Wietrzyk

0
1180

„Wietrzyk”
Sibylle von Olfers
przeł. Eliza Pieciul-Karmińska i Andrzej Karmiński
Wydawnictwo Przygotowalnia, 2016

Od czasu pierwszego wydania tej książki minęło ponad sto lat. Zacna historia… Dziś „Wietrzyk” jest dostępny po raz pierwszy także dla polskich czytelników. Dzięki wydawnictwu Przygotowalnia możemy się cieszyć, drugim już po „Dzieciach korzeni”, dziełem Sibylle von Olfers.

Spotkanie z tą książką to symboliczna wycieczka na łono natury – wierszowana historyjka i towarzyszące jej delikatne akwarelowe ilustracje personifikują zjawiska i dary przyrody: wiatr, liście, owoce dzikiej róży stają się towarzyszami zabaw małego Janka. Ileż tu swawoli, ile radości, ile fantazji! Ilustracje, stworzone w podobnym stylu co obrazy Elsy Beskow, żyjącej w podobnym do autorki „Wietrzyka” czasie („Słoneczne jajo”, „Zielona wyprawa Ollego” wyd. Zakamarki), są starannie wykonane, otoczone ramkami z gałęzi brzozy, przywodzą na myśl secesyjne zdobnictwo. Sielankowe krajobrazy są tłem dla niczym nieskrępowanych zabaw. Tu nawet chmury stają się wierzchowcami…

Sibylle von Olfers odebrała staranne wykształcenie artystyczne, głównie za sprawą swojej berlińskiej ciotki malarki. Spędziła długie godziny w przypałacowym ogrodzie, pilnie studiując rośliny i zwierzęta, następnie przenosząc je na papier. Ten silny związek człowieka z przyrodą widać na pierwszy rzut oka. Każda ilustracja stanowi doskonałe dzieło sztuki – nie tylko malarskiej, ale także symbolicznej. Ten baśniowy świat jest jak żywo wyjęty z dziecięcego snu.

Może jedynie cieszyć fakt, że Przygotowalnia zdecydowała się na pokazanie polskim czytelnikom tych niezwykłych dzieł – w planach wydawniczych są kolejne tytuły. Niestety, Sibylle von Olfers nie stworzyła ich zbyt wiele – ledwie 10 (jeden wydany pośmiertnie) – bowiem z powodu choroby płuc zmarła w wieku niecałych 35 lat. Warto ocalić je od zapomnienia. Pochwała Wydawnictwu należy się nie tylko za tę inicjatywę, ale także za obszerną notę biograficzną artystki autorstwa Marty Woszczak.

Agata Hołubowska

Informacja wydawcy:

Niemal wszystko, co może przydarzyć się jesienią, spotkało Janka: rozedrgana łąka, pełna rozpadających się dmuchawców; zbieranie rumianych, słodkich i soczystych owoców; radosny taniec wśród kolorowych liści i wiele innych wspaniałości.

Młode wydawnictwo Przygotowalnia przedstawia polskiemu czytelnikowi kolejną w swoim dorobku opowieść Sibylle von Olfers opatrzoną jej przepięknymi akwarelowymi ilustracjami. „Wietrzyk” to ciepła i mądra historia o przyjaźni rozwijającej się w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Głównymi bohaterami są tytułowy Wietrzyk, który przychodzi nie wiadomo skąd i znika nie wiadomo gdzie, i Janek, jego nowy znajomy. Wspólnie przeżywają niesamowite przygody i spotykają na swojej drodze tajemnicze małe istotki, które czytelnikom poprzedniej książki Olfers na pewno będą kogoś przypominały…

„Wietrzyk” kontynuuje tematykę pór roku i przemian w przyrodzie, która była obecna w baśniowych książkach Sibylle von Olfers od samego początku. Nie ma lepszego sposobu, by uczcić nadejście jesieni, niż przeżycie razem z Jankiem zachwytu nad cudownymi zjawiskami przyrody, charakterystycznymi dla tej pory roku. „Wietrzyk” to także idealna propozycja na chłodne jesienne wieczory, bo ciepło bijące z tej opowieści rozgrzeje nawet największego zmarzlucha. To wreszcie piękna i zapadająca w pamięć opowieść dla całej rodziny, bo chęć przeżywania przygód z bohaterami książek Olfers nie znika wraz z wiekiem.

„Wietrzyk” wydawnictwa Przygotowalnia to pierwsze w historii polskie wydanie tej czarującej opowieści Sibylle von Olfers. Książka w twardej oprawie, wydrukowana na wysokiej jakości papierze, została przygotowana z najwyższą starannością i prawdziwą edytorską pasją. Książkę tę przetłumaczyła Eliza Pieciul-Karmińska (autorka przekładu wszystkich 200 baśni braci Grimm „Baśnie dla dzieci i dla domu” oraz utworów E. T. A. Hoffmanna) i Andrzej Karmiński (dziennikarz, publicysta, autor piosenek, wspiera żonę w rymowaniu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj