Czeskie nowości – odsłona czwarta

0
967

Na początku wywołało niemałe poruszenie, a to był dopiero początek! Pojawiło się znikąd i nie wiadomo było, kto się kryje w środku – tak zaczyna się historia tytułowego jajka w książce a to dopiero początek. Wszyscy z ciekawością przyglądają się skorupce, malutkiej, trochę przejrzystej ale nie na tyle, aby wiedzieć to zawczasu, że w środku drzemie… Ha, nie powiem. Serio, dotrzymam tajemnicy. O książce więc będę pisać mgliście i tajemniczo, ale nie tylko.

Ogólnie rzecz mówiąc jest to wierszowana opowieść ze świata zwierząt, a więc traktuje ona o miłości i niebezpieczeństwie, o zdobywaniu pokarmu i byciu pokarmem (różnica zasadnicza), o przemijaniu, po prostu o tym, co ważne.

Równie ważne jest to, że książka jest estetycznie absolutnie piękna. Podoba mi się jej świeżość, akwarela i tusz, dużo bieli oraz cała gama zieleni (wszak akcja toczy się w pięknych okolicznościach przyrody), granie wielkością czcionki, która w odpowiednich momentach przyspiesza i akcentuje wartkość akcji, delikatne i jednocześnie wyraźne ilustracje, format (duży, poziomy), przyjemny w dotyku papier. No nie będę ukrywać, rozpływam się. Przyjemne kolory, dynamika ilustracji, rymowany tekst, który gładko płynie – czego chcieć więcej? Płyty z tym samym tekstem zaaranżowanym na słuchowisko! I mamy to! Na końcu książki znajduje się płyta CD (nie wyrzucajcie odtwarzaczy!) z tekstem i piosenkami, pomyślani tu o wszystkim. Czyż to nie fenomenalne połączenie literatury, obrazu i muzyki?

Ta historia zdecydowanie zasługuje na najlepsze formy wyrazu. Historia małego jajka, z którego coś się wykluwa, coś co dojrzewa, zakochuje się, walczy o swoje uczucie i o przetrwanie jest historią wyjątkową ale też bardzo codzienną, codziennie ktoś piszczy w trawie, codziennie ktoś przelatuje nad naszymi głowami, trzeba tylko uważnie się rozglądać. 


Ula Jankowska, księgarka mieszkająca w Pradze

„Ó, ó, ó, vajíčko!”
Ester Stará
ilustr. Milan Starý
muzyka Beata Hlavenková i Patrik Hlavenka
opowiada i śpiewa Martha Issová i dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj