Books, Bücher, Libros, Livres. Mała Czcionka poleca…

0
947

Blinda Rödluvan och vargen („Niewidomy Czerwony Kapturek i wilk”) Xu Han, Chin Lit, 48 s.
wiek: 3+

Nadszedł dzień urodzin babci. Czerwony Kapturek rusza przez las, żeby złożyć jej życzenia. Ponieważ jest niewidomy, musi pytać o drogę. Baśń o „Czerwonym Kapturku” w interpretacji chińskiej autorki Xu Han, po raz pierwszy wydana w Europie nakładem szwedzkiego wydawnictwa Chin Lit, dotyka tematu niepełnosprawności. Czerwony Kapturek przemierza las z pomocą zmysłów: słuchu, węchu i dotyku. Ostatecznie na swojej drodze spotyka również wilka.Lycklig den som Dunne får („To szczęście, że Dunia może”) Rose Lagencrantz, Bonnier Carlsen, 187 s.
wiek: 6+

Szósty tom popularnej szwedzkiej serii o przygodach Duni, przetłumaczonej na ponad dwadzieścia języków.

Co robisz jeśli jeden z twoich najlepszych przyjaciół mieszka w innym mieście a dorośli nie mogą dotrzymać obietnicy? Musisz zorganizować coś na własną rękę.

Tata Duni wyjeżdża do Rzymu i nie zabiera jej ze sobą. Dunia jest smutna, ale i tak wolałaby raczej pojechać do Norrköping, gdzie mieszka jej najlepszej przyjaciółka Frida. Niestety nikt nie bierze tego pod uwagę. W zamian za to, zostaje pod opieką babci i dziadka w Hjorthagen. „Czy jest ktoś, kto może mnie zawieść do Norrköping?” – zastanawia się. Ani babcia, ani dziadek nie mogą pojechać z Dunią. „Czy myślisz Duniu, że możesz pojechać sama?” – pyta babcia.The Wild Robot Escapes („Dziki robot ucieka”) Peter Brown, Little, Brown Books for Young Readers, 288 s.
wiek: 8+

Zagubiona na odległej, dzikiej wyspie robocica Roz, zaadaptowała się do nowych warunków, ucząc się przetrwania od dzikich zwierząt. Czy z równym powodzeniem poradzi sobie w cywilizowanym świecie i czy odnajdzie drogę do domu? 

Kontynuacja bestsellerowej książki wielokrotnie nagradzanego autora i ilustratora Petera Browna, „The Wild Robot”, opowiadającej o zderzeniu natury i technologii. Chwytająca za serce i pełna akcji powieść, która prowokuje do myślenia.

A Lady Has the Floor: Belva Lockwood Speaks Out for Women’s Rights („Kobieta zabiera głos: Belva Lockwood mówi o prawach kobiet”)
 Kate Hannigan, il. Alison Jay, Highlights, 32 s.
wiek: 7+

Aktywistka Belva Lockwood nigdy nie przestała zadawać sobie pytania: czy kobiety nie zasługują na to samo co mężczyźni? Miała wielkie marzenia i nie pozwoliła nikomu stanąć na swojej drodze – ani ojcu, ani przepisom szkoły, a nawet Sądowi Najwyższemu Stanów Zjednoczonych. Myślała o równych prawach dla kobiet w klasie, sali sądowej i polityce. Na swojej drodze do sprawiedliwości i równości, jako pierwsza kobieta ubiegała się o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Przykuwający uwagę, biograficzny picturebook zainspirowany życiem Lockwood, kobiety, która nie bała się zabrać głos i wyrazić swojego zdania.Der Besuch („Wizyta”) Antje Damm, Moritz Verlag, 36 s.
wiek: 4+

Eliza jest strachliwą, nietowarzyską kobietą. Boi się nawet drzew. Kiedy pewnego dnia, przez otwarte okno do jej pokoju wpada papierowy samolot, przez całą noc nie może zmrużyć oka. Następnego dnia do drzwi puka Emil – chłopiec w czapeczce baseballowej. Szuka swojego samolotu, a na dodatek potrzebuje do ubikacji. W ciągu chwili Eliza staje przed zupełnie nowym wyzwaniem i niespodziewaną zmianą w swoim życiu.

Antje Damm stworzyła makietę mieszkania, wstawiła do niej wycięte z papieru figurki, pokolorowała, oświetliła, a na koniec sfotografowała. Efekt jest zaskakujący!The 1000-year Old Boy („1000-letni chłopiec”) Ross Welford, HarperCollins Children’s Books, 400 s.
wiek. 9+

Istnieją opowieści o ludziach, którzy chcą żyć wiecznie. To nie jest jedna z nich. To historia kogoś, kto chce przestać…

Alfie Monk jest jak każdy prawie dziesięcioletni chłopak – z tą różnicą, że ma tysiąc lat i pamięta inwazję Wikingów na Anglię. Oczywiście nikt mu nie wierzy. Kiedy wszystko co Alfie zna i kocha ginie w ogniu, a współczesny świat się rozpada, chłopak rozpoczyna misję odnalezienia przyjaźni, akceptacji i innego sposobu życia. Upewnienie się, że kiedyś wreszcie umrze, stanie się warunkiem sukcesu.

* Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców. Tłumaczenie: Mała czcionka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj