Pieśń o sowie

0
786

„Pieśń o sowie”
Jarosław Górski
ilustr. Joanna Rusinek

„Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów”
Zofia Stanecka
ilustr. Aleksandra Krzanowska

„O srebrnej łyżce”
Justyna Bednarek
ilustr. Daniel de Latour

Wydawnictwo Egmont, 2017
seria: Poczytaj ze mną

Informacja wydawcy:

Bajka, kryminał, reportaż, baśń, humor, fantasy, przygoda… Literatura ma wiele barw. Warto pokazać je dzieciom, by odkryły bogactwo utworów literackich, ich odcieni i kolorów w słowie oraz obrazie. Kolejne tytuły w cyklu „Poczytaj ze mną” Literackiego Egmontu to: „Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów”, „O srebrnej łyżce” i „Pieśń o sowie”. W powstanie najnowszych książek z serii zaangażowani zostali czołowi współcześni polscy autorzy i ilustratorzy: Zofia Stanecka, Justyna Bednarek, Jarosław Górski, Joanna Rusinek, Daniel de Latour i Aleksandra Krzanowska.

„Poczytaj ze mną” to niezwykła seria książek Egmontu, która ma na celu przybliżenie dzieciom różnych form i gatunków literackich. Najnowsze książki z serii „Poczytaj ze mną” to idealna pomoc w kształtowaniu gustów literackich i estetycznych u najmłodszych przez kontakt z literaturą najwyższej próby, a także wspieranie umiejętności wyboru ulubionego rodzaju literatury.

W najnowszych propozycjach znalazły się takie gatunki literackie jak: fantasy, przypowieść i epos.

– Fantasy to taka opowieść, dzięki której możemy przenieść się do innego, fantastycznego, pełnego magii świata. Spotkamy tam mityczne istoty, przeżyjemy niezwykłe przygody, będziemy uczestniczyć w walce dobra ze złem – pisze Zofia Stanecka, autorka „Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów”.

– Historie fantasy nie dzieją się, jak w baśni, dawno, dawno temu. Rozgrywają się gdzieś obok nas, w alternatywnej, dokładnie opisanej i prawdopodobnej, choć magicznej rzeczywistości – dodaje pisarka. – Niektóre bajki napisano specjalnie po to, aby przekazać ważną ogólną prawdę, a występujący w niej bohaterowie i ich perypetie są ilustracją tej prawdy. Taka historia nazywa się przypowieścią. Jest to bardzo stary gatunek literacki, znany ludziom od tysięcy lat – przytacza informacje o gatunku Justyna Bednarek, autorka „O srebrnej łyżce”. A czym jest epos? Jak pisze autor „Pieśni o sowie” Jarosław Górski – w bardzo dawnych czasach, między innymi w starożytnej Grecji, wędrowni poeci śpiewali pieśni o wielkich bohaterach i ich wspaniałych czynach. Takie pieśni zwały się eposami, co w języku greckim oznaczało opowieści. Właściwie to nawet nie poeci śpiewali. Śpiewały boginie lub śpiewali bogowie, a poeci – z których najsłynniejszy był Homer – tylko użyczali im swojego ziemskiego głosu i palców potrącających struny instrumentu.

Wszystkie tytuły w serii to wyśmienita zabawa zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Dobra literatura, pięknie zilustrowana, do tego w przystępnej cenie, rozwija w dzieciach wyobraźnię, angażuje emocje a dodatkowo pozwala na wartościowe spędzenie czasu z dzieckiem.

Cykl „Poczytaj ze mną” Literackiego Egmontu kształtuje również nawyk wspólnego czytania i przeżywania. – Czytanie razem to zupełnie nie to samo, co czytanie komuś – mówi prof. Grzegorz Leszczyński, prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży. – Wszystkie książki serii „Poczytaj ze mną” komponowane są właśnie w ten sposób, by zachęcały do wspólnej lektury, wspólnego wędrowania przez labirynty zdarzeń.

Dziś, według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, aż 63% Polaków nie czyta wcale. Trzeba to zmienić. Dzieci powinny nauczyć się składać litery w słowa, a słowa w zdania – Poczytaj ze mną to zaproszenie dzieci do zakochania się w czytaniu już od najmłodszych lat.

Premierowe tytuły w serii:

„Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów”, Zofia Stanecka, ilustracje: Aleksandra Krzanowska

Pełne magii przygody Gai i jej fantastycznych przyjaciół. Tym razem do zaczarowanej krainy trafia również starszy brat dziewczynki, Feliks, który wpada w spore tarapaty. Gaja, Rowena z Elfiej Doliny oraz Niall stają przed trudnym zadaniem uwolnienia go z rąk paskudnych goblinów.

„Pieśń o sowie”, Jarosław Górski, ilustracje: Joanna Rusinek

Pewnego razu w lesie zamieszkanym przez wiele ptasich rodzin zapanowało poruszenie. Rządzący krainą Bury Miś wydał rozporządzenie, zgodnie z którym zabronił ptakom… spać! „Pieśń o Sowie” to wierszowana historia o mądrych i walecznych ptakach, które nie poddały się w walce o swoje prawa.

„O srebrnej łyżce”, Justyna Bednarek, ilustracje: Daniel de Latour

Z chwilą gdy do domu państwa Lahmanów trafia rezolutna srebrna łyżka, życie rodziny zaczyna nabierać nowych barw. Łyżka pomaga gospodarzom, a z ich małym synem Dawidem nawiązuje szczególną więź. Dzięki tej znajomości chłopiec staje się bohaterem wielu niezwykłych przygód. Opowieść o srebrnej łyżce w poetycki sposób pokazuje, co jest w życiu najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj