Niedźwiedź i pianino

0
821

„Niedźwiedź i pianino”
David Litchfield
ilustr. David Litchfield
przekł. Natalia Galuchowska
Zielona Sowa, 5 czerwca 2019

Był sobie n i e d ź w i e d ź , który pewnego dnia na polanie znalazł pianino. Brzmi ciekawie, prawda? Przez kilka lat olbrzymi zwierz przychodził na polanę i uczył się grać, najpierw nieporadnie, aż w końcu doszedł do perfekcji. Gdy grał, czuł się szczęśliwy. Jego granie spodobało się innym niedźwiedziom z lasu. Gdy odkryli jego talent, przychodzili na polanę słuchać muzyki wydobywającej się spod łap niedźwiedzia. Zwierzę dawało regularne koncerty. Pewnego dnia niedźwiedź przyciągnął uwagę dziewczynki i jej taty, przechodzących obok polany, którzy zachwyceni jego koncertem zachęcili go, aby porzucił kameralną scenę w lesie i przeniósł się do miasta. To była ciekawa propozycja i miś się skusił. W mieście zdobył niezwykłą sławę, nagrał płyty, dał liczne koncerty, otrzymał nagrody. Ale czy był szczęśliwy z dala od swych przyjaciół i polany, na której nauczył się grać?

Czy sława daje szczęście? Wielu z nas pewnie pomyśli, że tak. I marzy o sławie każdego dnia. Niektórym się nawet udaje być sławnym, ale zawsze warto pamiętać, skąd się przyszło. Obrazkowa książka o pasji, o dążeniu do celu, ale też o tym, żeby nie zapominać o korzeniach, o przyjaciołach i nie iść do celu za wszelką cenę. Proste i jakże piękne przesłanie.

Książka ma wiele uroku, duża w tym rola ilustracji, za które David Litchfield otrzymał nagrodę Waterstones Children’s Book Prize. Nie są to słodkie rysunki misiów, pewna, zadziorna kreska, dużo szczegółów. Ma to smak. „Niedźwiedź i pianino” to pierwsza autorska książka obrazkowa w dorobku autora. Ukazała się w 2015 roku. Jak na pierwszy raz poszło mu bardzo dobrze.

Marta Lipczyńska, recenzja ukazała się w 35 nr. kwartalnika „Ryms”

Informacja wydawcy:

Pewnego dnia młody niedźwiedź znajduje w lesie coś, czego nigdy wcześniej nie widział. Czas mija, a zwierzę powoli uczy się gry na przedziwnym instrumencie. Wreszcie piękne dźwięki dochodzące z głębi lasu słyszą ojciec i syn, którzy właśnie wybrali się na piknik. Zabierają niedźwiedzia ze sobą w niesamowitą podróż do Nowego Jorku, gdzie gra na pianinie zmienia zwierzę w prawdziwą gwiazdę. Niedźwiedź ma sławę, fortunę i może grać z najbardziej znanymi muzykami na całym świecie, jednak bardzo tęskni za swoją rodziną i przyjaciółmi, których zostawił w lesie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj