Konkurs Przecinek i Kropka 2019

0
1258

Znamy już tytuły nagrodzone w jedenastej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą. Czytelnicy głosując docenili trzy książki Wydawnictwa Bajka: „Uratuj Ziemię”, „Pracownia Aurory” i „Pomylony narzeczony”.

Kategoria wiekowa do 5 lat

Uratuj Ziemię
Autor: Patrick George
Ilustracje: Patrick George
Wydawnictwo Bajka

“Uratuj Ziemię” – Książka z transparentnymi przekładkami, która uświadamia dzieciom, że ich codzienne wybory i zachowania mogą sprzyjać Ziemi lub stanowić dla niej zagrożenie.

To kolejna (po „Uratuj mnie”) książeczka Patricka George’a, wprowadzająca dzieci w świat ekologii i mądrego stylu życia, sprzyjającego przetrwaniu naszej planety i życia na niej. Autor podaje zamknięte w kilku słowach wskazówki, zrozumiałe nawet dla najmłodszych przedszkolaków: gaś zbędne światło, sprzątaj i segreguj śmieci, jedz więcej warzyw i mniej mięsa, pomagaj pszczołom, dawaj przedmiotom drugie życie, oszczędzaj wodę. Przekaz jest wzmacniany przez bardzo proste, doskonale czytelne ilustracje. Dodatkową atrakcję stanowi wykorzystanie transparentnych przekładek, dzięki którym każda wprowadzana przez Autora sytuacja pokazywana jest zarówno w dobrej, właściwej wersji, jak i w tej niekorzystnej dla naszej planety. Aleksandra PiotrowskaKategoria wiekowa od 6 do 8 lat

Pracownia Aurory
Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Jona Jung
Wydawnictwo Bajka

Aurora, w swojej wyjątkowej pracowni, przez lata naprawiała złamane serca, ale teraz nie czuje się już potrzebna ludziom i postanawia przejść na emeryturę. Kiedyś miała wielu klientów, dziś jednak posiadacze zranionych serc częściej szukają ukojenia w przestrzeni wirtualnej i w atrakcjach, które podsuwa im współczesny świat, niż w skromnej pracowni starszej pani, dysponującej jedynie empatią i przekonaniem, że „wszystko jest możliwe, jeśli wierzy się w to, co się robi”.

Czy dziewczynka, która niespodziewanie odwiedza pracownię, zdoła wpłynąć na zmianę decyzji Aurory? Na imię ma przecież Nadzieja…
Ewa GrudaKategoria wiekowa od 9 do 12 lat

Pomylony narzeczony
Autor: Marcin Szczygielski
Ilustracje: Magda Wosik
Wydawnictwo Bajka

To już piąty tom bestselerowej sagi o Majce i ciabci, ze znakomitymi ilustracjami Magdy Wosik. Wszystko, jak zawsze, zaczyna się od katastrofalnych anomalii pogodowych. Tym razem nasz kraj nękają grudniowe upały. Jaki interes rozkręca panna Eliza Kręciołek? Kim jest najpotężniejsza żyjąca czarownica? Kto blokuje magię? Czyim narzeczonym jest uroczy Dębomił i dlaczego jest pomylony? Czy Maja odnajdzie kwiat paproci?

Poczucie humoru, dyskretne nawiązania do polskiej rzeczywistości politycznej, słowiańska mitologia z utopcami, Perunem, Skarbnikiem i syrenami to tylko niektóre zalety książki Szczygielskiego. Nie po raz pierwszy wyróżniamy jego książkę. Jestem pewna, że też nie po raz ostatni.
Ewa Solarz

(informacja ze strony organizatora: https://www.empik.com/przecinek-i-kropka/konkurs#start-cta-slide)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj