List do Ronaldo

0
885

„List do Ronaldo”
Anna Onichimowska
ilustr. Ola Woldańska-Płocińska
Ezop, 9 kwietnia 2019

Oto czwarta część cyklu „Bulbes i Hania Papierek”. Bulbes, czyli Olaf, kończy 10 lat. Na urodziny od przyjaciółki Hani dostaje zeszyt z kotami na okładce. Nie za bardzo wie, do czego ten zeszyt ma mu służyć, aż w końcu postanawia napisać książkę „Historia kota Ronaldo” (bo przecież znany piłkarz może mieć kota). I to jest tajemnica chłopca.

Hania z kolei uwielbia obserwować niebo. Marzy, żeby zostać astronomem, dlatego na swoje urodziny otrzymuje lunetę, która powiększa aż pięćdziesiąt razy! Kiedy długo przygląda się Księżycowi, widzi na nim chudego, brodatego pana z workiem na plecach, który chodzi w tę i z powrotem. I to jest tajemnica Hani.

To historia o tym, że mimo przyjaźni każdy chce zachować coś tylko dla siebie. O tym, że w obawie przed niezrozumieniem bądź ośmieszeniem czasami boimy się wtajemniczyć w nasz świat nawet najbliższych.

Cykl Anny Onichimowskiej pokazuje, jak się różnimy, ale też jak wiele nas łączy. Książki o Olafie i Hani mogą być pretekstem do rozmów o empatii, przyjaźni, o tym, że poza bliskością każdy potrzebuje chwil samotności, żeby napisać chociażby list do Ronaldo albo żeby zobaczyć brodacza na księżycu. To są też książki o sile dziecięcej wyobraźni. Kiedy czyta je dorosły, przypominają mu się wszystkie stwory widziane to tu, to tam. I pojawia się nuta melancholii i tęsknoty za bezpowrotnie minionym dzieciństwem.

Marta Lipczyńska-Gil, recenzja ukazała się w 35 nr. kwartalnika „Ryms”

Informacja wydawcy:

Bulbes w sekrecie pisze książkę o piłkarzu Ronaldo, a Hania widzi przez lunetę przechadzającego się po Księżycu żółtego pana. Mimo że są przyjaciółmi, mają własne światy, którymi niełatwo się dzielić. Jak odnajdą się w tej nowej dla siebie sytuacji i czy uda im się ocalić przyjaźń?

„List do Ronaldo” to czwarta część autorskiego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek”, po „Prawie się nie boję…”, „Z głową pod dywanem” i „Aferze nie z tej ziemi”.

Anna Onichimowska – autorka ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Laureatka licznych prestiżowych nagród literackich krajowych i zagranicznych.Zadebiutowała w 1980 roku zbiorem wierszy dla dzieci „Gdybym miał konia”. Otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Jej utwory wydawane są też po francusku, słoweńsku, litewsku, koreańsku, niemiecku, szwedzku, włosku i chińsku.

Ola Woldańska-Płocińska – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uwielbia rysować jedzenie i prosiaczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj