Festiwal Stolica Języka Polskiego 02— 08.08.2020 Szczebrzeszyn, Zamość

0
2035

VI edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Wybitni twórcy, przepiękne Roztocze, plenerowe spotkania i widowiska na żywo.

Nasze spotkania zawsze są wyjątkowe, ale w przypadku VI edycji Festiwalu słowo to nabiera dużo szerszego znaczenia. Mamy wyjątkowe okoliczności, mierzymy się z wyjątkowymi wyzwaniami, padają wyjątkowe, niestawiane dotąd pytania. Dotyczą one zarówno refleksji o ota­czającym nas świecie, jak też zwykłych, przyziemnych spraw – także związanych z organizacją Festiwalu, co przecież przez ostatnich pięć lat nigdy nie podlegało dyskusji.

Po długim okresie niepewności możemy jednak zaprosić Państwa do Szczebrzeszyna i Zamo­ścia, by wspólnie cieszyć się z przepięknego Roztocza i uczestniczyć w pasjonujących dyskusjach o literaturze i języku. Jak zawsze na Festiwalu nie zabraknie aktorskich czytań, widowisk teatralnych, wystaw, koncertów, a towarzyszyć nam będą wyśmienici pisarze, artyści, krytycy.

Festiwal rozpoczniemy 2 sierpnia w Zamościu, a w kolejnych dniach – od 3 do 8 sierp­nia – będziemy w Szczebrzeszynie. Kilka z naszych spotkań zrealizujemy co praw­da jedynie w formie online, ale z większością pisarzy i artystów zobaczymy się na żywo. Co ważne tegoroczna Mała Stolica Języka Polskiego, czyli sekcja dziecięca, odbywać się bę­dzie od 3 do 5 sierpnia a wydarzenia programu głównego – od 5 do 8 sierpnia. Na podział ten zdecydowaliśmy się ze względu na aktualne zalecenia dotyczące organizacji imprez kultural­nych, wprowadzające ilościowe limity publiczności – do 150 osób. Z tego też powodu na nasze wydarzenia być może obowiązywać będą wcześniejsze, mailowe rezerwacje – o ostatecznej decyzji w tej sprawie poinformujemy 20 lipca.

Patronem tegorocznej edycji Stolicy Języka Polskiego jest Cyprian Kamil Norwid – wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz i rysownik, który w centrum uwagi stawiał zwykłego człowieka umieszczonego w problematyce uniwersalnej. Będziemy sięgać do jego niełatwej, wymagającej twórczości, wyprzedzającej swoją epokę, pochylimy się też nad bolesną biografią poety.

Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu będą m.in.:

Stanisław Baj, Justyna Bargielska, Justyna Bednarek, Edwin Bendyk, Wojciech Bonowicz, Je­rzy Bralczyk, Teresa Budzisz- Krzyżanowska, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Józef Fert, Grzegorz Gauden, Jarosław Gajewski, Mikołaj Grynberg, Sebastian Grzy­wacz, Iwona Hoffman, Eliza Kącka, Grzegorz Kasdepke, Izolda Kiec, Magdalena Kłos-Pod- siadło, Emilia Komarnicka-Klynstra, Maja Komorowska, Wawrzyniec Konarski, Marta Kopyt, Dariusz Kowalski, Ryszard Koziołek, Janusz Kukuła, Maciej Libich, Mikołaj Łoziński, Grażyna Lutoslawska, Paulina Małochleb, Mira Marcinów, Patryk Matela, Leszek Mądzik, Zygmunt Miłoszewski, Wiesław Myśliwski, Włodzimierz Nahorny, Michał Nogaś, Michał Ogórek, Do­minika Ostałowska, Marek Pasieczny, Andrzej Peciak, Maciej Robert, Paweł Rodak, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Justyna Sobolewska, Paweł Śpiewak, Filip Springer, Nula Stankiewicz, Sylwia Stano, Katarzyna Stoparczyk, Janusz Stro­bel, Mariusz Szczygieł, Wojciech Szot, Jerzy Trela, Adam Wajrak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Adam Woronowicz, Marcel Woźniak, Bogusław Wróblewski, Jan Zieliński, Jakub Żulczyk.

Kuratorką programu głównego jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami sekcji dziecięcej – Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk, które propozycje dla najmłodszych konstruowały z myślą o rozwijającej, twórczej zabawie, ale też zaleceniach dotyczących dystansu społecznego. Będzie więc kreatywnie i rodzinnie, ale również bezpiecznie.

W trosce o nasze wspólne zdrowie wdrożenie właściwych procedur sanitarnych podczas festiwalowych wydarzeń traktujemy priorytetowo. Działamy w plenerze, na rozległym, ale jedno­cześnie zamkniętym terenie, co pozwala monitorować liczbę osób.

Planowane miejsca dla publiczności uwzględniają niezbędne odstępy, zapewnimy też środki dezynfekcyjne, a w naszym zespole jest specjalny koordynator do spraw sanitarnych.

Dołożymy wszelkich starań, by nowe zasady organizacyjne umożliwiły nam bezpieczne wspól­ne przebywanie na żywo, a jednocześnie zwiększymy naszą obecność online.

Będzie więcej transmisji ze spotkań, a niektóre z nich zaoferujemy tylko jako rejestrację wi­deo. W obecnych okolicznościach takie rozwiązanie wydaje nam się optymalne, bo uwzględ­nia i ostrożność, i chęć bycia razem.

Szczegółowy program Festiwalu przedstawiamy w dodatkowym załączniku i serdecznie zapraszamy na Roztocze, bo przecież „cała nadzieja w literaturze”. Wszystkim nam bardzo jej dzisiaj potrzeba. Do zobaczenia w Szczebrzeszynie i Zamościu!

Więcej informacji na: www.stolicajezykapolskiego.pl

Jak wygląda Festiwal Stolica Języka Polskiego?
https://www.youtube.com/watch?v=LJLO5pPQhtg&t=98s

Organizator: Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

(Informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj