W świecie małp

0
802

„W świecie małp”
Asia Gwis
Nasza Księgarnia, 2019

Primates (z łac. pierwsze). Naczelne. Jestem miłośniczką (jak miliony ludzi na świecie) serialu BBC One Życie, w którym słynny brytyjski biolog Sir David Attenborough pięknie opowiada o naszej planecie. Jeden z odcinków serialu poświęcono naczelnym. Sir David z ogromnym szacunkiem opowiada o małpach. Ależ to ciekawe ssaki. Kiedy całkiem niedawno oglądałam ten odcinek wspólnie z niespełna trzyletnią córką, od razu pomyślałam o książce Asi Gwis W świecie małp. Oglądanie serialu zbiegło się z premierą książki.

Książka Gwis to miniatlas dla małych dzieci, prezentujący tę fascynującą rodzinę ssaków. Zaczyna się rozkładówką Planeta małp. Gdzie żyją małpy. Każda strona to wiedza w pigułce, głównie przedstawiona za pomocą ilustracji. W dymkach autorka jednak zamieściła kilka ciekawostek, krótkich, ale wystarczających, wszak to nie encyklopedia, tylko książka obrazkowa.

I tak mamy m.in. rozkładówkę pod hasłem Rodzina i przyjaciele, z której dzieci dowiedzą się, że małpy są bardzo towarzyskie i żyją w grupach zwanych hordami, bo w grupie siła. Dalej mamy rozkładówkę Wyróżnij się, czyli znaki szczególne niektórych małp. Moim ulubieńcem jest mandryl o niesamowitym, bardzo kolorowym umaszczeniu. Ależ on ma intrygującą „twarz”. Koczkodan białowargi też jest bardzo oryginalny. To naprawdę piękne okazy. Oddzielne rozkładówki autorka poświęciła szympansom, orangutanom, gorylom i ponocnicom (małpom, które wiodą aktywny tryb życia w nocy).

Myślę, że autorka mogła, podobnie jak ja, oglądać życie codzienne małp w słynnym brytyjskim serialu. Za pomocną obrazów udało się jej oddać ich piękno, znaki szczególne, środowisko, w którym żyją.

Mamy tu lemury, kapucynki, makaki, gibony, tamaryny, czepiaki, hulmany, dżelady, pigmejki, wyjce… Patrząc na wielobarwne rozkładówki i wyjątkowe okazy naczelnych narysowane przez Asię Gwis, ma się ochotę dołączyć do tych, co skaczą swobodnie po drzewach. To jest ich wyższość nad nami.

Marta Lipczyńska-Gil, recenzja ukazała się w 34 nr. kwartalnika „Ryms”

Informacja wydawcy:

Na świecie żyje wiele różnych gatunków małp. Pigmejki są mniejsze od banana, z kolei silne goryle są prawie wielkości człowieka. Czy wiesz, że makaki dla zabawy lepią śnieżne kule, gibony potrafią chodzić na dwóch nogach, a kapucynki bez trudu rozłupują skorupę orzecha? Jeśli chcesz dowiedzieć się innych ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach, poznać jak mieszkają, co jedzą i jakie są ich zwyczaje, zajrzyj koniecznie do tej książki.

Asia Gwis – graficzka i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, dyplom w 2000 r. w pracowni Grafiki Wydawniczej. Przez wiele lat pracowała jako grafik m.in. w „Zwierciadle”, „Przekroju”, „Machinie”, „National Geographic”. Jej ilustracje publikowane były m.in. w: „Elle”, „Pani”, „Zwierciadle”, „Sensie”, „National Geographic Traveler”, „ChickPea”. Prywatnie kocia mama dla Antka, Koksika, Koko i Paprocha. Wielka miłośniczka podróżowania, szczególnie azjatyckich klimatów. W wolnych chwilach czyta nałogowo i prowadzi bloga „Kavkadesign.com”. Nie lubi gotowania. Swój czas dzieli między Warszawę, Łodź i Manilę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj