Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika

0
1399

„Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika” t. 1
Julian Gough
ilustr. Jim Field
przeł. Teresa Bielecka
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2017

Puchatek i Prosiaczek, Miś i Tygrysek, Żabek i Ropuch, Chrupek i Miętus… Pary przyjaciół – zwierząt, uzupełniających się temperamentem, można by wymieniać dłużej, tymczasem przed nami nowy, całkiem sympatyczny i na dodatek koedukacyjny duet – Królik i Misia. On smutas i introwertyk, ona pogodna, nieco naiwna i przyjaźnie nastawiona do świata. Połączył ich głód, przy czym to Królik okradł Misię, by po wstępnej konwersacji jak przystało na skąpca poczęstować ją stęchłą marchewką. Potem było wspólne lepienie bałwana, przerywane rozmaitymi perturbacjami. Koniec końców, przyjaźń została zawiązana, a ukradzione jadło zostało zwrócone właścicielce.

Miniaturka o przyjaźni, z zabawnymi dialogami i równie dowcipnymi rysunkami spodobała się Neilowi Gaimanowi, który rekomenduje książkę na tylnej okładce. Jeśli potrzebujcie dodatkowej zachęty, to napiszę jeszcze, iż tytułowe niesmaczne zwyczaje kulinarne Królika są najzupełniej prawdziwe i normalne dla tego gatunku – mianowicie zjada on swoją kupę, by została ponownie przetrawiona. Królik nie lubi siebie z tego powodu, ale Misia go pociesza i darzy sympatią mimo to. Bo od czego są przyjaciele…

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Misia niespodziewanie budzi się z zimowego snu w samym środku zimy. Co więcej, odkrywa, że ktoś ukradł jej całe zapasy jedzenia. Łagodna Misia nie traci jednak dobrego humoru. Nareszcie nadarza się okazja, by ulepić bałwana. Przecież od zawsze o tym marzyła.

Tymczasem Królik jest przekonany, że jego bałwan będzie dużo ładniejszy od tego, którego ulepi Misia. Kiedy jednak do lasu zbliża się niebezpieczna lawina i na domiar złego pojawia się pewien bardzo groźny Wilk, Królik uświadamia sobie, że lepiej mieć przyjaciela, który zawsze stanie po twojej stronie. Bo przyjaciel to ktoś taki, kto zawsze będzie przy tobie, nawet gdy już pozna wszystkie twoje nie zawsze smaczne zwyczaje.

O serii: „Królik i Misia” to niezwykła seria książek o nietypowej przyjaźni dwóch całkiem odmiennych zwierząt – łagodnej, przyjacielskiej, czasem naiwnej niedźwiedzicy oraz wiecznie naburmuszonego, zbuntowanego Królika. Mimo dzielących ich różnic Królik i Misia wspólnie odkrywają, że życie jest o wiele milsze, kiedy małe smutki i radości można przeżywać razem z najlepszym przyjacielem.

Niesmaczne zwyczaje Królika wprowadzają do dziecięcej literatury powiew świeżości. Przezabawna historia o pewnym Króliku, Wilku i pewnej Misi, o lawinach i o bałwanie. Ta książka sprawi, że roześmiejesz się na cały głos i będziesz chciał położyć swoje dzieci wcześniej do łóżka, by przeczytać im ją do snu.

Neil Gaiman

O autorach:

Julian Gough jest nagradzanym powieścio- i dramatopisarzem, poetą, muzykiem i scenarzystą. Urodził się w Londynie, dorastał w Irlandii, a obecnie mieszka w Berlinie. Spośród wielu osiągnięć można wspomnieć, że Julian napisał zakończenie Minecrafta, najbardziej znanej na świecie gry komputerowej dla dzieci w każdym wieku. Lubi pić kawę i kraść świnie.

Jim Field jest nagradzanym ilustratorem, twórcą postaci i reżyserem animacji. Dorastał w Farnborough, pracował w Londynie, obecnie mieszka w Paryżu. Jego pierwsza ilustrowana książka „Cats Ahoy!”, napisana przez Petera Bently’ego, wygrała Booktrust Roald Dahl Funny Prize. Prawdopodobnie jest najbardziej znany z rysowania żab na kłodach w bestsellerze „Oi Frog”. Lubi grać na gitarze i pić kawę.