Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa

0
1261

„Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa”
Cristóbal Joannon
ilustr. Agata Raczyńska
przeł. Agata Raczyńska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016

Przed nami zbiór wyjątkowo krótkich i bardzo starych utworów. Niezwykły przywilej obcowania z baśniami sprzed dwóch tysięcy lat, niespodziewanie przypadł w udziale również dzieciom. Do tej pory powszechnie fuknkcjonowała opinia, że historie spisane przez Ezopa, nie są adresowane do najmłodszych. Mimo że adresat przez lata się nie zmienił, wybór bajek dokonany przez Cristóbala Joannona dowodzi, że próbować zawsze można. Zwłaszcza gdy do współpracy zasiada się z Agatą Raczyńską, ilustratorką niebywale dowcipną, uważną i przenikliwą.

Książka przebyła długą drogę zanim trafiła do polskich księgarń. Doczekała się wydań od Chile po Koreę Południową, zdobywając przy tym szereg prestiżowych nagród. Para autorów, Chilijczyk i polska ilustratorka, wybrali i opracowali bajki Ezopa z dużą dbałością, ale również ze sporą dozą dystansu. Udało im się dokonać selekcji, która wyeliminowała bajki o dwuznacznym wydźwięku lub archaicznym, słabo zrozumiałym kontekście sytuacyjnym. W zbiorze znalazły się zarówno opowieści oczywiste, jak i te trudniejsze do zinterpretowania, opatrzone na potrzeby dzieci stosownym komentarzem. Wszystkie prezentują morał, odnoszący się do uniwersalnych ludzkich wartości i przywar. Wszystkie również przejawiają charakterystyczny dla Ezopa ironiczny styl.

Przystępna forma minikomiksu zbliża czytelnika do bohaterów, ograniczając przy tym liczbę zbędnych słów. Rysunki zgrabnie dopełniają to, co niewypowiedziane oraz przełamują powagę i dydaktyzm treści przewrotnym, zabawnym podtekstem. Uroczo prezentuje się mrówka wioząca zapasy do mrowiska traktorem albo odpoczywający w fotelu żółw, podobnie jak rodzinka jamników w sweterkach czy zezowaty nieszczęśnik Ezop.

Na koniec trzeba podkreślić, że niekwestionowaną wartość książki stanowi jej przekład dokonany przez Agatę Raczyńską. Dzięki niemu zarówno obraz, jak i tekst znalazły się w tych samych rękach, tworząc dzieło o charakterze na poły autorskim.

Zosia Gwardyś

Informacja wydawcy:

Któregoś ranka spotkały się na gałęzi jaskółka z wroną.

Jaskółka zmierzyła wronę wzrokiem i rzekła:

– Natura obdarzyła mnie urodą, której tobie poskąpiła.

Wrona, szykując się do odlotu, odparła:

– Może i jesteś ładniejsza, ja za to lepiej znoszę zimowe chłody.

Bajki Ezopa, żyjącego w VI wieku p.n.e. greckiego niewolnika, należą do najsłynniejszych w historii literatury światowej. Tym razem klasyczni bohaterowie bajkopisarza – tacy jak konik polny i mrówka, żółw i zając, orzeł i kruk – powracają do nas w wersji opowiedzianej przez Cristóbala Joannona, znanego chilijskiego poetę. Niektóre historyjki są wiernym odbiciem Ezopowych oryginałów, inne nieco się od nich różnią, a wszystkie z ogromnym humorem i wdziękiem skomentowała obrazem Agata Raczyńska – polska ilustratorka znana między innymi z serii „Zosia z ulicy Kociej”.

Książka „Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa” ma już na koncie prestiżowe nagrody oraz wydania w takich krajach jak Chile, Meksyk, Korea i Brazylia.