CO2. Pojazdy CO2

0
809

„CO2. Pojazdy CO2”
Taro Miura
ilustr. Taro Miura
przeł. Karolina Radomska-Nishii
Tako, 2016
wiek: 3+

Taro Miura lubi pojazdy, co więcej, jego książki nasuwają skojarzenie z peiperowskim: Miasto. Masa. Maszyna. Ale to pewnie tylko przypadek. W wydanym niedawno przez wydawnictwo Tako przewodniku oprócz zadziwiających maszyn pojawiła się kwestia emisji dwutlenku węgla i jego wpływu na otoczenie. Czyli książka bawiąc uczy, a przy tym cieszy oko wysmakowaną, atrakcyjną szatą graficzną. Autor z iście japońską precyzją skupia się na detalach nie męcząc jednocześnie czytelnika ich nadmiarem, oszczędnie używa kolorów.

Japoński artysta ma charakterystyczny, rozpoznawalny styl. Odbija się w jego ilustracjach radość tworzenia dla dziecka. Minimalistyczne ilustracje w duchu konstruktywizmu nawiązują do sztuki dwudziestolecia międzywojennego, są jak gotowe do powieszenia wielkoformatowe plakaty. Nieskomplikowana szata graficzna książki współgra z równie prostym przekazem, zrozumiałym dla małego czytelnika. A jeśli nawet ów czytelnik okaże się za mały na rozgryzanie problemu emisji gazów, może dopowiedzieć sobie swoje własne historie związane z prezentowanymi pojazdami.

Bo z rozpoznaniem pojazdów nie będzie problemu. Nieprzeładowane szczegółami rysunki mają wszystko, co potrzebne do identyfikacji wehikułów. Proste, miejscami geometryzujące kształty i żadnej pstrokacizny: stonowane, płaskie kolory, wyraźnie zarysowane kształty a do tego czytelna emocjonalność bohaterów prowadzą odbiorcę ulicami wśród sunących maszyn. Uproszczony tekst uzupełnia ilustracje o ciekawostki związane z emisją dwutlenku węgla.

Taro Miura zachęca dzieci do zainteresowania się zanieczyszczeniem środowiska, ale bez nachalnego moralizowania. Pozostawia czytelnikowi wolny wybór, mówiąc: zrób z tych informacji użytek. Wykorzystuje (z premedytacją!) naturalną ciekawość dziecka do zadawania pytań i zgłębiania abstrakcyjnych na pozór zagadnień. I jest przy tym szczery wiedząc, że mali czytelnicy szybko wyczują fałsz. Żadnych ukrytych przekazów, moralizowania – ot, opowieść o tym, czym jest to, czego nie widać…

Magdalena Świtała

Informacja wydawcy:

Ile CO2 emituje samochód? A ile autobus, samolot czy superszybki japoński pociąg shinkansen?
Taro Miura zwraca uwagę na problem emisji dwutlenku węgla, bawiąc małego czytelnika ciekawym zestawieniem pojazdów.