Books, Bücher, Libros, Livres – premiery z zagranicy – IX 2017

0
1355

W samej Wielkiej Brytanii wydawanych jest rocznie około 10 tysięcy nowych tytułów dla dzieci, niewiele mniej, bo około 9 tysięcy pojawia się w Niemczech. Gonią je Francja, Hiszpania i Włochy. Niemcy mogą dodatkowo pochwalić się tym, że ich segment literatury dziecięcej i młodzieżowej w 2016 roku przyniósł największe przychody w całym krajowym rynku książek. Od kilku lat w Europie sprzedaż książek dla dzieci utrzymuje się na poziomie 12 proc. ogólnej sprzedaży.

Mimo ogromnej pracy polskich wydawców, którzy z uporem Syzyfa wyłuskują najciekawsze światowe tytuły i przedstawiają je polskim czytelnikom, lwia część świetnych książek przechodzi nam koło nosa. Postanowiłam je Wam pokazać. Co miesiąc będę przeglądać kilkaset świeżych tytułów i najbardziej frapujących książek dla najmłodszych, żeby przedstawić najlepsze z najlepszych…

Polecamy nowy cykl Małej czcionki, czyli Zosi Gwardyś – „Premiery z zagranicy. Books. Bücher. Libros. Livres”. „Ryms” jest patronem i partnerem cyklu 🙂


„Thornhill”
Pam Smy, Roaring Brook Press, 533 s.
wiek: 10-14 lat

Dwie równoległe historie osadzone w różnym czasie, jedna opowiedziana prozą, druga za pomocą rysunków, zbiegają się ze sobą, kiedy dziewczyna rozwiązuje zagadkę znajdującego się po sąsiedzku, opuszczonego sierocińca Tornhill. 

1982: W wyniku rozwiązania ochronki dla sierot Thornhill, Mary traci dach nad głową. Kilkoro jej towarzyszy zostaje adoptowanych lub przeniesionych do nowych domów, a ona pozostaje, żeby samotnie stawić czoła nieprzewidywalnemu prześladowcy. Zemsta, którą szykuje, będzie miała trwały wpływ na niego, Mary i samo Thornhill.

2017: Ella właśnie przeprowadziła się do nowego, całkiem obcego miasta. Z okna swojego pokoju na strychu, ma idealny widok na znajdujący się po przeciwnej stronie ulicy, rozpadający się budynek byłego sierocińca Thornhill. W jego oknie dostrzega postać dziewczyny. Chcąc zaprzyjaźnić się z nią i utrwalić więź, jaka je łączy, Ella zgłębia mroczną przeszłość Thornhill.Wishtree” (Drzewo życzeń)
Katherine Applegate, Feiwel & Friends, 215 s.
wiek: 8-12 lat

Red jest dębem, który liczy sobie wiele słojów. Red jest drzewem spełniającym życzenia. Ludzie zapisują je na strzępkach materiału, które przywiązują do gałęzi. Razem z zaprzyjaźnioną wroną Bongo i innymi zwierzętami, szukającymi schronienia w jego wnętrzu, drzewo życzeń spogląda na całą okolicę. 

Można by pomyśleć, że Red widział już wszystko, ale wiele zmienia się wraz z przyjazdem nowej rodziny. Nie wszyscy są na to gotowi. Doświadczenie Red jako drzewa życzeń staje się w tej sytuacji nieocenione.

Katherine Applegate – laureatka prestiżowej nagrody Newbery Medal, bestsellerowa autorka według rankingów „New York Timesa”.

„Yak And Dove” (Jak i gołębica)
Kyo Mclear, il. Esme Shapiro, Tundra, 24 s.
wiek: 4-8 lat

Jak i gołębica jako przyjaciele stanowią kompletne przeciwieństwa. Jak jest duży, gołębica mała. Jak ma futro, gołębica pióra. Jak jest uprzejmy, gołębica nieokrzesana. Jak lubi ciszę, gołębica woli hałas. Pewnego dnia, porównując dzielące ich różnice, dochodzą do wniosku, że być może nie powinni być przyjaciółmi. „The Tiny Tale of Little Pea” (Historyjka o Małym Groszku)
Davide Cali, il. Sebastian Mourrain, Kids Can Press, 40 s.
wiek: 4-8 lat

Kiedy Mały Groszek się urodził, był całkiem maluteńki. Ubrania miał szyte ręcznie przez mamę, buty odziedziczył po lalce. Gdy trochę podrósł, zaczął wspinać się po krzakach pomidorów, jeździć nakręcanym samochodzikiem i podróżować na grzbiecie konika polnego. Potem poszedł do szkoły i wtedy zdał sobie sprawę, jaki jest malutki. Za mały na swoje krzesło. Za mały na lekcje gimnastyki. Co dalej będzie z biednym Małym Groszkiem?

„Alle vier Jahreszeiten – 100% Naturbuch” (Cztery pory roku – książka w 100% ekologiczna)
Katrin Wiehle, Beltz & Gelberg, 16 s.
wiek: 1,5 roku – 6 lat

Wiosną ptaki budują gniazda i można skakać przez kałuże. Potem robi się całkiem ciepło i wszyscy spotykają się nad wodą, żeby pływać albo jeść lody. Jesienią niektóre ptaki odlatują,  jeże szukają bezpiecznego miejsca na zimowy sen, a wiewiórki zbierają orzechy. A kiedy przychodzi wiosna, ubieramy się ciepło i ruszamy na łyżwy i lepienie bałwana!

Pięknie ilustrowana, czterokolorowa kartonówka o tym, co ludzie i zwierzęta robią w różnych porach roku.„Hoch hinaus” (W górę)
Tom Schamp, Carl Hanser Verlag Gmbh & Co., 8 s.
wiek: 1,5 roku – 6 lat

Na parterze mieści się sklep z kolorowymi kapeluszami. Na pierwszym piętrze mieszka lew, który kocha szybkie samochody. Na drugim marynarz z syrenką, na trzecim szachiści, na czwartym ogrodnik hobbysta podlewa swoje rośliny. Wyżej, wygodny kącik przygotował sobie tajemniczy kot. Ostatnie piętro zajmuje pewna dama i jej imponująca biblioteka. A na dachu wszyscy spotykają się na przyjęciu. Będzie tort naleśnikowy! Tom Schamp całkiem bez słów opowiada o mieszkańcach pewnego wieżowca. Obrazkowe leporello i miarka wzrostu dla wszystkich dzieci, które kochają odkrywać.

Zajrzyjcie też na stronę autora: http://www.tomschamp.com/2017/09/hoch-hinaus/

Zosia Gwardyś – krytyczna jak Pan Wrona, twórcza jak Pomelo, dociekliwa jak Detektyw Pozytywka. Słowa waży precyzyjniej niż Tymek i Mistrz swoje magiczne mikstury. Autorka bloga Mała czcionka. Książki ocenia nie tylko po okładce. Popularyzatorka literatury dla dzieci, członkini Polskiej Sekcji IBBY. Z wykształcenia teolog, dziennikarz, nauczyciel Montessori. Prywatnie mama Werki, Tomka i Emilki.

Przegląd lipcowy znajdziecie w linku: http://www.malaczcionka.pl/2017/08/books-bucher-libros-livres-lipiec-2017.html

a sierpniowy: http://www.malaczcionka.pl/2017/09/books-bucher-libros-livres-sierpien-2017.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj