Reksio. Zimowa przygoda

0
1092

„Reksio. Zimowa przygoda”
Maria Szarf
ilustr. Helena Filek-Marszałek, Krystyna Lasoń
Papilon, 17 października 2018

Czy ktoś z nas nie kochał w dzieciństwie Reksia? Wszyscy znamy tego wesołego pieska z plamką na oku. Kiedy jednak przyjrzeć się tej bajce z bliska, a nie przez pryzmat sentymentów, można dostrzec coś więcej niż zabawne historyjki. Reksio poliglota to tytuł pierwszej części, w której pies postanawia nauczyć się języków, którymi porozumiewają się inne zwierzęta. Tym sposobem staje się mediatorem w przeróżnych konfliktach. Zachęca dzieci do poznawania świata i jego mieszkańców. Dokładnie taki był zamysł twórcy postaci Reksia, Lechosława Marszałka. Chciał on stworzyć bajkę, w której nie będzie przemocy, a zamiast niej zachęta do tego, żeby nie zamykać się w swojej budzie i wyjść czasem poza własne podwórko, otworzyć się na innych.

Najnowsza książka o przygodach Adasia i jego pieska nie odbiegają od tych wartości. „Reksio. Zimowa przygoda” to opowieść o dniu, w którym na ziemię spadają pierwsze płatki śniegu. Zwierzęta postanawiają więc zorganizować sobie zimowe zabawy. Tymczasem Adaś proponuje Reksiowi jazdę na łyżwach. Okazuje się jednak, że woda nie była mocno zamarznięta, tafla pęka i chłopiec wpada do środka. Jak go ratować? Przestraszony Reksio wzywa pomocy, a jego wołanie przekazują ptaki, które wcześniej poczęstował jedzeniem. Gdy na miejscu są już wszyscy bohaterowie, udaje im się znaleźć sposób na ratunek dla chłopca.

Bajki o Reksiu mówią o tym, co naprawdę istotne. Proste, z pozoru banalne fabułki przypominają o czymś bardzo istotnym – że zależymy od siebie, że powinniśmy sobie pomagać i dobrze siebie nawzajem traktować.

Dagmara Olesińska, recenzja ukazała się w 33. numerze kwartalnika „Ryms”

W serii ukazały się m.in. „Reksio. Niezawodny przyjaciel”, „Reksio, Szczeniak”, „Reksio. Zabawa w chowanego”, „Reksio. Dobranocka wszech czasów”.

Informacja wydawcy:

Reksio postanawia zorganizować zawody dla wszystkich mieszkańców zagrody: bitwę na śnieżki, zjazdy na sankach i narciarskie szusy. Głodne wrony obserwują z płotu zwierzęce harce. Okropnie burczy im w brzuchach. Reksio i przyjaciele postanawiają podzielić się z wronami swoim jedzeniem. Następnego dnia Adaś wpada na pomysł, aby pojeździć na łyżwach na skutej lodem sadzawce. Ale czy to rozsądne i bezpieczne? Czy lód jest już wystarczająco gruby?

Reksio – kultowy bohater serialu animowanego – jest pomysłowym psiakiem, a jego przygodami zachwycają się kolejne pokolenia dzieci.

Reksio i jego przyjaciele mieszkają na wsi i nigdy nie narzekają na nudę. Bawią się, śmieją, pomagają sobie nawzajem. Najważniejsze, że trzymają się razem i mogą na siebie liczyć. Przyjaźń, współpraca, ciekawość świata, szacunek dla zwierząt – to wartości, których uczą opowiadania o sympatycznym piesku z łatką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj