Informacja o nas

0
2466

Bęc, buch, bach i jest RYMS!

RYMS urodził się w głowie Marty Lipczyńskiej-Gil, szefowej Wydawnictwa Hokus-Pokus, z poczucia niedosytu, że za mało pisze się o literaturze dla dzieci i młodzieży w sposób poważny i uważny. Pierwszy papierowy numer pisma miał swoją premierę podczas Międzynarodowych Targów Książki wiosną 2007 roku. Do dziś ukazało się 35 numerów papierowego RYMSA, kolejne są w przygotowaniu. Pismo ma nowoczesną szatę graficzną, a od 32 numeru z 36 stron rozrósł się do 48!

Wortal, czyli specjalistyczny portal o książkach dla dzieci i młodzieży, w obecnej szacie graficznej na pełnych obrotach działa od 2009 roku. Mamy nadzieję, że jest ciekawa i przyjazna dla naszych Czytelników. Na www.ryms.pl znajdziecie: codziennie nowe wieści ze świata literackiego i wydawniczego, informacje o konkursach z nagrodami i dobrych rabatach na książki (dział WYDARZENIA), recenzje nowych i starszych książek oraz audiobooków, zapowiedzi premier książkowych (RECENZJE), dobre teksty krytyczno-literackie i wywiady z pisarzami i ilustratorami (ARTYKUŁY), systematycznie uzupełniane notki o autorach (AUTORZY), adresy internetowe księgarni, wydawnictw, galerii, portali, pokrewnych tematycznie czasopism (MIEJSCÓWKI). Prowadzimy też własny SKLEP U SŁONIA, gdzie możecie kupić wszystkie numery RYMSA i książki różnych wydawnictw. Na wortalu oddajemy głos, a raczej pióro profesjonalistom, pasjonatom, zdolnym studentom (Studencki HYDE PARK) oraz naszym Czytelnikom, publikujemy bowiem najlepsze konkursowe recenzje książek dla dzieci i młodzieży. Pod każdym tekstem można też zamieścić swój komentarz. W dziale Z ARCHIWUM SŁONIA „odkurzamy” stare wydania, nieco zapomniane tytuły, a pod hasłem Obce strony z zainteresowaniem przyglądamy się książkom zagranicznym.

Autorzy! To największa siła. Mamy tu cała plejadę autorów. Są wśród nich: fachowcy, specjaliści z różnych ośrodków badawczych – z Gdańska, Krakowa, Lublina, Wrocławia, Warszawy, Torunia: – dr Monika Graban-Pomirska, dr Jacek Friedrich, dr Małgorzata Cackowska, dr Hanna Dymel-Trzebiatowska, dr Anita Wincencjusz -Patyna, Krystyna Rybicka. Na naszych łamach teksty publikowali dziennikarze o różnych, wyrazistych poglądach: Roman Kurkiewicz, Olga Woźniak, Krystyna Romanowska, mamy dobrych publicystów: Agnieszkę Wolny-Hamkało, Szymona Kloskę, Krzysztofa R. Wojciechowskiego, pisali i piszą dla nas psychologowie: Justyna Święcicka, Łucja Abalar, Aneta Bohaczewska-Petryna, bibliotekarze i księgarze: Hanna Diduszko, Maria Kulik, Alicja Szyguła, pasjonaci: Iwona Hardej, Monika Obuchow, Janusz Pawlak, Kasia Warpas. Gościnnie pisali dla nas: prof. Zygmunt Januszewski, Justyna Sobolewska, Zuzanna Ziomecka, Joanna Olech, Grażka Lange oraz Andrzej Franaszek. Dzięki tylu barwnym autorom RYMS jest wyrazisty, prowokuje do dyskusji.

W 2010 zostaliśmy laureatem PAPIEROWEGO EKRANU, czyli konkursu na najlepszy serwis internetowy o książce. Rok później, w 2011, naczelna „Rymsa” Marta Lipczyńska-Gil otrzymała GWARANCJĘ KULTURY 2010, nagrodę TVP Kultura, rokrocznie przyznawaną najciekawszym osobowościom artystycznym. W 2013 r. redaktor naczelna odebrała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA, w 2016 roku PEGAZIKA, nagrodę Targów Książki w Poznaniu.

Chętnie korzystamy z podpowiedzi, propozycji, uwag – nie bójcie się więc, tylko piszcie, co Wam na sercu leży i podoba się bądź nie podoba w RYMSIE papierowym oraz na www.ryms.pl. Przy okazji dziękujemy za wszystkie miłe słowa pod naszym adresem, m.in. takie:

Jedna z najlepszych moich decyzji w ostatnim czasie dotyczy prenumeraty „Rymsa”. Naprawdę gratuluję poziomu, klasy i szacunku dla czytelnika. Karina Mucha

MARTA LIPCZYŃSKA-GIL – naczelna, dobry duch, duch niespokojny i duch sprawczy RYMSA, wydawczyni, absolwentka filologii polskiej (po UMK w Toruniu). W swoim wydawnictwie wydaje to, co jej się żywnie podoba:) Mama Franka, Julka i Mai. 

DAGMARA OLESIŃSKA – absolwentka dziennikarstwa i socjologii. Lubi zmiany. Przez rok pracowała w dziale miejskim „Dziennika Bałtyckiego”,  a później przez dłuższy czas zajmowała się promocją książek w Naszej Księgarni. W przerwach pisze to tu, to tam. Czasem da się ją przeczytać w „Zwykłym Życiu”, albo na łamach „Rymsa”. Jej konikiem są wywiady. Nie lubi pisarstwa nadętego i na siłę moralizującego, szczególnie w literaturze dziecięcej. Od zawsze kocha Kunderę, ale ostatnio głównie czyta poezję, najczęściej Nerudę.

JOANNA OBNISKA – absolwentka etnologii na UMK w Toruniu, psychologii na SWPS w Sopocie oraz studiów podyplomowych z pedagogiki. Wielbicielka literatury dziecięcej i nie tylko. Przez kilka lat zajmowała się edukacją muzealną, obecnie skupia się na terapii dzieci w wieku przedszkolnym. Dba o stronę internetową „Rymsa”.

Współpracownicy:

TATIANA AUDYCKA-SZATRAWSKA – dziennikarka, redaktorka, czytelniczka. Lubi książki dla dzieci, bo są krótkie i mają ilustracje. Kolekcjonuje pop-upy i inne książkowe „dziwy”. Swoimi czytelniczymi zachwytami dzieli się na instagramowym koncie „Dodruk, poproszę”. Książki i czytelnictwo promuje jako członkini Polskiej Sekcji IBBY. By wiedzieć więcej, zapisała się na studia podyplomowe na UW „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”. Ma cztery koty i piecze pyszne ciasta. (fot. Kamila Szuba)

PAULINA  BANDURA   księgarka, specjalistka ds. public relations i social mediów, z wykształcenia dziennikarka. Zajmuje się promocją Księgarni Pod Globusem w Krakowie, której jest współwłaścicielką. Książkami dla dzieci zajmuje się zawodowo od siedmiu lat, głównie pod kątem programowania warsztatów dla dzieci i spotkań małych czytelników z literaturą: Bajki Pod Globusem, Maratony Czytania Bajek, dwie edycje projektu „Chodzi o czytanie!”. Często sama prowadzi warsztaty dla dzieci; jest dumną autorką koncepcji warsztatów „Skąd się bierze książka?”. Organizuje spotkania autorskie, debaty i inne wydarzenia, które promują czytanie. Jako dziennikarz współpracuje z magazynem „Miasto Kobiet”, dla którego przeprowadza wywiady i pisze recenzje literackie, oraz kwartalnikiem „Ryms”. Pasję do czytania książek i jedzenia łączy w programie „Przystanek Kulinarny” w Radiu Kraków, w którym co sobotę opowiada o książkach – nie tylko kulinarnych! (fot. Jędrek Wojnar)

KAROLINA FYSZEL-KOŹLICKA  jak każda matka i żona, działa na kilku etatach. Jakikolwiek czas wolny spędza na piciu kawy, czytaniu, oglądaniu dobrych filmów, planowaniu kolejnych wypraw, wyszukiwaniu kolejnych pięknych książek dla dzieci swoich i okolicznych. Szczęśliwie bożowolanka.

WERKA GWARDYŚ  licealistka, artystyczna dusza z nieodłącznym ukulele pod pachą. Niestrudzenie poszukuje jasnych stron rzeczywistości. Jak Muminek ciągle czeka na słońce, a zwłaszcza na to, że „będzie można usiąść sobie na werandzie i pogrzać plecy…”. Z książką oczywiście. Dla „Rymsa” pisze recenzje.

ZOSIA GWARDYŚ  popularyzatorka literatury dla dzieci, autorka bloga „Mała czcionka”. Co miesiąc dostarcza świeży pakiet zagranicznych premier książkowych do rubryki „Books, Bücher, Libros, Livres”. Dużo czyta, mało recenzuje. Ceni sobie prawo do własnej opinii i rzadko świadomie podąża za trendami. W książkach nie toleruje bylejakości i pustego blichtru. Nałogowo korzysta z bibliotek.

MAJA KUPISZEWSKA – autorka bloga „Maki w Giverny”, na którym pisze o książkach dla dzieci. Stara się pokazywać te, które ją poruszają, wywołują emocje, ale i zachwycają wizualnie. Bo ilustracja w książkach dla dzieci jest tak samo ważna, co treść. Z wykształcenia polonistka, z zawodu dziennikarka, a ostatnio i bibliotekarka. Mama czwórki dzieci: 19-letniej Marysi, 13-letniego Franka i 10-letnich bliźniaków Antka i Stasia.

ŁUKASZ ŁĘCKI – adept polonistyki, aktor (a nawet komediant), autor głównie porozsiewanych w sieci i czasopismach recenzji i artykułów, wśród znajomych utworów okolicznościowych, akolita ruchu nowocyrkowego, amator bakalii, afirmant humoru (w tym absurdalnego), analfabeta w kwestii technologii, alergik w kwestii ludzkiej głupoty, atestowany (przez trójkę dzieci) tato. Ostatnio uczył się aliteracji. Walczy z brakiem 1) czasu 2) miejsca dla książek i komiksów. Panoptyk. (fot. Jan Ciepliński)

JANUSZ PAWLAK  antykwariusz z Krakowa, z wykształcenia matematyk, miłośnik dawnej i współczesnej książki dziecięcej, kolekcjoner komiksów. Dziadek czteroletniej Zosi.

ULA PNIEWSKA – prawie dwunastolatka, gra na skrzypcach, fideli (średniowieczne skrzypce), a także na sali sportowej w unihokeja. Najbardziej uwielbia bawić się na podwórku z dzieciarnią z sąsiedztwa. Dla „Rymsa” pisze obszerne recenzje książek.

MAJA SOŁTYSIK  trzynastolatka. Ołówki i kredki mieszkają w jej sercu od wieku przedszkolnego. W szczególności lubi rysować portrety. Ma wspaniałą relację z literami, dlatego czyta i pisze. Swoje książkowe recenzje publikuje na blogu (czytamaja.pl) oraz w „Rymsie”. Oprócz tego kocha lody i zapach świeżego druku.

ALICJA SZYGUŁA  polonistka, księgarka, czytelniczka, recenzentka literatury dziecięcej, twórczyni bloga „W Nieparyżu”. Współautorka książki „Wspólne nie znaczy niczyje”. Myśli literaturą, wierzy w moc książek zbójeckich, ale ludzie są dla niej ważniejsi od książek.

DOROTA WOJDAK – ukończyła filologię niderlandzką i ekonomię. I choć zawodowo poszła w stronę cyfr i tabelek, to serce pozostało wśród liter i kart książek. Z pasji do literatury i kultury krajów niderlandzkojęzycznych założyła na instagramie konto”Niderlandystyka”. Jest mamą dwójki maluchów, dzięki którym odkryła nieznany jej do niedawna piękny świat literatury dla dzieci i młodzieży. I to on zaprowadził ją do „Rymsa”


Współpracowali z RYMSEM m.in.: Łucja Abalar, Sylwia Biedroń, Agnieszka Dobrowolska, Adriana Dobrzyńska-Suchy, Karolina Grabarczyk, Paweł Jasnowski, Anna Kossowska-Lubowidzka, Aleksandra Motyka, Piotr Prósinowski, Ewelina Rąbkowska, Ewa Skibińska – wieloletnia sekretarz redakcji, Monika Solecka-Filipczak, Dariusz Szymanowski, Ewa Świerżewska, Marta Tomczyk, Olga Wróbel, Anita Żabińska.

Ilustrowali dla RYMSA: Agata Juszczak (nr 5), Maciek Blaźniak (nr 6), Natasza Piskorska (nr 7), Agata Dudek (nr 8), Katarzyna Bogucka (nr 9), Dorota Wątkowska (nr 10), Marianna Sztyma (nr 11), Dobrawa Borkała (nr 12), Magdalena Sawicka (nr 13), Marta Gliwińska (nr 14), Alesia Zawodzińska (nr 15), Jan Bajtlik (nr 16), Ola Cieślak (nr 17), Dominik Kowalczyk (nr 18), Piotr Jackowski (nr 19), Patricija Bliuj-Stodulska (nr 20), Karolina Kotowska (nr 21), Marta Kapuścik (nr 22), Marta Ignerska (nr 23), Agata Królak (nr 24), Tomasz Kaczkowski (nr 25), Maria Dek (nr 26), Ola Szmida (nr 27), Ana Chmielnik (nr 28), Joanna Gębal (nr 29), Katarzyna Olbrycht (nr 30), Agnieszka Kożuchowska (nr 31), Asia Gwis (nr 32), Anna Ładecka (nr 33), Natalia Kołacz (nr 34), Monika Trypuz (nr 35)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj