Życie, co to takiego?

0
1001

„Życie, co to takiego?”
Oscar Brenifier
ilustr. Jérôme Ruillier
przeł. Magdalena Kamińska-Maurugeon
Zakamarki, 2013
wiek: 6+

Życie to temat rzeka. Nie ma jednej pewnej definicji i tym samym jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Co więcej – na różnych etapach naszego ziemskiego bytowania możemy mieć zupełnie inne cele i wartości, którymi kierujemy się w życiu. Ale z myślenia nikt nas nie zwolni, poza tym definicje w jakiś sposób porządkują rzeczywistość, więc warto z pomocą drugiej części Zakamarkowej serii „Dzieci filozofują” zastanowić się nad sensem życia.

Pomoże w tym sześć pytań sformułowanych przez Oscara Brenifiera, doktora filozofii, wykładowcę, autora książek dla dorosłych i dla dzieci (w Polsce ukazały się „Prawda według Niny”, „Szczęście według Niny”, „Uczucia, co to takiego?”). W środku są pytania i jest kilka propozycji odpowiedzi, a owe odpowiedzi z kolei prowokują kolejne pytania. Czemu nie, przecież można je stawiać bez końca – kwituje Brenifier w przedmowie.

Zarówno książka „Życie, co to takiego?”, jak i wcześniejsza „Uczucia, co to takiego?” pokazują, jak można rozmawiać z dzieckiem o rzeczach ważnych. Uświadamiają, że nie trzeba bać się zadawania pytań i co może ważniejsze – że trzeba próbować formułować wnioski i odpowiedzi, bo to najlepsza droga do samodzielnego, twórczego myślenia, niepoddającego się presji szkolnych testów wyboru: zaznacz a, b lub c…

Pomysł serii znakomity, formuła pytań, odpowiedzi i krótkiego podsumowania czytelna, do tego obie części z dynamiczną grafiką. Dwa wydane do tej pory tytuły powinny się znaleźć w biblioteczce małego myślącego człowieka. A w przygotowaniu część trzecia: „Dobro i zło, co to takiego?”.

Ewa Skibińska

Informacja wydawcy:

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?

Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.

Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy – wszak myślenie to świetna zabawa!

Pytania w tomie ŻYCIE, CO TO TAKIEGO?:
Co może sprawić, że będziesz szczęśliwy?
Czy będziesz kiedyś mistrzem?
Dlaczego życie bywa ciężkie?
Dlaczego istnieje człowiek?
Dlaczego i po co żyjemy?
Dlaczego umieramy?

Skoro filozofia polega na zadawaniu pytań, to dzieci z natury są filozofami. Autor tej kapitalnej serii, wzorem dzieci, zadaje trudne pytania. I nie zadowoli się gładkim komunałem, jaki podsuwa ci wytresowany sufler w głowie. Będzie drążył i pytał dalej… Nie po to, aby uzyskać odpowiedź. Ale żeby poruszyć w twojej głowie nieużywane trybiki, przewietrzyć rozum, rozpoznać uczucia. To jest pyszna lekcja dla raczkujących i ząbkujących filozofów. Dla tych niezmordowanych, małych PYTALSKICH, z których wyrastają rozumni dorośli.
Joanna Olech