Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze

0
1161

„Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze”
Grzegorz Leszczyński
oprac. graficzne i ilustracje: Acapulco Studio / Małgorzata Nowak i Agata Dudek
Wydawnictwo Tamaryn i Agora, 2016

Ta książka, to – jak napisał we wstępie jej autor prof. Grzegorz Leszczyński – prezent złożony z prawie dwustu trudnych słów. Prezent dla młodego czytelnika, wchodzącego w świat literatury, chłonnego wiedzy i zainteresowanego wzbogacaniem swojego słownictwa. Granice mojego języka są granicami mojego świata – pisał wiek temu austriacki filozof Ludwig Wittgenstein twierdząc tym samym, że język w dużym stopniu wyznacza nam sposób myślenia o rzeczywistości.

Autorski słownik prof. Leszczyńskiego z pewnością poszerzy uczniowskie horyzonty. Książka została wzbogacona o dodatkowe konteksty, znajdziecie w niej nie tylko wyjaśnienie znaczenia słów, ale również fragmenty tekstów literackich, nowych i tych mniej znanych, cytaty z gazet i czasopism oraz dowcipne limeryki, którymi Grzegorz Leszczyński urozmaicał sobie pracę nad układaniem haseł w tejże publikacji.

„Daję słowo…” przyniosło autorkom oprawy graficznej i ilustracji – Małgorzacie Nowak i Agacie Dudek nagrodę graficzną w konkursie PS IBBY Książka Roku 2016. Jury ilustratorskie doceniło nowoczesny design książki, który rzeczywiście uatrakcyjnił jej odbiór. Neonowe kolory, zabawa czcionką, nawiasy, ramki, wariacje na temat liter alfabetu – to wszystko sprawia, że pokaźnych gabarytów tom ma szansę trafić do miłośnika języka ojczystego.

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Stare koreańskie przysłowie mówi: „Łatwiej cofnąć wypuszczoną strzałę, niż wypowiedziane słowo”. Ciągle wypowiadamy jakieś słowa, mówimy do siebie słowami, dajemy je sobie wzajemnie. Czasem ze słowami dajemy radość, a czasem smutek, czasem dobrą nowinę, a czasem – złe wieści. Czasem kogoś słowami ranimy, kiedy indziej – pocieszamy. Dajemy sobie słowa tak samo jak prezenty, kwiaty, uśmiech lub przyjazny uścisk dłoni.

Ta książka zaprasza do tego, by wędrując po różnych tekstach rozpoznawać ważne słowa – takie, które pozwalają nam zrozumieć siebie, innych ludzi i świat, w którym żyjemy. Zaprasza do wędrówki po języku, bo słowa należą do języka, a także po literaturze – bardzo wiele zamieszczonych tu cytatów pochodzi z różnych książek pisanych dla młodych czytelników dawniej i współcześnie. Może skusicie się i sięgniecie po którąś z nich? Są też cytaty z gazet i czasopism, bo nie powinniśmy zamykać się na świat, w którym żyjemy, a gazety i czasopisma to nasze okno na świat.

Książka pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj