Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary

0
1019

„Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary”
Jennifer Berne
ilustr. Keith Bendis
przeł. Janusz Kokoszewski, Dorota Koman
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2017

„Przepraszam, kolego, ale w tych okularach wyglądasz jak dziwak!”. Kiedy szpak Kajtek zaczyna mieć problemy ze wzrokiem, wcale nie jest mu łatwo. Przecież jest pierwszym ptakiem w okolicy, który nosi okulary, a to musi wzbudzić zainteresowanie. Niestety również kpiny, docinki i wybuchy śmiechu. Niełatwy jest los debiutanta.

Krótka historia, pomyślana o młodszych dzieciach, bohater, z którym łatwo się zidentyfikować oraz dowcipne, niesztampowe zakończenie to świetny przepis na lekką i bezpretensjonalną książkę o edukacyjno-terapeutycznym przesłaniu. „Kajtek uważaj!” odpowiada zwłaszcza na oczekiwania rodziców, którzy spotykają się z brakiem akceptacji swojego dziecka przez otoczenie, ale też sprawców prześladowania uczy postaw wolnych od bezpodstawnych uprzedzeń i wyrażania nieostrożnych opinii. Jak budować w sobie poczucie własnej wartości, gdzie szukać akceptacji i w jaki sposób z dystansem i humorem podejść do nieprzyjemnych uwag na swój temat. Historia pokazuje, że każdą słabość da się przekuć w obiektywną wartość. Okulary Kajtka w toku historii stają się powodem dumy i zazdrości, a wszystko dzięki sprytowi i pomysłowości głównego bohatera.

Książka przyciąga uwagę grafiką, głównie za sprawą sympatycznych, żółtodziobych szpaków, choć i samo Leśne Miasteczko z autentycznym gabinetem okulistycznym i biblioteką zachęca do pozostania z tym tytułem na dłużej. Mnie urzekły zwłaszcza pomysłowe wyklejki, na których stado szpaków prezentuje swe wdzięki z wysokości telegraficznego drutu. Na przedniej bez, a na tylnej już w okularach.

Zosia Gwardyś

Informacja wydawcy:

To zabawna i pięknie ilustrowana historia, której główny bohater Kajtek – mały szpak kochający książki – boryka się z problemami ze wzrokiem. Podczas czytania odkrywa, że widzi niewyraźnie. I również w książkach znajduje wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić. Udaje się więc do okulisty i dostaje swoje pierwsze okulary.

Z początku jest nimi zachwycony, ale jego kuzyni wyśmiewają go. Kompletnie załamany Kajtek na szczęście przypomina sobie, że okulary nosili Ben Franklin, John Lennon i Gandhi.

Niestety, obserwując maleńkie rzeczy, których wcześniej nie dostrzegał, wpada w tarapaty, z których wydostaje się dzięki zdobytej dzięki książkom wiedzy, wyobraźni rozbudzonej podczas czytania i swej wyjątkowej pomysłowości… oraz pomocy licznego stada kuzynów, którzy odtąd chcą być tacy jak on i nosić okulary.

Ta króciutka historia, napisana prostymi, przemawiającymi do wyobraźni dziecka zdaniami, a przede wszystkim jej główny bohater – przesympatyczny mól książkowy Kajtek – wzbudzają ogromną sympatię dzieci. W samych Stanach Zjednoczonych wydano tę książkę już w ponad 40 000 egzemplarzy, przetłumaczona została także m.in. na chiński, hiszpański, kataloński, portugalski, czeski, słowacki, koreański, brazylijski i włoski.

Jennifer Berne – autorka cyklu opowieści o szpaku Kajtku, napisała też inne popularne książki dla dzieci: „On a Beam of Light: A Story of Albert Einstein” oraz „Manfish: A Story of Jacques Coustea”, „Nighty-Night, Sleep Tight”. Za twórczość dla dzieci zdobyła kilka nagród i wyróżnień, a jej książki tłumaczone są na kilkanaście języków. Jako publicystka współpracuje z czasopismami (m.in. „Nick Jr.”) oraz telewizją. Mieszka nieopodal Columbia County w stanie Nowy Jork.