Detektyw Blomkvist

0
1778

„Detektyw Blomkvist”
Astrid Lindgren
czyta: Edyta Jungowska
Wydawnictwo Jung-off-ska, 2016

Informacja wydawcy:

Wielki detektyw potrzebuje wielkich wyzwań. Kradzieży klejnotów, zagadkowych morderstw, sprytnych oszustów, tajemniczych nieznajomych… Ale co może zrobić ktoś, kto ma zadatki na naprawdę wielkiego detektywa, a rzeczywistość wokół jest nudna, przewidywalna, bez najmniejszych nawet przestępstw? To problem 13-letniego Kallego Blomkvista, który marzy o karierze Sherlocka Holmesa, czy Herculesa Poirota i z całą pewnością dorównałby im przenikliwością, umiejętnością dedukcji i odwagą, gdyby tylko miał szansę się sprawdzić. A na to w rodzinnym, sennym miasteczku, w którym nigdy nic się nie dzieje, w Lillköping, nie ma szans. Tymczasem więc swoje wielkie śledztwa przeprowadza w wyobraźni. Nadchodzą wakacje i Kalle całe dnie spędza z przyjaciółmi, Andersem i Ewą-Lottą, z którymi tworzy paczkę zwaną Białymi Różami i na swoje wyimaginowane dochodzenia coraz bardziej brakuje mu czasu.

Tak jest do dnia, gdy do Ewy-Lotte nieoczekiwanie przyjeżdża dawno niewidziany wujek Einar i zaczyna się seria niezwykłych, zagadkowych zdarzeń. Kalle w tajemnicy śledzi Einara, na przekór sceptycznie patrzącym na to przyjaciołom. Od zdarzenia do zdarzenia, jednego tajemniczego śladu do drugiego, okazuje się, że Kalle wpada na trop poszukiwanej w Sztokholmie szajki złodziei biżuterii…

Astrid Lindgren, niekwestionowana mistrzyni powieści dla dzieci i młodzieży, wydała „Detektywa Blomkvista” w 1946 roku i w tym samym roku otrzymała za niego pierwszą nagrodę za powieść detektywistyczną dla młodzieży. Zarówno „Detektyw Blomkvist”, jak i dwie kolejne części przygód Kallego – „Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie” (1951r.) oraz „Detektyw Blomkvist i Rasmus, Rycerz Białej Róży” (1953r.) – to wyjątkowe pozycje w dorobku szwedzkiej pisarki. Gatunkowo są kryminałami, a nawet powieściami sensacyjnymi. Nie bez znaczenia więc w tym kontekście wydaje się fakt, że Astrid pracowała wcześniej jako stenotypistka docenta kryminologii Harry’ego Södermana. Po napisaniu pierwszej części przygód Kallego Blomkvista Astrid Lindgren zakończyła pracę sekretarki w biurze i została kierowniczką redakcji dla dzieci w wydawnictwie Rabe’n i Sjorgen.

Rok po ukazaniu się pierwszej książki z cyklu, została ona przeniesiona na ekran. Wszystkie części doczekały się swoich filmowych wersji – w sumie było ich sześć, ostatnia została zrealizowana w 2001 roku.

Sukces tych książek nie jest przypadkowy. Humor, ciekawa, dynamiczna akcja, barwne postacie – to wyróżniki stylu Astrid Lindgren, których nie brakuje w cyklu powieści o detektywie Blomkviście.

Powieści o detektywie Blomkviście miały niebagatelny wpływ na współczesnych Szwedów, czego dowodem jest nazwisko jednego z najpopularniejszych szwedzkich śledczych ostatnich lat. Mowa o Mikaelu Blomkviście, głównym bohaterze serii „Millenium” Stiega Larssona. Larsson niejednokrotnie przyznawał w wywiadach, że tworząc postać fikcyjnego dziennikarza opierał ją na bohaterze powieści Astrid Lindgren. W dodatku pierwsze udane śledztwo Mikaela dotyczyło kryjówki złodziei bankowych…