr. Józef Wilkoń, Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2015

Był sobie Elektron, który uwielbiał zagadki. Miał talent wynalazcy i energię muzyka rockowego. Do tego świetnie rozumiał się z dziadkiem Cybernetem i babcią Informatyką…

„Basia i remont”, Zofia Stanecka, ilustr. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont, 2015

Kapiący kran, obluzowane klamki do drzwi, brudne ściany –- mieszkanie Basi aż prosi się o remont. Kiedy do akcji wkraczają fachowcy, okazuje się, że problemów będzie więcej, niż się na początku wydawało. Kolejna część popularnej serii o Basi i jej rodzinie.

„Żegnaj, Skarpetko!”, tekst i iustr. Benjamin Chaud, przeł. Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Co zrobić z królikiem, który jest dość niemrawy, mało bystry i nie potrafi się bawić w Indian? I kiedy w dodatku, zamiast królika, wolałoby się mieć prawdziwych kolegów?

„Duch z butelki”, Eva Susso, ilustr. Benjamin Chaud, przeł. Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Kiedy Uno i Mati otworzyli starą butelkę, wydostał się z niej olbrzymi duch. Siedział zamknięty w butelce od tysięcy lat. Z wdzięczności, że został uwolniony, obiecał spełnić trzy życzenia chłopców. Jak myślicie, czego zażyczyli sobie Uno i Mati i co z tego wynikło?

„Ignatek szuka przyjaciela”, tekst i ilustr. Paweł Pawlak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015

Mały, smutny kościotrup na okładce książki dla dzieci pozornie nie wróży nic dobrego. A jednak spotkanie kościstego Ignatka z pewną samotną dziewczynką staje się dla obojga początkiem niezwykłej przygody i wędrówki po dwóch światach, z których każdy jest piękny i potrzebny. A wszystko zaczęło się od tego, że dziewczynce wypadł ząb. Zwykły mleczny ząb…

„Pępek”, tekst i ilustr. Gen-ichiro Yagyu, przeł. Karolina Radomska-Nishii, Wydawnictwo Tako, 2015

Do czego służy pępek? Dlaczego jest taki, jaki jest? Oto odwieczne dziecięce pytania. Pasjonująca historia pępka, trzeciego tomu serii o ludzkim ciele, wyjaśnia nie tylko te wątpliwości — przybliża również ważne szczegóły narodzin każdego człowieka. Wcześniej w serii ukazały się: „Strupek” i „Piersi”.

„Wędrówka pędzla i ołówka”, Maria Terlikowska, ilustr. Janusz Stanny, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015

Pełen uroku wiersz Marii Terlikowskiej o włóczędze dwójki przyjaciół z piórnika w reprincie klasycznego wydania z ilustracjami Janusza Stannego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły ilustracji. Wydana po raz pierwszy w 1970 roku książeczka opowiada o niebezpieczeństwach nadużywania akwamaryny i o tym, że każdy podróżnik musi się kiedyś utemperować…

„Bajka o Wojnie”, Joanna Rudniańska, ilustr. Piotr Fąfrowicz, Wydawnictwo Bajka, 2015

Książka przedstawia tragedię Hiroszimy widzianą oczami dziecka, począwszy od naiwnej dziecięcej fascynacji militaryzmem, aż do strasznej zagłady miasta 6 sierpnia 1945 roku i związanego z nią indywidualnego poczucia winy.Prostej, oszczędnej w słowa narracji towarzyszą szlachetne ilustracje Piotra Fąfrowicza. To książka dla dzieci i dorosłych, z niezwykle ważnym i aktualnym przesłaniem – że każda wojna jest zła.

„Sowa, Krowa i z Wielorybem rozmowa”, Dominika Jasińska, ilustr. A. Andrzejewska i A. Pilichowski-Ragno, Wydawnictwo Inne, 2015

„Sowa, Krowa i z Wielorybem rozmowa” jest doświadczeniem zwyczajnej rozmowy i nieskomplikowanej logiki. Dla dzieci będzie to po prostu zbiór zabawnych historii sympatycznych zwierzątek. Rodzic uśmiechnie się, czytając o Krowie, którą przyniósł huragan, ale dostrzeże także zmaganie się Gąsienicy ze swoimi przyzwyczajeniami.

„Huśtawka”, Timo Parvela, ilustr. Virpi Talvitie, przeł. Iwona Kiuru, Wydawnictwo EneDueRabe, 2015

Po drugiej stronie nikogo nie ma. Na dole siedzi Pi i czeka na kogoś, z kim mógłby się pohuśtać. Na próżno. Pi zapisuje w swoim notesiku: „Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma.” Timo Parvela, obdarzony głęboką wrażliwością autor, prowadzi małego Czytelnika na spotkanie z wieloma znajomymi uczuciami, a ilustracje Virpi Talvitie wspierają przesłanie książki i dodają skrzydeł wyobraźni.

„Jestem najsilniejszy”, tekst i ilustr. Mario Ramos, przeł. Jadwiga Jędryas, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Krótka, celna i przekomiczna opowieść o pewnym siebie wilku, którego spotyka zaskakująca przygoda. Co robi wilk macho, gdy chce poprawić sobie humor? Chodzi po lesie i zadaje wszystkim jego mieszkańcom – począwszy od Czerwonego Kapturka, a skończywszy na siedmiu krasnoludkach – to samo pytanie: „Kto jest najsilniejszy?”.

Nikt nie ma odwagi odpowiedzieć inaczej niż: „Ty, wilku, ty jesteś najsilniejszy”. Do czasu…

„Pippi się wprowadza i inne komiksy”, Astrid Lindgren, ilustr. Ingrid Vang Nyman, przeł. A. Węgleńska, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Pierwszy z trzech tomów komiksów o Pippi. W latach 1957-59 Astrid Lindgren wraz z ilustratorką Ingrid Vang Nyman stworzyły historyjki komiksowe, które ukazywały się w kolejnych numerach miesięcznika dla dzieci, a w latach 1969-71 zostały wydane w Szwecji w wersji książkowej.

„Pięciu Nieudanych”, tekst i ilustr. Beatrice Alemagna, przeł. Ewa Nicewicz-Staszowska, Dwie Siostry, 2015

Lekka, poetycka opowieść o tym, że nie trzeba być idealnym, by żyć szczęśliwie…

Było ich pięciu. Pięciu nieudanych. Pierwszy – dziurawy, drugi – złożony na pół, trzeci – sflaczały, czwarty – postawiony na głowie. A piąty? Szkoda gadać. Istna katastrofa. Co robili? W sumie nic. Wszystko knocili. Pewnego dnia, nie wiadomo skąd, przybył do nich niezwykły gość…

„Góra Trzech Grot”, Per Olov Enquist, ilustr. Stina Wirsen, przeł. Barbara Gawryluk, Wydawnictwo EneDueRabe, 2015

Fascynująca książka dla dzieci, autorstwa cenionego na całym świecie pisarza Pera Olova Enquista, opowiada historię Miny, sześcioletniej dziewczynki, która budzi się pewnej nocy stwierdzając, że STRASZNY KROKODYL UGRYZŁ JĄ W PUPĘ. Zmęczeni rodzice nie potrafią dostrzec powagi sytuacji, ale na szczęście dziadek Miny wie, co robić. Zabiera on dziewczynkę, jej siostrę oraz kuzynostwo Markusa i Idę w niebezpieczną podróż na Górę Trzech Grot. To, co tam znajdują, zmieni ich życie na zawsze… Ta wzruszająca i oryginalna opowieść pozwala spojrzeć z innej perspektywy na umysł wielkodusznego, bystrego i niepowstrzymanego dziecka. „Góra Trzech Grot” to dramatyczna, ekscytująca i pełna humoru książka, która bez wątpienia zachwyci zarówno młodszych, jak i dorosłych czytelników. Uroku dodają powieści niesamowite ilustracje autorstwa Stiny Wirsén.

„Wesoły Ryjek i zima”, Wojciech Widłak, ilustr. Agnieszka Żelewska, Wydawnictwo Media Rodzina, 2015

Czwarty zbiór pełnych uroku i humoru opowiadań o Wesołym Ryjku. Mały bohater lubi zimę. Wprawdzie czasem nie ma śniegu, ale i tak jest ciekawie: można nauczyć się grać w warcaby, przekonać się, czym tak naprawdę jest domowe ognisko, albo wybrać się pierwszy raz w życiu do kina. No ale zimą i tak najważniejsze są święta, choinka, kolędy i pieczenie pierniczków, na które Wesoły Ryjek ma swój własny przepis!

„W kieszonce”, Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Media Rodzina, 2015

Niebieski haft na okładce i aplikacje jak z dawnych babcinych makatek zapowiadają pełną uroku i ciepła książkę do wielokrotnego oglądania i czytania. Na kolejnych kartach swojej nowej książki Iwona Chmielewska jak magik z cylindra wyjmuje z dziecięcych kieszonek coraz to bardziej zdumiewające rzeczy.

DLA WTAJEMNICZONYCH W CZYTANIE I O ICH SPRAWACH JAKŻE WAŻNYCH, EMOCJONALNYCH, RELACYJNYCH, SZKOLNYCH I WSZELKICH INNYCH, URASTAJĄCYCH DO POWAŻNEJ RANGI, CZYLI OD 7-10 W GÓRĘ

„Najlepsze najgorsze urodziny”, Moni Nilsson, ilustr. Elin Lindell, przeł. Barbara Gawryluk, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Nareszcie, nareszcie Beza kończy siedem lat! I nareszcie dostaje to, o czym tak bardzo marzyła: rower. Beza od razu na niego wsiada i razem ze Zlatkiem jeżdżą po osiedlu jak szaleni. Nagle Beza się przewraca – zdziera sobie kolano i obdrapuje rower… A wszystko to wina Zlatka!

Książki zaprojektowane są tak, by ułatwić najmłodszym samodzielne czytanie – jest tu duża czcionka, niewiele tekstu na stronie, za to wiele zabawnych, kolorowych ilustracji, no i przede wszystkim – intrygująca fabuła.

„Mats i Roj. Ktoś się wprowadza”, tekst i ilustr. Eva Lindström, przeł. Marta Wallin, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Roj mieszka z mamą i tatą. Pewnego dnia do domu obok wprowadza się Mats z mamą i młodszą siostrą. Mats i Roj zostają kolegami i razem zastanawiają się nad tym, jak działa świat. Obserwują, fantazjują, eksperymentują. Nic nie jest dla nich oczywiste.

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, Justyna Bednarek, ilustr. Daniel de Latour , Wydawnictwo Poradnia K, 2015

Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyńcze. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

„Jeszcze raz historyjki na raz”, Bernard Friot, ilustr. Adam Wójcicki, przeł. Dorota Hartwich, Wydawnictwo Format, 2015

Wszystkie „Historyjki na raz” (a ukazały się już trzy tomy!) zostały wymyślone przez dzieci. Spisał je nauczyciel. A że nauczyciel jest wytrawnym pisarzem, spisał je po mistrzowsku. Dlaczego są tak krótkie, „na raz”?

„Tatax i inne historyjki o tatusiach”, Barbara Stenka, ilustr. Artur Nowicki, Wydawnictwo Bis, 2015

Opowiadania o tatusiach – czasami zabawnych, czasami nieporadnych albo roztargnionych i trochę innych niż wszyscy, ale zawsze kochanych. O takich, którzy nie mają zbyt wiele pieniędzy, albo wykonują nietypową pracę, i o takich, którzy mają nieoczekiwane pomysły albo dziwne hobby, takie jak zbieranie starych nocników. O biegających z córkami i takich, którzy muszą znosić córkę na wózku inwalidzkim po schodach. Bo tatusiowie są różni, ale wszyscy wspaniali, jeśli kochają swoje dzieci.

„Życie według Duni”, Rose Lagercrantz, ilustr. Eva Eriksson, przeł. Marta Dybula, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Książki o Duni to historie o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku, opowiedziane z jego perspektywy. Przeznaczone są dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść, ale i formę. Czytanie ułatwiają: prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.

„8 + 2 i ciężarówka”, Anne-Cath. Vestly, ilustr. Marianna Oklejak, przeł. A. Skrentni, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Małe mieszkanie, a w nim – duża rodzina. Mama, tata i ośmioro dzieci: Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i mały Morten. Trochę im ciasno, za to bardzo wesoło. I tyle się u nich dzieje! Trzeba odnaleźć skradzioną ciężarówkę taty, pomóc babci wrócić do domu, zeswatać Henryka z Huldą Piętro Niżej, ugasić pożar… Ale gdy działa się taką zgraną gromadką, wszystko musi się udać! Książka ujmująca bezpretensjonalnością, pełna rodzinnego ciepła i poczucia humoru.To pierwszy z dziewięciu tomów serii o przygodach sympatycznej rodziny: mamy, taty, ośmiorga dzieci i babci.

DLA CIEKAWYCH ŚWIATA W RÓŻNYCH JEGO ODSŁONACH

„Banzai. Japonia dla dociekliwych”, Zofia Fabjanowska-Micyk, ilustr. Joanna Grochocka, Wydawnictwo Dwie Sostry, 2015

Ta książka to prawdziwa podróż po Japonii. Przeczytacie w niej o japońskim piśmie i języku, jedzeniu na macie, ceremonii picia herbaty, kimonie, origami, sztukach walki, kreskówkach i komiksach – i wielu innych japońskich ciekawostkach. ひかり のぞみ こだま – szerokiej drogi!

„Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”, Monika Utnik-Strugała, ilustr. Anna Ładecka, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Dlaczego dla całego świata to Italia, a dla nas – Włochy? Jak to się stało, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Czy pizza ma swoją królową? Dlaczego wieża w Pizie jest krzywa? Czy to prawda, że Włosi jeżdżą na osach? Ta książka to podróż po kulturze Włoch – tej wysokiej i tej najbardziej popularnej. Pełna anegdot i ciekawostek opowieść o kraju, który – choć tyle o nim wiemy – potrafi zaskoczyć.

„Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych”, Tahar Ben Jelloun, przeł. Helena Sobieraj, Dorota Zańko, Wydawnictwo Karakter 2015

Książka Tahara Ben Jellouna w niezwykle przystępny sposób porządkuje te pojęcia, podaje podstawowe informacje na temat historii islamu, jego doktryny i odłamów, zawiera też rzeczowy komentarz do ostatnich wydarzeń związanych z narastającym fundamentalizmem religijnym. Pierwsza wersja książki powstała pod wpływem pytań, jakie dziesięcioletnia córka pisarza zadawała mu po zamachach z 11 września. Później autor dołączył do tej rozmowy teksty, które w ciągu kolejnych lat pisał dla zachodniej prasy. Polskie wydanie książki zostało poszerzone o sześć niepublikowanych dotąd tekstów, komentujących m.in. zamachy na „Charlie Hebdo” i koszerny sklep w Paryżu oraz zamachy w Tunezji.

Albumy i książki popularyzujące wiedzę i naukę:

„Wielka księga pociągów”, Mattias de Leeuw, Wydawnictwo Muchomor, 2015

Wielka księga pociągów” przybliża historię kolei od pierwszych lokomotyw parowych w Anglii po superszybkie pociągi w Japonii.Dzięki tej książce dowiesz się o pociągach kontenerowych w Stanach Zjednoczonych i linii transkontynentalnej przez Chiny i Rosję. Zobaczysz zajezdnię kolejową i luksusowe wnętrza królewskiej salonki. Poczujesz zawrót głowy podczas przeprawy przez strome góry, radość z przejażdżki elektryczną kolejką na plażę i… senność w czasie podróży kuszetką.

„Pszczoły”, ilustr. Piotr Socha, oprac. tekstu: Wojciech Grajkowski, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Daj się zaprosić do magicznego królestwa pszczół. Przyjrzyj się z bliska, jak są zbudowane, zajrzyj do ich domu, poznaj ich zwyczaje. Zobacz, jak tańczą, i dowiedz się, kiedy i po co to robią. Sprawdź, skąd wiadomo, że pojawiły się na świecie wcześniej niż dinozaury, i dlaczego znalazły się na płaszczu Napoleona. Popracuj z pszczelarzem, przejedź się ciężarówką wiozącą ule do sadu migdałowego, posmakuj różnych rodzajów miodu. Tylko uważaj: nie daj się użądlić!

„Ilustrowany inwentarz drzew”, „Ilustrowany inwentarz zwierząt”, Virginie Aladjidi, ilustr. Emmanuelle Tchoukriel, przeł. K. Skalska, M. Kamińska-Maurugeon, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

„Ilustrowany inwentarz drzew” zawiera opisy i wizerunki 57 drzew i krzewów z różnych stron świata. „Ilustrowany inwentarz zwierząt” zawiera opisy i wizerunki 95 zwierząt z różnych stron świata.

„Skąd się wzięły małpy w Internecie?”, Artur Janicki, ilustr. Przemek Surma, Wydawnictwo Widnokrąg, 2015

Kto z nas w dzisiejszych czasach nie korzysta z Internetu? Ale czy wiecie, kto i dlaczego go wymyślił oraz jak doszło do tego, że nie możemy się bez niego obyć? I jak właściwie działa Internet? Co tak naprawdę oznacza adres internetowy i czego możemy się z niego dowiedzieć? Czy tytułowa „małpa” zawsze jest małpą, a może w różnych krajach zmienia się w inne zwierzęta? Odpowiedź na te pytania oraz na wiele innych znajdziesz w tej książce

„Animalium. Muzeum Zwierząt”, Jenny Broom, ilustr. Katie Scott, przeł. Katarzyna Rosłan, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Imponujący atlas zwierząt pełen całostronicowych ilustracji w stylu dawnych rycin.

Witajcie w Muzeum Zwierząt! Znajdziecie tu najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe istoty, jakie mieszkają na Ziemi. Okazy pradawne i współczesne, olbrzymie i maleńkie, groźne i bezbronne.

„Oto jest Nowy Jork”, Miroslav Šašek, przeł. Katarzyna Domańska, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Czwarty tom kultowej serii albumów o miastach świata. Tym razem Miroslav Šašek zaprasza do Nowego Jorku. Największe drapacze chmur, największe samochody i największe korki uliczne. Szyldy we wszystkich językach i automaty, w których można kupić wszystko. Bejsbol i futbol na stadionie Yankees, niegasnące światła Times Square i… wizyta w głowie największej damy świata. Oto jest Nowy Jork!

„Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych”, Iwona Wierzba, ilustr. Marianna Sztyma, Wydawnictwo Albus, 2015

Dzieje bielizny są tak długie jak historia naszej cywilizacji. Od starożytności, przez średniowiecze, aż po czasy nowożytne nasze stroje ewoluowały wraz ze zmieniającymi się na przestrzeni epok potrzebami i światopoglądem.

„Dźwięk”, Irena Cieślińska, ilustr. Patricija Bliuj-Stodulska, Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2015

Dźwięku nie widać. Na co dzień nie widać go ani trochę, choć czasami aż za bardzo się go czuje. Czy można go zmierzyć lub zważyć? Jaki był najgłośniejszy huk na Ziemi? Dlaczego od hałasu dzwoni w uszach? Czemu pewne stworzenia mają uszy na kolanach? Czy rośliny też porozumiewają się za pomocą dźwięków? Czy dzięki dźwiękom można widzieć? Czy za pomocą dźwięku można coś unieść?

„Pod ziemią, pod wodą”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Nowy, dwustronny album Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Po obrazkowej podróży po lądach, morzach i kulturach świata nadszedł czas na książkową wyprawę do wnętrza ziemi i w głębiny mórz i oceanów.

DLA NASTOLETNICH WRAŻLIWCÓW

„Która to Malala?”, Renata Piątkowska, ilustr. Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Literatura, 2015, seria: Wojny dorosłych – historie dzieci

Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera – właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która – opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie – naraziła się talibom.Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

„Król”, Katarzyna Ryrych, Wydawnictwo Literatura, 2015

Patryk po bankructwie firmy ojca i utracie domu ląduje z dnia na dzień w lokalu zastępczym w odrapanym dwupiętrowym bloku. W przeciwieństwie do matki szybko przystosowuje się do życia w „Brooklynie”, jak nazywają blok osiedlowe dzieciaki. Zapomina o dawnym życiu – o jego dobrych stronach, luksusach i znajomych, którzy wraz z tym wszystkim zniknęli. Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku Patryk poznaje Celestyna – bezdomnego mężczyznę, który staje się jego mentorem, od którego uczy się, jak przetrwać w nowym środowisku. Ciepła i wzruszająca powieść o sile przyjaźni, o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach i nie wszystko jest takie, jak się zdaje w pierwszej chwili.

„Bahar znaczy wiosna”, Agnieszka Ayşen Kaim, ilustr. Nežka Šatkov, Wydawnictwo Poławiacze Pereł, 2015

Dawno, dawno temu w Stambule, mieście rozpiętym pomiędzy Europą i Azją, przychodzi na świat Bahar. Jest kobietą i metaforą. Jej życie jest drogą, ale też mostem, pomiędzy Turcją rządzoną przez sułtana, a Polską (Lechistanem), którą włada król. Autorka umiejętnie układa mozaikę z baśniowych motywów literackich i źródeł historycznych. Piękna opowieść o przekraczaniu granic, zarówno geograficznych, jak i społecznych, a przede wszystkim o podążaniu drogą własnych talentów i marzeń.

„Legenda o Sally Jones”, tekst i ilustr. Jakob Wegelius, przeł. Agnieszka Stróżyk, Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Gorylica Sally Jones urodziła się sto lat temu w afrykańskiej dżungli. Niedługo potem porwana została przez kłusowników i sprzedana tureckiemu handlarzowi kością słoniową, który kupił ją jako prezent zaręczynowy dla swej wybranki. Gdy ta odrzuciła zarówno prezent, jak i zaręczyny, Sally Jones wylądowała na targu w Stambule.

„Kasieńka”, Sarah Crossan, przeł. Katarzyna Domańska, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Oryginalna powieść dla młodzieży przekraczająca granice gatunkowe: 127 zwięzłych, szczerych i przenikliwych wierszy układa się w poruszającą opowieść o życiu nastolatki na emigracji w Anglii.

„Bałtycka Syrena. Historia Konstancji Czirenberg”, Anna Czerwińska-Rydel, ilustr. Marta Ignerska, Wydawnictwo Muchomor, 2014

Po biografii Elżbiety Heweliusz „Którędy do gwiazd” artystki zajmują się postacią gdańskiej śpiewaczki i malarki Konstancji Czirenberg. Czy ktoś z Państwa o niej już słyszał? Nie? Nic dziwnego, dziś mało kto o niej słyszał, ale w XVII wiecznym Gdańsku wiele się o niej mówiło. Była zdolna i piękna, a dodatkowo niezwykła – odkrywała swoje twórcze pasje, co w tamtych czasach nie było rzeczą oczywistą.

KSIĄŻKI-WYNALAZKI

„Paryż Piżamorama”, Frederique Bertrand, ilustr. Michael Leblond, Wydawnictwo Wytwórnia, 2015

Paryż Piżamorama” to kolejna niezwykła podróż chłopca w piżamie w paski. Dziecko zapada w sen, a książka ożywa, by przenieść je do pięknego, pełnego światła i magii Paryża – miasta, które nigdy nie zasypia. W tej książce przypominamy bardzo starą technikę animacji „ombro cinema”, opartej na iluzji optycznej. Dołączona paskowana folia pozwala ożywić ilustracje. Aby stworzyć iluzję ruchu, wystarczy przyłożyć folię do prążkowanego obrazka i bardzo powoli przesuwać ją od jednej krawędzi strony do drugiej.

„Lokomotywa/IDEOLO”, Julian Tuwim, wybór tekstów: Joanna Ruszczyk, oprac. graficzne: Małgorzata Gurowska, Wydawnictwo Centrala, 2015

„Lokomotywa/IDEOLO” jest oparta na tekstach Juliana Tuwima, które zostały zestawione z faktami odnoszącymi się do współczesnych problemów gospodarczych, ekonomicznych, ekologicznych, etycznych. To odsłona Tuwima zaangażowanego, odważnego, bezkompromisowego w poruszaniu tak trudnych tematów, jak tożsamość narodowa, rasizm, antysemityzm. W pociągu jadą Żydzi, kibole, żołnierze, geje i lesbijki, hipsterzy oraz zwierzęta, przewożone są różne materiały. Wydanie dwujęzyczne: angielsko-polskie.

„Arcypalce”, tekst i ilustr. Marion Deuchars, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Własne palce i tusz lub farba – to wszystko, czego potrzebujesz, by tworzyć!

Odkryj magię odcisków palców i zrób z nich cały świat. Zwierzęta i rośliny, kosmitów i potwory, budowle i flagi, litery i wzorki. Wycinaj szablony, rozdmuchuj tusz i poznawaj inne techniki, dzięki którym zrobisz z odcisków jeszcze więcej rzeczy!

„Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie”, Anna Czerwińska-Rydel, czyta: Jan Englert, muzyka: Fryderyk Chopin, oprac. graficzne: Grażka Lange, 2 CD audio + książeczka, Wydawnictwo Buka, 2015

Czy Fryderyk Chopin był grzecznym chłopcem? Co robił, kiedy nie grał na fortepianie? Kim był dla niego dziwaczny bezzębny mężczyzna noszący perukę? Czym Frycek rozśmieszył do łez swojego ojca? Za co uwielbiali go szkolni koledzy? I wreszcie co kryje się pod tajemniczym słowem eolimelodikon?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących życia genialnego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina znajdziesz w piątej części serii MISTRZOWIE WYOBRAŹNI.

PRAKTYCZNY DODATEK PT. GDZIE i JAK NAJLEPIEJ KUPOWAĆ?

1. Więcej informacji o wskazanych i znacznie większej liczbie książek znajduje się w jedynym najrzetelniejszym źródle wiedzy o książkach dla dzieci i młodzieży, czyli wortalu RYMS: www.ryms.pl w dziale recenzje.

2. Książki można kupować przez Internet bezpośrednio u wydawców, czyli na stronie każdego z nich. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę wybranego wydawcę i właściwą książkę wrzucić do koszyka. Przy większej liczbie zakupionych książek zwykle są korzystne rabaty.

3. Dla Trójmieszczan i okolicznych mieszczan polecam zakupy w księgarni Ambelucja w Sopocie, przy ul. 3 Maja 9 oraz w Gdańsku, w Księgarni Firmin w Teatrze Wybrzeże. To jedyne w pełni profesjonalne księgarnie, prowadzone przez prawdziwych i żarliwych amatorów książki dla dzieci i młodzieży. Można zamawiać przez Internet i odbierać bezpośrednio na miejscu, albo zamówić przesyłkę do domu.

Najbardziej polecam jednak dotarcie do tych zacnych i uroczych przybytków i podotykanie i obwąchiwanie książek – takie później smakują najlepiej! Z pewnością przy większych zakupach uzyska się bardzo korzystny rabat, szczególnie na hasło „szukam książek z listy cioteczki Grety”.

Pamiętajmy: książka OBOWIĄZKOWYM prezentem pod choinkę i dziecięce urodziny!!!!!

Małgorzata Cackowska – pedagożka, ukończyła UMK w Toruniu. Ma tytuł doktora, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych. Jest autorką licznych artykułów poświęconych zagadnieniom artystycznej i masowej książki obrazkowej dla dzieci w Polsce i na świecie. Wykłada metodologię badań pedagogicznych i wiedzę STR o książce dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj