Strupek

0
941

„Strupek”
Gen-ichiro Yagyu
ilustr. Gen-ichiro Yagyu
przeł. Karolina Radomska-Nishii
Tako, 2014
wiek: 5+
seria: Moje ciało

Ludzkie ciało fascynuje nie tylko lekarzy. Fizjologia, choroby, urazy są nieodłączną częścią naszego życia, więc próbujemy je oswoić, nazwać, wyjaśnić ich specyfikę. Wiedza medyczna jest atrakcyjna także dla dzieci, stąd wysyp w ostatnich latach książek popularnonaukowych dla małych czytelników.

W ten nurt wpisuje się „Strupek” Genichiro Yagyu. Co prawda ta obrazkowa książka została wydana w Japonii w 1997 roku, ale nie straciła nic ani ze świeżości projektu graficznego, ani też z aktualności tematu. Wszak strupki były, są i będą na łokciach, kolanach, piętach i innych miejscach ciała dzieci. Zainteresowanie nimi, swędzenie i zdrapywanie też w każdym pokoleniu jest takie samo.

Japoński autor i ilustrator wymyślając tę książkę przybrał perspektywę dziecka, które zadaje mnóstwo pytań na temat strupków, mówi o swoich własnych skaleczeniach, otarciach i innych wypadkach, sprawdza, co znajduje się pod zaschniętą krwią. Trzeba przyznać, że książka mocno działa na zmysł wyobraźni, a o to przecież chodzi. Do współczesnych dzieci przemówi też komiksowa kreska, soczyste kolory, zróżnicowana czcionka.

Kolejna część będzie poświęcona – uwaga! – piersiom.

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Dlaczego nie można zdrapywać strupków? Z czego zrobione są strupki?
Z wieprzowego mięsa? Z papieru? Z krwi?

Genichiro Yagyu proponuje wnikliwą obserwację strupków. Strupki są przecież bardzo interesujące!