Uczucia, co to takiego?

0
772

„Uczucia, co to takiego?”
Oscar Brenifier
ilustr. Serge Bloch
przeł. Magdalena Kamińska-Maurugeon
Zakamarki, 2012
wiek: 6+

Ta książka mnoży pytania. Tak jak dzieci, które w pewnym wieku zasypują nas nimi. Od pytania, zdziwienia, wątpliwości bierze swój początek filozofia i filozofowanie. Bez pytań nasze życie byłoby płaskie, jednostajne, oczywiste, nudne. Pytanie to dobry początek: znajomości, wiedzy, kompetencji.

Zatem: uczucia, co to takiego?

Autor, filozof Oscar Brenifier (m.in. „Prawda według Niny”, „Szczęście według Niny”) rozbija tę kwestię na sześć tematów, są nimi: dowody miłości, zazdrość, konflikt, miłość, przyjaźń, nieśmiałość. Wokół głównych pytań takich jak: „skąd wiesz, że rodzice cię kochają?”, „czy dobrze jest być zakochanym?”, „dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz?” jak satelity krążą inne wątpliwości, prowokuje je kilka różnych, zaproponowanych przez autora odpowiedzi. Konfrontacja własnego stanowiska i obserwacji z pytaniami uświadamia, że nic nie jest takie pewne i oczywiste, jak się nam wydawało…

Dobrze jednak, że Brenifier nie zostawia młodego czytelnika tylko na poziomie pytań i jednozdaniowych odpowiedzi. Każdy rozdział kończy podsumowanie, krótkie wytłumaczenie problematyki.

Tekst zilustrował Serge Bloch, francuski ilustrator znany u nas m.in. dzięki książce „A ja czekam…”. Rysunki, zdjęcia, kolaże są dowcipne, przekorne, prowokują do myślenia podobnie jak tekst.

Wasze dziecko filozofuje? Dużo pyta? Bawi je wymyślanie odpowiedzi? Nowa seria Zakamarków nada się świetnie do lektury samodzielnej, wspólnej, szkolnej. Jestem bardzo ciekawa kolejnych części: „Życie, co to takiego?” i „Dobro i zło, co to takiego?”.

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?

Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.

Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy – wszak myślenie to świetna zabawa!

Pytania w tomie UCZUCIA, CO TO TAKIEGO?:
Skąd wiesz, że rodzice cię kochają?
Czy jesteś zazdrosny o swoich braci i siostry?
Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz?
Czy dobrze jest być zakochanym?
Czy lepiej jest być samemu, czy z przyjaciółmi?
Czy boisz się wypowiadać przed całą klasą?