Bajki filozoficzne. Świat mitologii

0
1402

„Bajki filozoficzne. Świat mitologii”
Michel Piquemal
przeł. Maria Braunstein, Michał Krasicki
ilustr. Agnieszka Malmon
Wydawnictwo Muchomor, 2016

Kolejna, czwarta już w Polsce książka Michela Piquemala w serii Bajki filozoficzne. Punktem wyjścia refleksji są w tej części mity greckie, jedne z podstawowych tekstów kultury. We wstępie autor przekonuje: „nie istnieją ludy bez mitów”. Opowieści o powstaniu świata, o sensie życia, o miłości, śmierci, władzy to rezerwuar wiecznie żywych toposów, bez których nie może egzystować człowiek myślący i tym samym filozofujący.

Piquemal sięgnął do pierwszych wersji mitów greckich, spisanych przez Homera, Hezjoda, Apollodora, a także łacińskich w wersji Owidiusza. Po nich mity opowiadało wielu autorów, powstało mnóstwo wersji, czasem sprzecznych, czasem po prostu naznaczonych interpretacją autora, stąd decyzja o sięgnięciu do źródła i opowiedzeniu ich na nowo. Bo jak twierdzi Michel Piquemal „mit pozostaje żywy tylko wtedy, gdy przechodzi z ust do ust”.

Francuski autor uzupełnił opowieści o komentarze filozoficzne, ale też o przemyślenia związane z literaturą, językiem, historią. Wszystko po to, by z kolei pobudzić młodego czytelnika do zadawania pytań, myślenia, filozofowania.

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Kolejny tom serii ” Bajki Filozoficzne”. Tym razem Michel Piquemal przybliża czytelnikom mity greckie, opatrując je własnym, ułatwiającym interpretację, komentarzem.