Filozofia na wynos

0
1461

„Filozofia na wynos”
Manuela Gretkowska
ilustr. Henryk Sawka
Narodowe Centrum Kultury, 2016

Książkom o filozofii, napisanym dla młodych czytelników, przyglądam się zawsze z radosną uwagą. Nigdy dość zadawania pytań o rzeczy istotne. Filozofia uczy myślenia, wyposaża w mądrość, poszerza granice języka. I jak to ładnie ujął kiedyś prof. Zbigniew Mikołejko – łagodzi bolesne kanty świata i naszej egzystencji.

W tej książce Manuela Gretkowska zabierze Was w intelektualną podróż w czasie. Poznacie nie tylko sławnych filozofów i ich teorie, ale też poczujecie ducha każdej z epok, w której żyli. Szczyptę rysunkowego dowcipu serwuje niezawodny Henryk Sawka. „Gdyby filozofowie nie istnieli, to należałoby ich wymyślić” – puentuje rysownik parafrazując Woltera. A ja się z nim skwapliwie zgodzę.

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Czy znajomość historii filozofii może uratować młodego surfera z Kalifornii przed utonięciem? A może wystarczy przyjaźń z nastoletnią Marysią z Polski? Jak pracował Leonardo da Vinci? Jak zginął Giordano Bruno? Czy Kartezjusz lubił psy? Która królowa zamiast władzy wybrała filozofię? Co Schopenhauer myślał o Heglu?

Najnowsza powieść Manueli Gretkowskiej pozwala młodemu czytelnikowi przeżyć fascynującą przygodę, pełną podróży w czasie i przestrzeni, a przy okazji poznać historię filozofii.

Książkę, jak zawsze z przymrużeniem oka, komentarzami graficznymi opatrzył Henryk Sawka.