Nietypowy Adaś

0
883

„Nietypowy Adaś”
Tom Persival
przeł. Barbara Supeł
Zielona Sowa, 2018

„Nietypowy Adaś” to kolejna książka Toma Percivala, która tak jak „Zmartwienie Róży” opowiada o ważkich problemach w życiu młodych ludzi. Tym razem mamy przed sobą historię dotyczącą chyba jednaj z najważniejszych spraw – bycia sobą.

Poznajemy Adasia jako zupełnie typowego chłopca, takiego jak każdy inny. Jednak, gdy któregoś dnia chłopcu wyrastają gigantyczne kolorowe skrzydła, wszystko się zmienia. Na początku nasz bohater świetnie się bawi, tak jak jeszcze nigdy wcześniej… Ale! Gdy słyszy, jak rodzice wołają go na obiad, uświadamia sobie, że te jego skrzydła mogą się wydać dość dziwne mamie, tacie i jego kolegom. Żeby zachować pozory, chłopiec chowa je pod ciasnym płaszczem przeciwdeszczowym. Rodzice nie ukrywają zdziwienia, gdy widzą synka jedzącego w kurtce, a później kąpiącego się w niej. Adaś kładzie się w niej nawet do łóżka! Jest tak bardzo sparaliżowany strachem przed tym, co otoczenie pomyśli o jego skrzydłach, że w szkole również nie zdejmuje płaszcza. Chłopiec tak bardzo skupia się na ukrywaniu tego, co mu się przytrafiło, że skrzydła przestają go w ogóle cieszyć. Ale nie martwcie się, Adasiowi w końcu udaje się przezwyciężyć strach, a wtedy okazuje się, że inne dzieci też ukrywały swoje skrzydła.

Książka Toma Percivala pomaga uświadomić dzieciom, że nie ma czegoś takiego jak „typowe dziecko”, wręcz przeciwnie, każdy z nas jest nietypowy. Zachęca młodych ludzi, by nie ukrywali przed światem tego, kim naprawdę są. To historia, która doda im odwagi, by mogli rozwijać swoje wyjątkowe cechy. Niejeden geniusz musiał się z tym zmierzyć. Opowieść o Adasiu uświadamia, że otaczają nas ludzie niepowtarzalni i niezwykli.

Przekaz książki, tak jak w przypadku „Zmartwienia Róży”, wzmacniają ilustracje, które na początku i na końcu są kolorowe, a w środku dominuje czerń i biel dla podkreślenia nastroju fabuły. Taki zabieg bez wątpienia silnie wpływa na odbiór estetyczny młodego człowieka.

Dagmara Olesińska, recenzja ukazała się w 33 nr. „Rymsa”

Informacja wydawcy:

Poznajcie Adasia – (nie)typowego chłopca, któremu pewnego dnia wyrosła para niezwykłych skrzydeł! Chłopiec od razu je pokochał i wspaniale się bawił, latając wysoko na niebie. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie jedna myśl, która nie dawała mu spokoju – co inni sobie o nim pomyślą? Jak zareagują rodzice i jego koledzy? Adaś dochodzi do wniosku, że najbezpieczniej będzie ukryć swoje skrzydła pod płaszczykiem. Jednak ukrywanie tego, co czyni go wyjątkowym, okazuje się trudne i bardzo smuci chłopca. Czy Adaś może być prawdziwym sobą? Czy odnajdzie w sobie siłę, aby ujawnić swój sekret i sprawi, że będzie w pełni szczęśliwy?

Wzruszająca a jednocześnie podnosząca na duchu historia o byciu wyjątkowym, o akceptacji inności i pielęgnowaniu wszystkiego, co czyni cię TOBĄ! Znakomita dla fanów pięknych, całostronicowych ilustracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj