Kłopoty z Perfect

0
866

„Kłopoty z Perfect”
Helena Duggan
ilustr. Karl Mountford
przeł. Anna Piasecka
Zielona Sowa, premiera 24 kwietnia 2019

Straszne są oczokwiaty podłączone do Mózgu, ma­szyny monitorującej mia­steczko, które przez cały czas obserwują ulice, a przy okazji mieszkańców. Nie wiem, co gor­sze, czy to podglądanie, czy to, że potrzebują krwi, by funkcjonować. Brrr Oczokwiaty to pozostałość po demonicznych braciach Archer, którzy w pierwszym tomie o miasteczku Perfect zawładnęli wyobraźnią lu­dzi, dając sobie prawo do bycia panami marionetek. W drugim wracają niepogodzeni z tym, że zabrano im „zabawkę”. Znowu knują, kłamią i manipulują. Na szczęście Perfect ma też swoich nieletnich bohaterów: Violet, Boya i ich przyjaciół, którzy ponownie pomagają przywrócić ład i spokój. Tym razem na ich drodze staną potwory, które ukrywają się na cmentarzu, perfidna pielęgniarka, która nie lubi dzieci, m.in. dlatego że niszczą zabawki, przerażeni mieszkańcy, którym ponownie namieszano w głowach, dzieląc ich i chcąc nimi rządzić. To nie wszystko, bo jest jeszcze tajemnica i nieoczekiwane zwroty akcji. Pod dostatkiem!

Na pewno młody czytelnik będzie miał prawdziwą uciechę, biorąc udział w przygodach dzieci z miasteczka Perfect, którego mieszkańcy sami nie wiedzą, czy chcą być perfekcyjni, czy zwyczajni. Zapewne będzie trzymał kciuki za tych dobrych, by nie dali się złym, a przy okazji obserwował mechanizmy, które my, dorośli, doskonale znamy z historii, nawet nie tak dalekiej. Bo choć Perfect to wymyślone miasteczko, to relacje między ludźmi są najprawdziwsze: strach przed innymi i granie tymi obawami czy dzielenie na lep­szych i gorszych, co wywołuje nienawiści. Znamy to… Autorka między wierszami podpowiada czytelnikowi: myśl, szukaj prawdy, pytaj, jeśli nie wiesz, weryfikuj. Bo inaczej skończysz jak mieszkańcy Perfect.

Doceniam potrzebę autorki wytłumaczenia dzie­ciom tego, jak funkcjonuje świat i co trzeba zrobić, by być mądrym dorosłym. Pod płaszczykiem awantury i przygody punktuje ludzkie słabości, jakby chciała przypomnieć, że historia lubi się powtarzać (wyna­lazki mogą służyć dobrym i złym, demokracja wy­maga wysiłku, media to tuba dyktatorów). Czasem robi to z werwą, czasem przegaduje momenty, a cza­sem zdarza się jej uderzać w dydaktyczny ton. Tom trzeci nadchodzi!

Tatiana Audycka-Szatrawska, recenzja ukazała się w 35 nr. kwartalnika „Ryms”

Informacja wydawcy:

Nie zawsze jest tak PERFEKCYJNIE, jak się wydaje…

Dziwne rzeczy dzieją się w miasteczku, zwanym dawniej Perfect. Giną rzeczy… dzieci też. I wszyscy myślą, że tym niewyjaśnionym zniknięciom winny jest Boy – przyjaciel Violet.

Violet musi odkryć sekrety z przeszłości i walczyć z okropnym zombie, żeby dowiedzieć się prawdy. Miasteczko ma kłopoty – podwójne – i tylko Violet może temu zaradzić! Kolejna niesamowita, niezapomniana przygoda, która przyprawi was o gęsią skórkę. Idealna dla fanów Roalda Dahla, Neila Gaimana i Tima Burtona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj