Gutek i potwory. Ratujmy park!

0
858

„Gutek i potwory. Ratujmy park!”
Jaume Copons
ilustr. Liliana Fortuny
przekł. Patrycja Zarawska
RM, kwiecień 2018

Znacie Gutka Zawadę? Jeśli nie, to poznajcie. Gutek to chłopak, jakich wielu. Jest potwornym bałaganiarzem, do tego stopnia, że mama grozi mu wyrzuceniem zabawek na śmietnik. Jego przyjaciółmi są potwory z książki – Pan Flat. miłośnik książek, Kuchniomistrz, specjalista od gotowania, Kudłacz, który potrafi dzielić się na mniejsze części, oraz Dziuras robiący dziury i tunele we wszystkim co się da. To dopiero czwórka z całej dziewiątki potworzastych przyjaciół. O początkach tej przyjaźni przeczytacie w pierwszej książce Pan Flat nadchodzi.

W drugiej części przygód Gutek i Flat dowiadują się, że zły doktor Brzydkof, który zamieszkał w parku, zamierza doprowadzić do zamknięcia restauracji Nautilus. Gutek wraz z przyjaciółmi postanawiają mu w tym przeszkodzić. Odkrywają też, kim tak naprawdę jest Brzydkof, oraz to, że są wybrańcami. Ich zadaniem jest pokonanie Brzydkofa i zaprowadzenie pokoju między ludźmi a potworami. Nie jest to łatwe zadanie.

W trzeciej części Brzydkof chce wybudować centrum handlowe na terenie parku. I tu znowu Gutek z ekipą przyjaciół ruszają na ratunek.

Schemat opowiastek jest ten sam. Najpierw pojawia się zagrożenie ze strony doktora Brzydkofa, a potem mniej lub bardziej udana próba oporu, ale po drodze Gutek i przyjaciele zawsze napotykają na jakieś przeszkody. To sprawia, że przygoda goni przygodę. Akcja jest dynamiczna i z pewnością wciągnie młodych czytelników.

Jako miłośnik komiksów dodam, że w książkach są fajne rysunki. Dowcipne, kolorowe stworki są narysowane zabawnie i mają pełno ciekawych rozwiązań. Patrząc na każdą postać, od razu można poznać jej charakter. Klasowa kujonka ma wielkie gogle, tata z tekstami o rodzie i pochodzeniu ma kozią bródkę i jest dość szeroki. Dzięki temu ilustracje idealnie się uzupełniają z zabawnym tekstem.

„Gutek i potwory” to seria dla młodszych, która ich rozbawi, ale też nauczy, że warto pomagać, bo daje to frajdę i wielką satysfakcję.

Franek Gil, lat 15, recenzja ukazała się w 35 nr. kwartalnika „Ryms”

Informacja wydawcy:

Cześć! Jestem GUTEK ZAWADA. Na pewno już wiesz, że mieszkam w pokoju pełnym potworów. Paskudny DOKTOR BRZYDKOF wygnał je z ich księgi i nie miały się gdzie podziać. Najgorsze jest jednak to, że DOKTOR BRZYDKOF i jego pomocnik ŚNIĘTY też się urwali z jakiejś książki i uparcie próbują szkodzić światu. Teraz postanowili zbudować w naszym mieście wielkie centrum handlowe, a przy okazji zniszczyć piękny park. Na szczęście PĘDZLUSZ swoimi farbami i OKTAWUS swoją gitarą potrafią zdziałać cuda. Zakręconych przygód znów będzie zatrzęsienie!

„Gutek i potwory” to seria powieści graficznych, w której dostępnych jest dziesięć tytułów. Każdy z nich to połączenie opowiadania z komiksem. – Dzieci rozpoczynające przygodę z książkami, dzięki ilustrowanej historii Agusia idealne wejdą w świat fikcji. W Agusiu znajdą siebie, swój bałagan w pokoju i zmagania z codziennymi obowiązkami. W tym wieku dzieci zaczynają mieć własną przestrzeń i być świadomym swoich doświadczeń. Dlatego kochają Gutka i cieszą się z książek dostosowanych do ich wieku – tak fenomen serii „Gutek i potwory” tłumaczy pierwotny wydawca, COMBEL.

„Ratujmy park!” to trzecia część przygód dziewięciolatka o bujnej wyobraźni. W serii „Gutek i potwory” ukazały się także: „Pan Flat nadchodzi!” oraz „Obronić Nautilusa”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj