Books, Bücher, Libros, Livres – premiery z zagranicy – XI 2017

0
1241

Mimo ogromnej pracy polskich wydawców, którzy z uporem Syzyfa wyłuskują najciekawsze światowe tytuły i przedstawiają je polskim czytelnikom, lwia część świetnych książek przechodzi nam koło nosa. Postanowiłam je Wam pokazać. Co miesiąc będę przeglądać kilkaset świeżych tytułów i najbardziej frapujących książek dla najmłodszych, żeby przedstawić najlepsze z najlepszych…

Polecamy cykl Małej czcionki, czyli Zosi Gwardyś – „Premiery z zagranicy. Books. Bücher. Libros. Livres”. Oto przegląd lektur z listopada 2017 (poprzedni znajdziecie tutaj – październik i tu – wrzesień).

„Jardin Bleu” (Niebieski ogród)
Elena Selena, Gallimard Jeunesse, 16 s.
wiek: 3-9 lat

Noc. Ogród ożywa. Wiatr zaprasza liście do tańca… Na ziemi kładą się tajemnicze cienie… Kto kryje się w krzakach?

Przestrzenna książka obrazkowa, w której atmosfera nocnego ogrodu oddana jest za pomocą oszczędnych kolorów i niezwykle wyrafinowanych wycinanek.„Le Soldat Rose à la fabrique de jouets” (Różowy żołnierzyk w fabryce zabawek)
Pierre-Dominique Burgaud, il. Robin Feix, BMG, 48 s.
wiek: 3+

Różowy żołnierzyk – zna go cały świat (choć może akurat w Polsce jeszcze niewielu czytelników). Najpierw przygoda w wielkim sklepie, potem pobyt w sierocińcu. Pozostaje pytanie, na które nikt dotąd nie odpowiedział: dlaczego jest różowy?

Ta trzecia i ostatnia część przygód różowego bohatera przenosi nas do fabryki zabawek, w której żołnierzyk został wyprodukowany. Śledzimy tu przygody bohatera (jeszcze nie różowego) i całej grupy zabawek, próbujących ocalić baletnicę przed wyrzuceniem na śmietnik. I wreszcie pojawia się pytanie, czy wbrew temu, co zawsze podejrzewaliście, żołnierzyk nie stał się różowy na skutek błędu przy produkcji?

„Alice & Merveilles” (Alicja i cuda)
Stéphane Michaka, il. Clémence Pollet, Didier Jeunesse, 48 s.
wiek: 3+

Wydawnictwo Didier Jeunesse zdecydowało się opublikować swój sztandarowy audiobook „Alicja i cuda” w formie wielkoformatowego albumu. Ilustracje Clémence Pollet, prowadzone wyraźną kreską, przedstawiają skrzącą się urokiem, rozmarzoną, ciemnowłosą Alicję w kolorowym otoczeniu, gdzie każdy rozdział reprezentuje osobny zakres chromatyczny.

Stéphane Michaka, w tekście pełnym sprytnych gier słownych i utrzymanym we współczesnym stylu, nawiązuje w pełen humoru sposób do powieści Lewisa Carolla.„The Bad Mood and the Stick” (Zły nastrój i patyk)
Lemony Snicket, il. Matthew Forsythe, Andersen Press, 48 s.
wiek: 2-8 lat

Świeża, dająca do myślenia, przezabawna i prosta opowieść autorstwa Lemony Snicketa, o tym jak zły nastrój wywołuje spustoszenie, przenosząc się z osoby na osobę i pozostawiając nieoczekiwany ślad w postaci śmiechu, przebaczenia, a nawet miłości.

Spotkajcie najbardziej czarujący i nieobliczalny zły nastrój, pod postacią emotikonowej chmury, który pozwala młodym czytelnikom zajrzeć sobie prosto w oczy. Autor bestsellerowego picturebooka „Laszlo boi się ciemności” powraca z mądrymi obserwacjami na temat emocji, które wpływają na nasze życie.

Książka wzbudziła duże kontrowersje jeszcze przed publikacją, za sprawą niefortunnego przedstawienia złego nastroju. Wydawca zdecydował się na zmianę konwencji graficznej książki.„Here We Are: Notes for Living on Planet Earth” (Prosimy bardzo: poradnik życia na Ziemi)
Oliver Jeffers, HarperCollinsChildren’sBooks, 48 s.
wiek: 2+

No cześć. Witajcie na tej planecie. Nazywamy ją Ziemia. Nasz świat może być zachwycającym miejscem, szczególnie jeśli dopiero tu przybyliście. Wasza głowa zapełni się pytaniami, więc chodźcie sprawdzić, co jest na naszej planecie i jak na niej żyjemy. Od lądu i nieba po ludzkość i czas, tego wszystkiego dotyczą wskazówki, które mogą być przydatne podczas podróży. Odkryjecie mnóstwo rzeczy samodzielnie. Tylko nie zapomnijcie zostawić wskazówek także dla innych. Niektóre kwestie związane z naszą Ziemią są całkiem skomplikowane, ale mogą też być proste: musicie tylko być mili.„Norse Myths: Tales of Odin, Thor and Loki” (Mity nordyckie: opowieść o Thorze, Odynie i Lokim)
Kevin Crossley-Holland, il. Jeffrey Alan Love, Walker Studio, 240 s.
wiek: 9-16 lat

Wyjątkowa i fascynująca, ilustrowana antologia mitów nordyckich autorstwa Kevina Crossleya-Hollanda, zdobywcy prestiżowej, brytyjskiej nagrody literackiej – Carnegie Medal. Zbiór stanowił jedno ze źródeł inspiracji dla Neila Gaimana przy tworzeniu jego najnowszego książki, opatrzonej nomen omen tym samym tytułem. W tych pełnych dramaturgii, nastrojowych opowieściach, Bogowie Wikingów ożywają jak nigdy dotąd: jednooki Odyn, Thor ze swym potężnym młotem czy rudowłosy Loki, zmiennokształtny oszust. Niecodzienny świat pradawnej magii, olbrzymów, krasnoludów i potworów jest niesamowicie sugestywny.

* Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców. Tłumaczenie: Mała czcionka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj