Cioteczka Greta poleca lektury na święta i nie tylko

0
1170

Cioteczka Greta, czyli Małgorzata Cackowska poleca książki dla dzieci i nie tylko, na Święta i nie tylko!

Szanowni Państwo! Moje Drogie, Moi Drodzy!

W ramach ekspiacji, że nie zdążyłam z moją listą w roku ubiegłym, w tym roku polecam książki, które ukazały się w dwóch ostatnich latach, czyli 2016 i 2017 (ostatnia lista była nowościami z 2015 roku). Imponujące jest to, że najwięcej spośród moich polecanek, to książki polskich twórców! Ponownie muszę stwierdzić, że książki się mnożą, zwielokrotniają liczbę i jakość, pojawiają się nowe kategorie, a w każdej z nich coraz więcej i więcej, coraz to lepszych i lepszych. Książki dla dzieci są najszerzej i najbujniej rozwijającym się sektorem kultury dla młodych!

Do polecanej książki dołączam jej opis, który pochodzi od wydawcy (proszę wybaczyć, że nie jest mój autorski, bo musiałabym chyba na co najmniej na miesiąc wyłączyć się z życia, by nawet tylko w 3-4 zdaniach trafnie opisać wybraną pozycję!). Samo tylko sporządzanie listy zajęło mi kilka długich dni! Jak zwykle książki podzieliłam na w miarę rozłączne grupy. Kategorię książek zaangażowanych w społeczną zmianę, których szczęśliwie jest coraz więcej, żeby nie mnożyć oddzielnych dla każdej z grup wiekowych opisałam tak, że po tytule wstawiłam kolorem czerwonym literę Z!

Moja lista, choć bardzo długa, nie zawiera jednak wszystkiego, co ukazało się w ostatnich dwóch latach, ponieważ jest subiektywnym wyborem. Są tu jednak świetne książki świetnych wydawców.

Uprzejmie proszę, by bez pytania i skrępowania, jak najszerzej listę tę kolportować, aby trafiła do wszystkich Świętych Mikołajów, ludzi potrzebujących dobrych książek dla dzieci małych, młodszych i starszych, a także tych dzieci, których zaklęła dorosłość.

Pamiętajmy: książka OBOWIĄZKOWYM prezentem pod choinkę!!!

Spis treści:

Must have, czyli… evergreeny. Książki na świetne prezenty świąteczne dla wszystkich od 0 do… 120 i więcej, książki bez względu na wiek, emocjonalność i stosunek do świata, polityki i wszystkich takich różnych, wreszcie książki, które łączą całe pokolenia! Warto, a nawet trzeba mieć je w domu!

0-3 edukacyjne dla małych gamoniów, ale to wszystko zależy od stopnia gamoniowatości;))

Książki narracyjne dla dzieciarni w wieku przed- i przedszkolnym i tych, co nie wyrastają z tego czasu.

Dla wtajemniczonych w czytanie i o ich sprawach, jakże ważnych, emocjonalnych, relacyjnych, szkolnych i wszelkich innych poważnej i mniej poważnej rangi, czyli od 7-10.

Dla ciekawych świata w różnych jego odsłonach (w tym także albumy, sztuka, biografie i książki popularnonaukowe w doskonałej oprawie graficznej).

Powieści dla nastoletnich wrażliwców.

Książki – wynalazki.

Praktyczny dodatek pt. „Gdzie i jak najlepiej książki nabywać?”.

Must have, czyli… evergreeny. Książki na świetne prezenty świąteczne dla wszystkich od 0 do… 120 i więcej, książki bez względu na wiek, emocjonalność i stosunek do świata, polityki i wszystkich takich różnych, wreszcie książki, które łączą całe pokolenia! Warto, a nawet trzeba mieć je w domu!

„Robinson Crusoe. Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe”

Ajubel, Wydawnictwo Tako, 2016

To bezdyskusyjny klasyk literatury młodzieżowej, a jednocześnie tekst literacki, który doczekał się niezliczonej liczby adaptacji, skrótów i parafraz. Niniejsza edycja jest jedną z najbardziej oryginalnych wersji tej opowieści. Dzieje rozbitka, który walczy o przetrwanie na bezludnej wyspie, zostały tu przedstawione wyłącznie obrazem. Sam autor, Ajubel, stworzył tę monumentalną historię graficzną (składającą się z 77 zapierających dech w piersiach całostronicowych ilustracji) po opuszczeniu własnej wyspy – Kuby.

„Klechdy sezamowe”

Bolesław Leśmian, ilustracje: Jan Lenica, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2017

Sześć orientalnych baśni opowiedzianych przez jednego z najwybitniejszych polskich poetów i zilustrowanych przez jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

„Dzikie łabędzie”

Hans Christian Andersen, il.: Joanna Concejo, przeł. B. Sochańska, Wydawnictwo Tako, 2017

Oryginalne, poetyckie ilustracje Joanny Concejo oraz znakomity przekład Bogusławy Sochańskiej dodają blasku magicznej baśni Hansa Christiana Andersena.

„Fistaszki zebrane 1979-1980”,„Fistaszki zebrane 1981-1982” oraz „Fistaszki zebrane 1984-1984”

Charles M. Schulz, tłum. M. Rusinek, Nasza Księgarnia 2016-2017

specjalna rekomendacja Umberto Eco: Świat „Fistaszków” to mikrokosmos, mała komedia ludzka zarówno dla czytelnika niewinnego, jak i wyrobionego.

„Kto pocieszy Maciupka?”

tekst i ilustracje: Tove Jansson, tłum. T. Chłapowska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2017

Maciupek jest nieśmiały i strachliwy. Jest też bardzo samotny. Pewnego dnia opuszcza dom i wyrusza w podróż. Podczas wędrówki mija rozmaite stworzonka, ale nie starcza mu odwagi, by zawrzeć z nimi znajomość. Czy zdoła znaleźć pocieszenie i przyjaciela? A może ktoś potrzebuje pomocy bardziej niż on?

Z bohaterem tej mądrej i urokliwej historii identyfikować się mogą nie tylko dzieci. Książka uczy, jak pokonywać własne lęki i ograniczenia. I jak zjednywać sobie przyjaciół. To także piękna opowieść o miłości.

„Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks”

Jan Brzechwa, il. Marianna Sztyma, Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2017

Wyjątkowa edycja cyklu o panu Kleksie Jana Brzechwy! Wspaniałe ilustracje Marianny Sztymy, twarda oprawa, duży format – tego wydania nie może zabraknąć na półce z książkami! Prezentujemy w nim „Akademię pana Kleksa”, „Podróże pana Kleksa” oraz „Tryumf pana Kleksa”.

„Kern. Wiersze dla dzieci”

Ludwik Jerzy Kern, ilustr. Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska-Macias, Justyna Wróblewska, projekty okładek: Małgorzata Gurowska, Anna Niemierko, Wydawnictwo Wytwórnia, 2016

Zbiór wierszy dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna. Przypominamy uroczych bohaterów z dawnych lat: żyrafę u fotografa, literkę i, której zet ukradło kropkę, słonia w składzie porcelany, żuczka z Pszczyny, żarłocznego krokodyla z Nilu, babcię z wąsami i wielu innych. Poczucie humoru, lekka drwina i literacka wyobraźnia autora czynią te wiersze poezją najwyższej próby. Autorki ilustracji tego tomu to ta sama drużyna, która kilka lat wcześniej brawurowo zinterpretowała Tuwima.

„Lodorosty i bluszczary”

Jerzy Ficowski, ilustr.: Gosia Herba, Wydawnictwo Wolno, 2017

To pierwsza tak obszerna publikacja, która gromadzi w jednym miejscu teksty dla najmłodszych pisane przez Ficowskiego przez ponad trzy dekady od drugiej połowy lat 50. Znalazły się tu zarówno wiersze ze wszystkich dotychczasowych książek poetyckich dla dzieci, świetnie znane ze szkolnego kanonu, jak również pochodzące z rękopisów, odnalezione w archiwum autora. Tom podzielony został – zgodnie z rytmem zmieniających się pór roku – na cztery główne rozdziały, stając się czymś na wzór „wierszowanego kalendarza”.

„Wiersze dla dzieci”

Stanisław Grochowiak, il.: Gosia Herba, Wydawnictwo Warstwy, 2017

„To było gdzieś” (1973) i „Biały Bażant” (1978) to dwa tomy wierszy Stanisława Grochowiaka, które w połowie lat 70. ubiegłego wieku wydano z myślą o młodszych czytelnikach. Wznawione po ponad czterdziestu latach od ich pierwszego wydania starszym czytelnikom przypomną klasykę poezji dziecięcej, tym młodszym z kolei zaprezentują teksty, jakich dzisiaj uświadczyć jest niełatwo.

„Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”

tekst i ilustr. Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2017

W tym niezwykłym „ptaszniku” para znanych ilustratorów – w zachwycających akwarelach i obrazkach z kolorowych szmatek – opowiada o skrzydlatych mieszkańcach swojego ogrodu. Czyli o mazurkach, kosach, srokach, raniuszkach, szczygłach, sójkach, dzięciołach, szpakach, dzwońcach, kowalikach… Pełen poezji i humoru świat, który wyczarowują Ewa i Paweł Pawlakowie, zachęca i małych, i dużych czytelników do stworzenia własnej księgi spotykanych codziennie ptaków.

„Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci”

Heinrich Hoffmann (w nowej polskiej adaptacji Zuzanny Naczyńskiej,Anny Bańkowskiej, Karoliny Iwaszkiewicz, Adama Pluszki, Marcina Wróbla, Michała Rusineka

ilustracje i projekt graficzny: Justyna Sokołowska, Wydawnictwo Egmont (Art), 2017

Klasyka literatury niemieckiej w nowej odsłonie, jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek wszechczasów. Podobno autor książki, Heinrich Hoffmann, z wykształcenia psychiatra, chciał kupić synowi w bożonarodzeniowym prezencie książkę. Nic z dostępnej oferty go nie zadowoliło, dlatego napisał własne wiersze, zilustrował je i wydał! Tak właśnie powstała „Złota różdżka” – książka, która dla jednych jest sentymentalną lekturą z przeszłości, dla innych koszmarem dzieciństwa. Makabryczne wierszyki, których bohaterowie za niesubordynację zostają ukarani w niewybredny sposób (na przykład obcięciem palców), doczekały się ponad pięćdziesięciu wydań, mnóstwa pastiszów, a sam Hoffmann – wielu naśladowców. Jak czytać te wiersze dzisiaj? I czy powinno się je czytać dzieciom?

„Zgubiona dusza”

Olga Tokarczuk, il.: Joanna Concejo, Wydawnictwo Format 2017

„Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…” Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności.

„Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu” Wydawnictwo Literackie, 2016

Chotomska, Wawiłow, Kern, Przewoźniak, Tuwim, Brzechwa, Fredro, Konopnicka, Frączek – wybór: Barbara Gawryluk, ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Najpiękniejsze polskie wiersze, które działają jak łaskotki. Designerskie wydarzenie roku w kategorii książek dla dzieci! „Chichotnik” to cudowna, kolorowa podróż z najlepszymi polskimi poetami do krainy śmiechu, śmieszku, rechotu, wygłupów, radości i żartu! Poznajcie przemądrzałego Stefka Burczymuchę, Grzesia Kłamczuszka i jego ciocię, jeże, które chciały się ostrzyc na… jeża, i wielu innych zwariowanych bohaterów w pozytywnie zakręconej, kolorowej oprawie.

„Gry i zabawy z dawnych lat”

tekst: Katarzyna Piętka, il. Agata Raczyńska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016

Graliście w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj, gumę? Wiecie, co to hacele, chłopek, pikuty, zośka? Przypominamy zabawy z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki, a nawet i telewizora w wielu domach. Kiedy dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu bawiły się ze sobą. Kiedy osiedla nie były grodzone, kiedy biegało się z kluczem na szyi, a centrum towarzyskim podwórek był trzepak.

0-3 edukacyjne dla małych gamoniów, ale to wszystko zależy od stopnia gamoniowatości;))

„Pierwsza książka”

Katsumi Komagata, Wydawnictwo Wytwórnia 2016

Dla dzieci w wieku 0-5 miesięcy. To zestaw dwunastu trójdzielnych kart. Na każdej z nich są czarne, geometryczne figury na białym tle. Pokazując dziecku czyli otwierając, przekładając i zamykając poszczególne części kart, odkrywamy nowe, zaskakujące kształty. Koncentrujemy wzrok dziecka na zmieniających się obrazach, pobudzając jego wyobraźnię i ciekawość świata. Forma książki pozwala na wiele sposobów jej prezentacji i „czytania”.

„Jedzenie”, „Spanie”, „Kąpiel”, „Przyjaciele”

tekst i ilustracje: Liesbet Slegers, Wydawnictwo Adamada 2017

Kartonowe książki o codzienności malucha. Pełne przyjaznych i łatwych do rozpoznania ilustracji.

„Kolory”, „Liczby”, „Przeciwieństwa”

Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont, 2017 (seria: Art)

Seria książeczek dla najmłodszych z pięknymi ilustracjami Marianny Oklejak (która wykorzystała co nieco ze swych przepięknych Cudów-wianków…). Do oglądania i wspólnego odkrywania świata barw, pierwszych słów, liczb i przeciwieństw. Wygodne kartonowe strony, bezpieczne zaokrąglone brzegi, wspaniałe kolory i kształty zainspirowane polskim folklorem.

„Wszyscy ziewają”

tekst i ilustracje: Anita Bijsterbosch, Wydawnictwo Adamada 2017

Książka z okienkami, polecana do czytania przed snem. Bywa bardziej skuteczna niż Aaa, kotki dwa, ciepłe mleko, smoczek, muzyka relaksacyjna, samochodowe przejażdżki po mieście, głaskanie i drapanie razem wzięte. Bestseller, który pomaga zasnąć dzieciom na całym świecie.

„Tajemnicze miasto”

Rita Kaczmarska, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2017

Na 25 dwustronnych kartach znajdziesz 50 ilustracji. Układaj je w różnych konfiguracjach, tworząc własne wersje niezwykłego miasta. Uruchom wyobraźnię i spróbuj przeniknąć jego tajemnice. A potem opowiedz o nim tajemniczą historię!

„Mały, mały smyk”, „Bardzo wielki nos”, „Auto robi brum”, „Sweter włóż i już”

tekst: Lotta Olsson, ilustracje: Charlotte Ramel , Wydawnictwo Zakamarki, 2017

Kartonowa seria CO WOKOŁO to rymy, rytmy, dźwięki i obrazy dla najnajów, czyli najmłodszych czytelników. W humorystyczny i niebanalny sposób pokazują otoczenie kilkunastomiesięcznego dziecka, najbliższy mu świat pełen niespodzianek, zadziwień i odkryć codzienności pośród części ciała, odgłosów, ubierania się i zabaw.

„Co się stało? Małe wypadki”

tekst i il. Karolina i Hans Lijklema, Wydawnictwo Widnokrąg, 2017

Dzieci biegają, skaczą, wspinają się, odkrywają, sprawdzają, próbują, uczą się. Czasami zdarzają się im małe wypadki, ale nigdy się nie poddają! Książka z humorem traktuje o dziecięcych pomysłach i ich niefortunnych skutkach. Niejeden siniak, plama, czy połamane krzesło są przecież wynikiem odkrywczego pomysłu.

„Mniam!”

Canizales, Wydawnictwo Tatarak, 2016

Mniam! Chrup! Pycha! Książka z wyciętymi dziurami o naprawdę WIELKIM apetycie dla dzieci głodnych wrażeń! Wydanie kartonowe dla najmłodszych czytelników.

„Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę”

tekst: Emma Adbåge, ilustracje: Emma Adbåge, Wydawnictwo Zakamarki, 2016

Oprócz rozdziałów z oryginalnymi matematycznymi zabawami na każdą porę roku, znajdziemy tu pomysłową prezentację liczb od 0 do 10, a także przystępne wyjaśnienie podstawowych działań matematycznych: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.

Książki narracyjne dla dzieciarni w wieku przed- i przedszkolnym i tych, co nie wyrastają z tego czasu

„Autochody”

tekst i ilustracje: Carl Johanson, Wydawnictwo Zakamarki, 2017

To obszerny katalog pojazdów lądowych z rzeczywistości i wyobraźni. Wśród powszechnie znanych traktorów, koparek czy ambulansów znajdziecie tu maszyny górnicze i pojazdy lotniskowe, a także motorakietę, pojazd zębaty, autokopter, frytkowóz, dżunglołaz czy autobus międzygalaktyczny. Książka dla wszystkich kilkuletnich fanów motoryzacji, ale też dla tych, którzy lubią wymyślać, fantazjować i bawić się słowem.

„Ugotuj mi bajkę!”

Majda Koren, ilustr. Agata Dudek, Wydawnictwo Ezop, 2017

Metaforyczna historia słoweńskiej autorki o tym, jak od małego rozbudzać literackie apetyty i kształtować czytelniczy gust. Najważniejsze, by czytać, oglądać, opowiadać, pokazywać różne książki i nie bać się też trudniejszych tematów, bo w jakimś momencie przyjdzie na nie czas…Może to być również rzecz o kulinarnych perypetiach mamy i wybrednego dziecka, co z pewnością świetnie zrozumieją początkujący rodzice. Samo życie…

„Lubię Leosia”

tekst i ilustracje:Pija Lindenbaum, Wydawnictwo Zakamarki, 2016

Marcel lubi u Leosia wszystko: jego kudłate włosy, jego wiaderko, a nawet jego błocko! Dlatego kiedy pojawia się „ten trzeci”, w piaskownicy przestaje być fajnie… Dramat zazdrości dla najmłodszej publiki.

„Kiedy będę duża” / „Kiedy będę duży”

tekst i ilustracje: Maria Dek, Wydawnictwo Wytwórnia 2017

Dzieci często myślą o tym, kiedy już w końcu będą duże. Książka Marii Dek to opowieść o marzeniach, planach i pomysłach na przyszłość. Za rogiem czeka fantastyczny świat, w którym dziecięce wyobrażenia policzone zostały od 1 do 25. Siedem różnych zawodów, domek na drzewie z trzynastoma oknami czy schowane pod łóżkiem osiemnaście pająków? To wszystko jest możliwe. Książka została wydana w wersjach dla obu płci:)

„O Wilku, który bał się własnego cienia”

tekst: Orianne Lallemand, il.: Éléonore Thuillier, Wydawnictwo Adamada, 2017

Był sobie wilczek, który wszystkiego się bał. Nawet własnego cienia! Dla wilka to bardzo krępujące… Ale w jaki sposób stać się odważnym? Pewnego dnia wilczek posłuchał dobrej rady i wyruszył na poszukiwanie przygód. Czy uda mu się ta wędrówka? Czy znajdzie przyjaciół, którzy pokochają go takiego, jakim jest? Oj, wilczku, gdybyś wiedział, co cię czeka… Z serii o Wilku: „O Wilku, który chciał zmienić kolor”, „O Wilku, który obchodził urodziny”.

„Florka. Zapiski ryjówki”

tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Jona Jung, Wydawnictwo Bajka, 2017

To już piąta książka o przygodach sympatycznej ryjówki, która jest też bohaterką serialu animowanego „Pamiętnik Florki”. Jak każdy przedszkolak Florka jest bardzo ciekawa świata i ma głowę pełną myśli o arcyważnych, trudnych sprawach. Teraz zastanawiała się, skąd wiadomo, że ona to ona… (do książki koniecznie dokupić Florkowy breloczek!)

„Pudle i frytki”

tekst i ilustracje: Pija Lindenbaum, Wydawnictwo Zakamarki, 2017

Ulisa, Ludek i Katka muszą wyruszyć na otwarte morze, żeby znaleźć dla siebie nowe miejsce. Gdy w końcu dobijają do brzegu, wychodzą im na spotkanie trzy pudle. Czy to miejsce może być ich nowym domem? I czy będą mogli spróbować trochę frytek?

„Rikuś”

tekst i ilustracje: Guido van Genechten, Wydawnictwo Adamada, 2016

Są króliczki grube i króliczki chude, króliczki mądre i króliczki mniej mądre, króliczki odważne i króliczki tchórzliwe, króliczki chłopcy i króliczki dziewczynki. I jest Rikuś. Wzruszająca historia o byciu innym i akceptacji siebie takim, jakim się jest. Z serii o Rikusiu: „Rikuś i Anusia”, „Rikuś rycerzem”

„Zęby”

Genichiro Yagyu, Wydawnictwo Tako, 2017

Po co myć zęby? Czy lepiej je szorować czy szczotkować? Czy dzieci i dorośli maja takie same zęby? Czy to prawda, że w czasie wymiany uzębienia mlecznego na stałe wszystkie dzieci wyglądają jak króliki albo hipopotamy? Piąty tytuł edukacyjnej serii Moje Ciało, jak zwykle wypełniony po brzegi humorem i zabawą, przybliża wiedzę na temat tajemniczych elementów naszego ciała.

„Muki w podróży dookoła świata”

tekst i ilustracje: Marc Boutavant, Wydawnictwo Wytwórnia, 2016

W swej podróży miś Muki przemierza wiele krajów i kontynentów. W każdym kraju spotyka przyjaciół, którzy odkrywają przed nim uroki lokalnych obyczajów, regionalnej kuchni. Muki poznaje nowe słowa, nieznane gatunki zwierząt i roślin. Pełna ciepła i humoru, znakomicie zilustrowana opowieść o różnorodności i pięknie świata.

Książka z naklejkami wielokrotnego użytku!

„I co teraz?”

tekst i ilustracje: Guido van Genechten, Wydawnictwo Adamada, 2017

Pewnego ranka mały chłopiec obudził się i zobaczył, że ma na głowie rogi. Najprawdziwsze jelenie rogi! I co teraz? Ukryć? Odpiłować? Wykorzystać jako wieszak albo antenę? A może rogi to nic takiego i da się z nimi żyć? Niezwykła historia o drodze do zaakceptowania swej odmienności.

„Nie!”

tekst i ilustracje: Marta Altes, Wydawnictwo Adamada, 2017

Arcyśmieszna książka o psie! Metaforyczna historia dla dzieci, które jeszcze nie potrafią odróżnić dobra od zła. Świetny punkt wyjścia do dyskusji o zasadach dobrego zachowania, bez zbędnego dydaktyzmu.

„Pociągiem”

pomysł i ilustracje: Vincent Bourgeau, Wydawnictwo Zakamarki, 2017

Pociągiem jadą słoń, zebra, pies, dziewczynka i maszynista. Kiedy pociąg wyjeżdża z tunelu, nic już nie jest takie samo! Seria HISTORIA BEZ SŁÓW to książki, które dzieci mogą czytać na długo, zanim opanują alfabet. Historia zbudowana z obrazów pozwala na to, by dziecko, używając wyobraźni i odnosząc się do swoich emocji, znajdowało dla niej własne słowa i tym samym współtworzyło opowieść.

„Praktyczny pan”

tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il.: Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka, 2016

Praktyczny pan robi tylko te rzeczy, które są ważne i pożyteczne. Innych nigdy nawet nie spróbował. Dlaczego??? Ta opowieść to pochwała spontaniczności i radości życia. Pochwała drobnych, pozornie błahych spraw, dzięki którym możemy usłyszeć, jak mruczy szczęśliwy kot. Ten, którego każdy z nas ma w sobie, chociaż nie zawsze o tym pamięta.

„Pomelo podróżuje”

tekst: Ramona Bădescu, ilustracje: Benjamin Chaud, Wydawnictwo Zakamarki, 2017

Pomelo, filozofujący słoń mieszkający pod dmuchawcem, wyrusza w podróż, wiedziony tęsknotą za Nieznanym. Ta książka, której celem jest Nieznane, poprowadzi nas również przez kuchnię, toń czajnika, szczyt babki, dywan, czubek skarpetki, skrzynkę jabłek i Kartofelocję.

Ta i inne książki o Pomelo, to zabawny i mądry komentarz do życia (nie tylko słoni!) – dla dzieci i dorosłych.

„Prosiaczek i Zjednoczone Królestwo”

tekst i ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska, Wydawnictwo Czerwony Konik, 2017

Kolejna część przygód naszego ulubionego Prosiaczka. Tym razem zamiast świętować, Prosiaczek wybierze się w podróż na słynne Wyspy Brytyjskie.Jak wiemy, podróże kształcą. Prosiaczek pozna zatem podstawy angielskiego, dowie się też niejedno o brytyjskiej kulturze i zwyczajach. Ktoś chciałby towarzyszyć mu w wycieczce? Proszę pakować plecaki, bilety na wyprawę są już w drodze na księgarskie półki!

„Bajki ze zrozumieniem i konfiturką”

Łukasz Kosik, il.: Malwina Mieczkowska, Wydawnictwo Inne, 2016

To ironiczna podróż w świat mieszkańców Dolinki Kotlinki. Bohaterom, zamieszkującym to niezwykle urokliwe miejsce, trudno jest jednak wpasować się w role typowo bajkowe. Bywają konfliktowi, plotkują, ulegają codziennym pokusom, nie mają też problemu z otwartą krytyką świata, który ich otacza. Mimo swych przywar potrafią rozśmieszać i budzą sympatię właśnie ze względu na swoje słabości. Pomimo ulegania stereotypom i popadania w konwenans są w swych zachowaniach prawdziwi i szczerzy.

„Brzuchem do góry”

tekst i ilustr.: Urszula Palusińska, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2017

Jest gorący dzień w samym środku wakacji. Słońce świeci bez przerwy. Nikomu się nie śpieszy. Każdy by tylko leżał do góry brzuchem i patrzył w niebo. Ciekawe, co oni tam widzą?Ta pomysłowa, przepełniona wakacyjną atmosferą książka pokaże wam, jak zaskakująco może wyglądać świat oglądany z bardzo leniwej perspektywy.

„O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki”

tekst i ilustr.: Oliver Jeffers, przeł. Beata Hrycak, Wydawnictwo Format, 2017

Henio uwielbia książki. Ale nie tak, jak lubimy je ty czy ja. O nie. Trochę inaczej. Henio uwielbia je zjadać. Pożera je wszystkie, jak leci: słowniki, encyklopedie, poradniki. Im więcej zjada, tym staje się mądrzejszy. Czy Henio zostanie najmądrzejszym chłopcem świata? Ta niezwykle ciepła i zabawna historia powstała po to, by przekazać młodym odbiorcom bardzo ważną wiadomość : zamiast zjadać książki, warto je czytać. To łatwiejsze i dużo zdrowsze!

Dla wtajemniczonych w czytanie i o ich sprawach jakże ważnych emocjonalnych, relacyjnych szkolnych i wszelkich innych poważnej i mniej poważnej rangi, czyli od 7-10 w górę

„Ariol. Wszyscy jesteśmy osiołkami”, „Ariol. Być jak Superkoń”, „Ariol. Jak ostatnie prosię”

tekst: Emmanuel Guibert, il.: Marc Boutavant, Wydawnictwo Adamada, 2017

Seria prześmiesznych i świetnych komiks ów o zakręconych przygodach Ariola i jego równie szalonych kumpli.

„O Kamilu, który patrzy rękami” Z!

tekst: Tomasz Małkowski, il.: Joanna Rusinek, Wydawnictwo Adamada, 2017

Pięcioletni Kamil jest niewidomy. Ale czy to powód, żeby się go bać, litować nad nim albo natrętnie się o niego troszczyć? Stanowczo nie! On sam całkiem dobrze sobie radzi i jak każdy chłopiec miewa szalone pomysły i niezwykłe przygody. Wspólnie ze starszą siostra Zuzią świetnie się bawią, robią sobie psikusy, a kiedy trzeba – stają za sobą murem. Książka oswaja z nieznanym światem, w którym patrzy się rękami.

„Inny niż wszyscy” Z!

tekst: Per Nilsson, ilustracje: Pija Lindenbaum, Wydawnictwo Zakamarki, 2017

W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasem do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny? A w ogóle, co to znaczy być normalnym? Świetne opowiadanie o inności, normalności i relacjach w klasie z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.

„Podróż Podwójnego-P”

Fernando Lalana, il. Laura Ferracioli, Wydawnictwo Tako, 2017

Podwójny-P żyje na małej asteroidzie, która nazywa się Hicho. To bardzo spokojne i sympatyczne miejsce. Ma jednak jedną zasadniczą wadę: panuje tam potworna nuda. Na Ziemi natomiast jest zabawnie i emocjonująco. Podwójny-P wyrusza w podróż życia, żeby to sprawdzić.

„Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie”

tekst:Rose Lagercrantz, Samuel Lagercrantz, ilustracje: Eva Eriksson, Zakamarki, 2017

Książki o Mattisie i Duni to historie o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku opowiedziane z jego perspektywy. Przeznaczone są dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść, ale i formę. Czytanie ułatwiają: prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.

„Zakochałem się w Milenie”

tekst: Per Nilsson, ilustracje: Pija Lindenbaum, Wydawnictwo Zakamarki, 2017

Dawid zakochał się w Milenie. Ona jednak go nie widzi. Co powinien zrobić, żeby zwróciła na niego uwagę? Czy ma być zabawny, czy grać twardziela, a może zaimponować wiedzą? Każdego dnia wypróbowuje nowy sposób. Czy któryś z nich zadziała? Świetne opowiadanie o pierwszych krokach w relacjach damsko-męskich, z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.

„Klątwa dziewiątych urodzin”

Marcin Szczygielski, ilustr. Magda Wosik, Wydawnictwo Bajka, 2016

Co robić, gdy wiatr wciąż dmie i huczy? Trąby powietrzne porywają ludzi z ulic. W Warszawie zostają zamknięte szkoły i lekcje odbywają się przez internet. Początkowo Mai się to nawet podoba, ale ile można siedzieć w domu? Na dodatek rodzice wpadają w manię konstruowania coraz to nowych, zadziwiających wynalazków i nie mają dla niej czasu. Na szczęście z niespodziewaną wizytą przyjeżdżają ciabcia i Monterowa… Na szczęście? Akurat! Wraz z nimi zjawia się nie tylko kot, Foksi i tajemniczy sakwojaż, ale też bardzo zła nowina – nad Mają zawisła klątwa!

Wcześniejsze książki M. Szczygielskiego w tej serii: „Czarownica piętro niżej”, „Tuczarnia motyli”.

„Nikt nas nie upomni”

Agnieszka Wolny-Hamkało, il.: Ilona Błaut, Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2016

To językowa jazda bez trzymanki, anarchia słów i skojarzeń, wywrotowa bajka dla dzieci i dorosłych.

„Pajątyl”

Simon van der Geest, il.: Karst-Janneke Rogaar, przeł. Marta Talacha, Wydawnictwo Format, 2017

W sekretnej piwnicy pod altanką Hidde, dziesięciolatek, przechowuje kolekcję owadów. To jego sekretne „laboratorium”, gdzie hoduje swoje ukochane ślimaki, pasikoniki i jelonkowate. Szczęśliwie oddaje się swojej pasji do momentu, kiedy jego starszy brat zaczyna mu wygrażać – chce zająć piwnicę i urządzić w niej salę prób swojego zespołu. Między braćmi wybucha wojna. Hidde nie ma szans. Ma jednak mocną broń – to tajemnica, którą obaj bracia ukrywają od lat. Straszna tajemnica.

Opowieść o braterskiej kłótni rozwija się w przepiękną i głęboką historię o trwałej i niezniszczalnej więzi między rodzeństwem. To także opowieść o mądrości dzieci, czystości ich uczuć i pasji – nawet w trudnej codzienności.

„Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać”

Tekst i ilustracje: Francoize Boucher, Wydawnictwo Muchomor, 2017

Autorka podaje 50 powodów, dla których warto kochać książki i kilka dobrych powodów miłości do książek! Są tu z humorem opisane prawdziwe powody i zupełnie szalone, wymyślone! Książka dla całej rodziny, dzieci i dorosłych, a szczególnie dla tych, którzy nie lubią czytać!

Dla ciekawych świata w różnych jego odsłonach (w tym także albumy, sztuka, biografie i książki popularno-naukowe w doskonałej oprawie graficznej)

„Świńska książeczka o tym, skąd się biorą prosiaczki” Z!

tekst i ilustracje: Aleksandra Cieślak, Wydawnictwo Bona 2017

Świnia i Dzik tworzą razem udaną parę. Spacery, kolacje, kino – nie może być lepiej! No chyba, że … w piątkę. A może nawet w ósemkę. To dowcipna książka obrazkowa, o tym, jak powstają małe świnki. To opowieść o miłości i urokach bycia rodzicami…

„Oto jest dyktatura” Z!

Equipo Plantel, ilustr. Mikel Casal, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo Tako, 2016

„Dyktatura jest jak dyktando. Jakiś pan mówi, co należy robić, i wszyscy to robią. Bo tak”. Tak brzmią pierwsze słowa książki wyjaśniającej dzieciom, czym jest dyktatura. Autorzy stawiają diagnozę: to kraj, w którym nie przeprowadza się wolnych wyborów, gdzie nie szanuje się praw człowieka, gdzie przepisy są uchwalane w tajemnicy przed obywatelami, gdzie można myśleć tylko tak, jak dyktator chce, żeby myślano… Jednak ludzie zastanawiają się i analizują otaczającą ich rzeczywistość, nawet wtedy, gdy im się tego zabrania, nawet gdy są smutni i zastraszeni. A gdy tak myślą, to czynią już pierwszy krok do wolności, która nadchodzi, kiedy dyktatura upada.

Polecam pozostałe książki wydawnictwa Tako z serii Książki Jutra: Co to właściwie jest demokracja? Kobiety i mężczyźni, Klasy społeczne istnieją Z!

„Z Duchem (do) Teatru”

tekst i ilustr. Nika Jaworowska-Duchlińska, Wydawnictwo Bajka, 2017

Niezwykły przewodnik po teatrze stworzony z myślą o najmłodszych widzach. Fascynująca opowieść o miejscu magicznym, pełnym tajemnic, przesądów i… duchów. Jeden z nich – DUCH TEATRU ‒ występuje w książce w roli przewodnika. Razem z nim zaglądamy za kulisy… i poznajemy rzeczy, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia.

„Ludzie”

Peter Spier, Wydawnictwo Muchomor, 2017

Wybitny amerykański ilustrator stworzył niezwykłą książkę pokazującą bogactwo i różnorodność kultur, ras, religii i zwyczajów ludzi żyjących na świecie ilustrator, zabiera nas w zapierającą dech w piersiach trasę po całym świecie.

„Reformator. Marcin Luter”

scenariusz: Michał Rzecznik, ilustr. Piotr Nowacki, Wydawnictwo Widnokrąg, 2017

To opowieść graficzna dla dzieci i młodzieży w wieku 10-13 lat, gdzie na 100 stronach poznajemy życie i dokonania Marcina Lutra. Narratorem jest sam Luter, który prowadzi nas przez labirynt epoki, w której przyszło mu żyć.

„Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim”

tekst: Anna Czerwińska-Rydel, ilustr.: Dorota Wojciechowska, Wydawnictwo Przygotowalnia, 2017

To książka niezwykła… Jej autorką jest Anna Czerwińska-Rydel, jedyna polska pisarka specjalizująca się w biografiach dla dzieci ważnych i wyjątkowych ludzi. Ciekawe ilustracje stworzyła poznańska artystka Dorota Wojciechowska. Jest to wydanie drugie poszerzone.

„Sylaboratorium”

teksty: Justyna Bednarek, Agnieszka Frączek, Mikołaj Golachowski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Emilia Kiereś, Ewa Nowak, Zuzanna Orlińska, Zofia Stanecka, Marcin Wicha, Wojciech Widłak, wstęp prof. Jerzy Bralczyk, il. Paweł Pawlak, Egmont Polska, 2017

„Sylaboratorium” czyli leksykon młodego erudyty – książka nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym. To zbiór pięćdziesięciu ciekawych słów, pięknie i dowcipnie zilustrowany przez Pawła Pawlaka, opatrzony wstępem prof. Jerzego Bralczyka. Oprócz słownikowych definicji poszczególnych wyrazów, w książce znajdują się – pisane prozą lub wierszem – teksty znakomitych, współczesnych polskich autorów. Na końcu książki znajdują się też: notes i kolorowe naklejki z literami, dzięki którym można pobawić się również w SŁOWOTWÓRCĘ!

„Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe”

tekst: Michał Leśniewski, il,: Maciej Szymanowicz, Egmont (Art), 2017

Z gatunku książek edukacyjnych, ale jednak to zabawnie i w inteligentny sposób opowiedziana historia motoryzacji, a nie kolejny podręcznik z zestawieniem danych technicznych i opisami poszczególnych modeli.

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Z!

tekst: Anna Dziewit-Meller, ilustr.: Joanna Rusinek, Wydawnictwo Znak, 2017

Oto one! Polskie władczynie, artystki, inżynierki, lekarki, działaczki społeczne. Inspirujące damy i prawdziwe buntowniczki w spódnicy, od średniowiecza po XX wiek. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Odważne, niepokorne, twórcze, ale często zapomniane…

„Ale drzewa!”

Zuzanna Malinowska, Wytwórnia, 2017

Kompendium wiedzy o drzewach w bogato ilustrowanym, albumowym wydaniu. Poznajemy zwyczaje i tajemnice największych roślin lądowych, fakty, o których mogliśmy nie wiedzieć i ciekawostki, które nas zaskoczą. Książka zawiera też atlas najpopularniejszych gatunków drzew rosnących w Polsce.

„Na Giewont się patrzy”

Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska, Oficyna Wydawnicza Oryginały, 2016

W miejscu wyjątkowym, gdzie jest wspaniały widok na Giewont, tradycje są niezmiernie silne, a klimat nigdy nie rozpieszczał swoich mieszkańców, najstarsi górale otworzyli przed nami swoje domy i serca. Opowiedzieli nam o swoim dzieciństwie i życiu codziennym… Ich wzruszające historie przeplotłyśmy starymi zdjęciami z rodzinnych albumów i współczesnymi portretami naszych rozmówców.

„Galeria dzikich zwierząt. Północ” i „Galeria dzikich zwierząt. Południe”

tekst: Dieter Braun, ilustr.: Dieter Braun, przeł. Agnieszka Hofmann, Wydawnictwo Egmont, 2016

Dieter Braun sportretował w nich 167 gatunków zwierząt zamieszkujących obie półkule Ziemi, a dzięki jego talentowi książki zdecydowanie wyróżniają się na tle innych publikacji dostępnych na rynku.

„Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory”

tekst: Sylwia Błach, ilustr.: Paulina Daniluk, Wydawnictwo Albus, 2017

Książka poświęcona jest istotom (nie) z tego świata. Potwory od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Przewijały się w mitologii, pojawiały w opowiadaniach czy na kartach powieści. Budziły strach, ale też często fascynację, tak różne były od wszystkiego co ludziom znane.

„Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu”

Wydawnictwo Wytwórnia, 2017

tekst: Ewa Solarz, Agnieszka Kowalska, Agata Szydłowska

ilustracje: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tomek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Piotr Młodożeniec, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska

100 lat polskiego dizajnu, 100 projektów, 100 niezwykłych historii, 100 ilustracji. Młodszy czytelnik odkryje jak wyglądał świat rodziców i dziadków, kto wpadł na pomysł Ptasiego Mleczka i kiedy zaprojektowano jacht Omega, co przetrwało próbę czasu i towarzyszy nam do dziś, a co jest już tylko w muzeach. Dorosły czytelnik odnajdzie w tej książce wspomnienia z młodości: wystane w kolejce relaksy, zapach sklepu Pewex, prywatki z gramofonem bambino i wycieczki na rowerze Wigry.

„12 półtonów. Książka o muzyce”

Wydawnictwo Druga Noga, 2017

tekst: Zuzanna Kisielewska, ilustr. Jerzy Gruchot i Wojciech Koss / Full Metal Jacket

Książka pęka w szwach od zaskakujących pytań i równie zadziwiających odpowiedzi. Składają się one na fascynującą opowieść, która zaczyna się od klaśnięcia w dłonie i przyjrzenia się temu, czym są dźwięki, by później wnikać w rozmaite, często mało oczywiste oblicza muzyki.

„My i nasza historia”

Yvan Pommaux, Christophe Ylla-Somers, Wydawnictwo Tatarak, 2017

Wspaniałe ilustracje, do tego zwięzły i precyzyjny tekst – oto w jaki sposób Yvan Pommaux i Autorzy opowiadają naszą historię. Historię, która dzieje się na wszystkich kontynentach, od niepamiętnych czasów. To opowieść, której bohaterami jesteśmy my: odkrywcy, wojownicy, awanturnicy, naukowcy. To nie jest książka „wielkich nazwisk” – nie ma w niej imion królów, papieży, filozofów. To książka o nas – kobietach, mężczyznach, dzieciach, którzy wyruszyli z Afryki i zasiedlili wszystkie kontynenty.

„Mgnienie oka”

Anna Czerwińska-Rydel, il.: Daniel Chodowiecki, projekt graficzny i projekt serii: Emilia Pyza,

To opowieść o Danielu Mikołaju Chodowieckim, jednym z najbardziej cenionych twórców XVIII wieku. Daniel Chodowiecki urodził się 16 października 1726 roku w Gdańsku w domu kupca zbożowego. Był zafascynowany sztuką i jej się poświęcił. Zasłynął głównie jako rytownik specjalizujący się w ilustracji książkowej.

„Rzeka czasu. Podróż przez historię świata”

tekst i ilustr. Peter Goes, przeł. Iwona Mączka, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016

Błyskotliwie zilustrowany, wielkoformatowy album o historii świata. Do oglądania i czytania, dla małych i dużych. Ta książka to niesamowita podróż w czasie – od Wielkiego Wybuchu aż do epoki smartfonów. Zobaczysz tu dinozaury i mamuty, wikingów i Azteków, sterowce i statki kosmiczne. Odwiedzisz starożytny Egipt i średniowieczną Europę, Dziki Zachód i Daleki Wschód. Spotkasz artystów, filozofów i wielkich przywódców. Poznasz wydarzenia, odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat. I zobaczysz, jak wszystko to łączy się w wielką rzekę czasu: spektakularną opowieść o historii, która porwie każdego, bez względu na wiek.

Powieści dla nastoletnich wrażliwców

„Dom nie z tej ziemi”

Małgorzata Strękowska-Zaremba, ilustr. Daniel de Latour, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2017

Niektóre domy mają tajemnice. I zrobią wszystko, aby nikt się o nich nie dowiedział. W swojej najnowszej książce Małgorzata Strękowska-Zaremba, autorka „Złodziei snów”, w niezwykle oryginalny sposób porusza temat przemocy domowej, o którym trudno jest i mówić, i milczeć.

„Rok Szczura”

tekst: Clare Furniss, tłum. Katarzyna Rosłan, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016

Pearl ma piętnaście lat i jej świat właśnie się zawalił. Urodziła jej się siostra – a mama umarła… To pełna gorzkiego humoru i przejmującej szczerości powieść o radzeniu sobie ze stratą i smutkiem – a także o dojrzewaniu do wrażliwości na uczucia innych.

„Zdecydowanie nietypowy” Z!

Nora Raleigh Baskin, przeł. Katarzyna Gotlin, Wydawictwo Linia, 2017

Jason Blake jest dwunastoletnim autystycznym chłopcem. Chodzi do zwykłej szkoły. Rzadko zdarza mu się dzień bez większych lub mniejszych nieprzyjemności. Jason próbuje zrozumieć swoich kolegów, ale oni nie zawsze chcą zrozumieć Jasona. Jest więc sam. Wszystko się zmienia, gdy zaczyna korespondować w internecie z Feniksem z Popiołów – osobą poznaną na stronie, na której młodzi nastolatkowie publikują swoje próby literackie. Feniks z Popiołów to dziewczyna. Ma na na imię Rebeka. Podobają się jej opowiadania Jasona. Czuje on, że pierwszy raz zdarza mu się szansa na przyjaźń. Wie jednak, że to też nie będzie proste. Jak wszystko w jego życiu.

„Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”

tekst: Anna Czerwińska-Rydel, il.: Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt, 2017

To książka, która jest pierwszą próbą biografii polskiej himalaistki stworzoną specjalnie dla młodych czytelników. To fascynująca opowieść o wielkiej himalaistce, nieustraszonej kobiecie, jej dzieciństwie, dojrzewaniu, latach szkolnych i pierwszych próbach wspinaczki w górach. To historia trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony ukazująca moc marzeń i dążenie do ich realizacji, cenę wolności i sposób na jej zdobycie, radość sukcesu i smak porażki, siłę w pokonywaniu własnych słabości i trudności w walce z codziennością.

„Tylko dla twoich oczu”

Katarzyna Ryrych, ilustr.: Sylwia Szyrszeń, Wydawnictwo Literatura 2017

Powieść Katarzyny Ryrych prowadzi czytelnika przez mroczne zaułki Krakowa i Pragi. Zaskakujące zwroty akcji i realistyczny koloryt tamtych czasów powodują, że trudno oderwać się od lektury.

„Chłopiec z Lampedusy” Z!

Rafał Witek, ilustr. Joanna Rusinek, Wydawnictwo Literatura, 2016

Ta opowieść jest wymyślona. Ale chłopiec podobny do jej bohatera istnieje naprawdę. W lutym 2015 roku – razem z innymi uciekinierami z Erytrei – Tandżin dotarł na włoską wyspę Lampedusę. Miał wtedy jedenaście lat.

Gdy dziennikarze zapytali Tandżina o rodzinę, chłopiec odparł: „No mama. No papa. All alone”.

„Fanfik” Z!

Natalia Osińska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2016

W poznańskim liceum trwają przygotowania do Dnia Niepodległości. Czyja koncepcja zwycięży? Kółko historyczne domaga się patriotycznej akademii. Zespół kabaretowy woli skecze o rogalach świętomarcińskich. Tymczasem szesnastoletnia Tosia ma na głowie poważniejszy problem: chyba się zakochała w jednym z artystów. W dodatku nie potrafi dojść do ładu z tym, kim tak naprawdę jest. Jedno wie na pewno: ma dość bycia grzeczną dziewczynką i potulnego spełniania cudzych oczekiwań.

„Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” Z!

Grzegorz Gortat, il.:Marianna Sztyma, Wydawnictwo Bajka, 2017

Powieść dla dzieci, którą powinien przeczytać każdy dorosły

Teraz, gdy wszyscy wokół tyle mówią o Syrii, posłuchajmy głosu z samego centrum konfliktu – głosu ośmioletniej Jasminy z Aleppo. Głosu zmęczonego wojną, która trwa już piąty rok. Zdziwionego tą „niebezpieczną zabawą dorosłych”, która dosięga dzieci. A przecież to one powinny się bawić na prawdziwych placach zabaw. I grać w piłkę nie o kulach. Głosu przedwcześnie dojrzałego, bo w czasie wojny dorasta się znacznie szybciej, zwłaszcza gdy próbuje się zrozumieć, o czym mówią dorośli, i dorośle odpowiadać na pytania młodszych braci.

„Wojna, która ocaliła mi życie”

Kimberly Brubaker Bradley, tłum: Marta Bręgiel-Pant, Wydawnictwo Entliczek, 2017

Tego lata miałam stać się się wojowniczką… Osadzona w realiach II wojny światowej niezwykła historia, która łączy przygodę oraz poruszającą opowieść o rodzinie, tożsamości i poczuciu własnej wartości.

„Tyczka w Krainie Szczęścia”

Martin Widmark, ilustr. Emilia Dziubak, Wydawnictwo Mamania, 2017

Mały Daniel nie może zasnąć, a opiekująca się nim pani Julia zaczyna snuć opowieść na dobranoc… Kiedy była małą dziewczynką, jej starszy brat zaginął bez wieści. Któregoś dnia, zjeżdżając na sankach, wylądowała z hukiem w magicznej Krainie Szczęścia. Spotkała w niej niesamowite postacie – chrząszcza we fraku, olbrzymie ważki i nieco przerażającego kraba… Czy w tej niezwykłej krainie rzeczywiście można odnaleźć szczęście?

„Dwór” – tom I – Liam i mapa wieczności” i tom II – Cléa i wrota do świata duchów

Evelyne Brisou-Pellen, ilustr. Marcin Surma, przeł. P. Szczur, Wydawnictwo Widnokrąg, 2017

Autorka przenosi czytelnika w świat pełen niesamowitych przygód i tajemnic, gdzie przeszłość łączy się w teraźniejszością, a dzień zlewa się z nocą. Fantastyczny wszechświat pełen jest odkryć i znaków, a znaleziona przez Liama mapa wieczności przenosi nas w czasie i przestrzeni. “Dwór” to znakomita mieszanka przygody, historii, humoru i grozy. ” (Signum Temporis) „DWÓR” TO BESTSELLEROWA SERIA FRANCUSKICH NASTOLATKÓW!

„Siódma piszczałka”

Katarzyna Ryrych, il.: Anna Rudka, Wydawnictwo Ezop, 2017

Wszyscy w klasie zazdroszczą 14-letniej Elenie wakacji w krainie wampirów. Ją samą wyjazd do Transylwanii napełnia dziwnym niepokojem i przywołuje tragiczne wspomnienia sprzed lat…

Mroczna opowieść grozy osadzona w niepokojącym klimacie Transylwanii, odwołująca się do miejscowych legend, podań i wierzeń ludowych.

„Przez las”

tekst i ilustracje: Emily Carroll, tłum. Marta Bręgiel-Benedyk, Wydawnictwo Entliczek 2016

To przyszło z lasu. Jak większość dziwnych rzeczy…

Komiks-horror dla młodzieży i dorosłych. „Przez las” to zbiór pięciu mrocznych opowiadań nawiązujących do tradycji XIX-wiecznych powieści grozy i baśni braci Grimm.

„Wszystkie dżinsy M.”

tekst: Teresa Monika Rudzka, il. Studio NEUS, Wydawnictwo Poławiacze Pereł, 2017

Wbrew tytułowi, to nie jest książka o modzie. Raczej o buncie i niezgodzie na nieodwracalne.Michalina nie może uwierzyć, że świat jest taki niesprawiedliwy. Z powodu tęsknoty i rozpaczy popełnia wiele błędów…

Książki-wynalazki

„W lesie” Z!

tekst: Sophie Strady, il. Anouck Boisrobert, Louis Rigaud, tłum.: M. Byliniak, Dwie Siostry, 2017

To zachwycająca formą i tematem książka typu pop-up, czyli przestrzenna. Jest wzruszającą opowieścią o pięknie dzikiej natury, niszczycielskiej sile człowieka i nadziei na to, że zniszczona przyroda może się odrodzić.

„Książka do zrobienia”

Aleksandra Cieślak, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2017

Niesztampowa książka aktywnościowa o tworzeniu i projektowaniu książek, dla młodzieży i dorosłych (16+). „Książka do zrobienia” w inspirujący i dowcipny sposób opowiada o projektowaniu książek. Zapewnia wybuchową mieszankę zabawy, zrozumienia i wiedzy, wciągając czytelnika w proces twórczy. Dowiecie się z niej o artystycznym geście, o literach i typografii, o relacjach między słowem i obrazem, o zasadach kompozycji. A także o tym, co powstaje z połączenia wszystkich tych elementów – o książce, o tym, czym ona jest i czym może być.

„Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny”

Marta Kopyt, Wydawnictwo Wytwórnia 2017

To zaproszenie do poznawania niezwykłego świata figur geometrycznych. Co stanie się z punktami, jeżeli połączymy je w pary prostą kreską? A dlaczego proste równoległe otacza chmura smutku? Autorka przedstawia matematyczne definicje punktu, odcinka, wielokątów czy koła w zaskakujący sposób. Połączenie uporządkowanej geometrii i pełnej swobody ilustracji sprawia, że inaczej patrzymy na otaczający nas świat.

„Co kryje ciało?”

Aina Bestard, Wydawnictwo Tatarak, 2017

Książka z trzema kolorowymi filtrami. Po świetnie przyjętych „Co kryje las?” oraz „Co kryje morze?” gdy spojrzy się do nowej książki Ainy Bestard przez przez kolorowe lupki, zobaczy się wiele rzeczy niewidocznych gołym okiem.

„Uratuj mnie!” Z!

Patrick George, Wydawnictwo Bajka 2017

Światowy bestseller „Animal rescue” teraz w Polsce! Niezwykła książka obrazkowa, adresowana do małych i dużych przyjaciół zwierząt. Uczy empatii bez słów. Najmłodszych zachwyci wyrazistymi, przyjaznymi w odbiorze ilustracjami oraz zabawą w przekładanie foliowych stron i – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – ratowanie zwierzaków z różnych opresji.

„Alicja, po drugiej stronie lustra” (wersja Lite) darmowa

Lewis Caroll, il. Franciszka Themerson

Aplikacja na iOS (tylko) wyd. Fundacja Festina Lente 2016

Podążaj śladami Alicji, dobrze znanej bohaterki słynnej powieści Lewisa Carrolla i razem z nią przeżywaj dziwne przygody. Razem z małą dziewczynką możesz odkrywać nową rzeczywistość rodem z marzeń sennych, gdzie nie wiesz, co lub kto Cię spotka. Świat na opak, do którego trafisz dzięki naszej aplikacji, jest tajemniczy i surrealistyczny – szybko przekonasz się, że rządzi się swoimi nieprzewidywalnymi prawami.

„Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim”

Anna Czerwińska-Rydel, czyta: Anna Dymna, muzyka: Karol Szymanowski w wyk. Pawła Rydla (fortepian), projekt graficzny: Grażka Lange

format: 2CD audio + książeczka, czas trwania: 2 godz. 30 min (2CD), Wydawnictwo Buka, 2016

Czy tablet i telefon komórkowy mają coś wspólnego z kryształami? Co kryje wnętrze tych niewielkich, „inteligentnych” i jakże popularnych dziś urządzeń? A może wiesz, co to jest błękit pruski, metal B i do czego służy kapilara? I czy można zostać wynalazcą przez omyłkę… Posłuchaj szóstej części serii „Mistrzowie wyobraźni”, opowieści o słynnym w świecie uczonym Polaku, Janie Czochralskim i jego kryształowym odkryciu, które zapoczątkowało współczesną elektroniczną epokę. W książeczce pełno ciekawostek o monokryształach i metodzie Czochralskiego.

Praktyczny dodatek pt. Gdzie i jak najlepiej książki nabywać?

1. Sporo informacji o znacznie większej liczbie książek (nie tylko nowości) znajduje się w jedynym najrzetelniejszym źródłem wiedzy o książkach dla dzieci i młodzieży, czyli wortalu RYMS: www.ryms.pl w dziale „Recenzje”.

2. Książki można kupować przez Internet w różnych sklepach lub bezpośrednio u wydawców, czyli na stronie każdego z nich. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę wybranego wydawcę i właściwą książkę wrzucić do koszyka. Przy większej liczbie zakupionych książek zwykle są rabaty.

3. Dla Trójmieszczan i okolicznych mieszczan polecam zakupy w księgarni Ambelucja w Sopocie, przy ul. 3 Maja 9, w Gdańsku Głównym, w księgarni Firmin przy Teatrze Wybrzeże oraz we Wrzeszczu w księgarni Sztuka Wyboru (ul. Słowackiego 19). To w pełni profesjonalne księgarnie, prowadzone przez prawdziwych miłośników książki dla dzieci i młodzieży. W Ambelucji można zamawiać przez Internet i odbierać bezpośrednio na miejscu, albo zamówić przesyłkę do domu.

Najbardziej polecam jednak dotarcie do tych zacnych i uroczego przybytków i podotykanie i obwąchiwanie książek – takie później smakują najlepiej! Z pewnością przy większych zakupach uzyska się korzystny rabacik.

Pamiętajmy: książka OBOWIĄZKOWYM prezentem pod choinkę!

Małgorzata Cackowska – doktora nauk humanistycznych, pracuje na Wydzale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Znawczyni książki obrazkowej, edukacji mobilnej i ich kontekstów rozwojowych i kulturowych. Promotorka polskiej sztuki projektowania książek dla dzieci – inicjatorka projektu i współautorka monografii „Look! Polish Picturebook”/”Polska Szkoła Książki Obrazkowej”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj