Pięć skarbów pod wielkim śniegiem

0
2269

„Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”
Anna Czerwińska-Rydel
ilustr. Marianna Oklejak
Wydawnictwo Na szczyt, 2017

„Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz” to książka o mądrej, odważnej i niezwykle silnej kobiecie, która wpisała się nie tylko na karty historii polskiego alpinizmu i himalaizmu, ale przede wszystkim światowego. Nie uważała siebie za feministkę, ale walczyła o uznanie i szacunek dla kobiet podczas wypraw zdominowanych przez mężczyzn. Organizowała także wyprawy kobiece, by pokazać światu, że bez męskiego udziału możliwe jest zdobywanie trudnych ścian wspinaczkowych i najwyższych szczytów świata.

Jestem pod wrażeniem tej książki – zarówno bohaterki, jej przemyśleń i dokonań, wspaniałego tekstu autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel oraz ilustracji Marianny Oklejak. Ciekawa konstrukcja, nietuzinkowa i bogata szata graficzna (ilustracje tworzone na podstawie fotografii), swoisty rozmach w realizacji tej publikacji sprawiają, że nie tu miejsca na nudę. Jedynie „ale” to uczucie niedosytu, bo właściwie chciałoby się dalej czytać i czytać…

Himalaizm to sport nieustannie igrający ze śmiercią. To spotkania z nią oko w oko, gdy odchodzą najbliżsi, którym nie sposób pomóc. To walka ze swoimi słabościami i buntami organizmu, nad którym na bardzo dużych wysokościach człowiek traci kontrolę. Zdarza się, że ambicje nie idą w parze z możliwościami. Wanda Rutkiewicz od dzieciństwa była silną i zdecydowaną osobą, która uparcie dążyła do celu. Wysportowana, inteligentna, zdolna, piękna kobieta, dla której słowo „niemożliwe” nie istniało. Była bezkompromisowa i liczyła się z tym, że w chwilach ostatecznych musi być samowystarczalna – przez takie cechy i myślenie nie zawsze była akceptowana przez innych. Nawet miłość (dwa razy wyszła za mąż) nie była w stanie przeszkodzić jej w realizacji pasji.

Autorka, zachowując konstrukcję fabularną jak przy pierwszej części „górskiej” trylogii Wydawnictwa Na szczyt – opowieści o Jerzym Kukuczce, skupiła się na ostatniej wyprawie bohaterki, przeplatając ją wspomnieniami z dzieciństwa i wczesnej młodości, relacjonowanych głównie przez jej matkę, Marię Błaszkiewicz. Dodatkowo publikacja jest wzbogacona wieloma cytatami tytułowej bohaterki. Anna Czerwińska-Rydel doskonale potrafiła się wczuć w potencjalne ostatnie refleksje Wandy Rutkiewicz, zanim ta została na zawsze na górze Kangchendzönga (8586 m n.p.m.). W tych ostatnich chwilach była przecież sama i nikt tak naprawdę nie wie, o czym mogła wtedy rozmyślać…

Przy okazji czytelnik poznaje także inne postacie polskiego (i nie tylko) taternictwa, alpinizmu i himalaizmu – partnerów wielu wypraw Wandy Rutkiewicz. Uczy się, że bez pracy nad sobą, uporu i wiary nie da się spełniać marzeń. To książka tchnąca optymizmem, choć przecież nie kończy się happy endem. Opowieść jest warta przeczytania, a Wanda Rutkiewicz warta poznania i zapamiętania. Walczyła o swoje marzenia i jej postawa uczy innych, jak to robić. Polecam!

Agata Hołubowska

Informacja wydawcy:

„Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz” Anny Czerwińskiej-Rydel to druga część Trylogii Himalajskiej „Bo góry są”, wydawanej nakładem Wydawnictwa Na szczyt.

„Pięć skarbów pod wielkim śniegiem” to książka tajemnicza, tak jak tajemnicza jest sama bohaterka, a także historia jej ostatniej wyprawy na szczyt Kanchendzongi – drugiej po Mount Evereście najwyższej góry w Himalajach.

Jakie skarby pod wielkim śniegiem ukrywa Kanchendzonga? Dlaczego bogowie zamieszkujący jej wierzchołek nie lubią kobiet? Co zostawiła pod szczytem największa polska himalaistka? Co łączy Himalaje, Wrocław, Warszawę i Sopot? Co wie Maria Błaszkiewicz, matka Wandy? Na te i inne pytania czytelnik znajdzie odpowiedź w nowej opowieści biograficznej pióra Anny Czerwińskiej-Rydel.

„Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz” to książka, która jest pierwszą próbą biografii polskiej himalaistki stworzoną specjalnie dla młodych czytelników. To fascynująca opowieść o wielkiej himalaistce, nieustraszonej kobiecie, jej dzieciństwie, dojrzewaniu, latach szkolnych i pierwszych próbach wspinaczki w górach. To historia trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony ukazująca moc marzeń i dążenie do ich realizacji, cenę wolności i sposób na jej zdobycie, radość sukcesu i smak porażki, siłę w pokonywaniu własnych słabości i trudności w walce z codziennością.

„Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz” podobnie jak poprzednia książka z tej serii o Jerzym Kukuczce w sposób przystępny dla młodego czytelnika ukazuje najlepsze czasy Polskiego Himalaizmu. Czasy, gdy Polacy królowali na najwyższych szczytach świata, przecierając nowe drogi, pokonując nowe trudności i zapisując się na zawsze w historii światowej wspinaczki. To książka dla ludzi ciekawych świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj