Elementarz Polskiej Kultury / wystawa plakatów na TRŁ Print!

0
1259

44 plakaty | 11 polskich grafików | 44 dzieła | 44 polskich artystów w 11 dziedzinach | Poznawaj polską kulturę na nowo.

Elementarz Polskiej Kultury – to projekt, którym pragniemy zwrócić uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Wystawa przedstawia 44 powstałe po 1918 roku dzieła, które albo zyskały duży międzynarodowy rozgłos, albo są reprezentatywne dla twórcy, którego renoma przekroczyła granice naszego kraju. Ekspozycję podzieliliśmy na 11 sekcji, z których każda prezentuje jedną dziedzinę kultury (np. film, muzyka klasyczna, teatr), a tę z kolei reprezentują cztery dzieła. Jedenastu zaproszonych do projektu grafików zinterpretowało te 44 dzieła na 44 plakatach – głównych przedmiotach naszej ekspozycji.

Graficy biorący udział w wystawie:

Basia Flores, Igor Kubik, Ola Jasionowska, Karolina Lubaszko, Łukasz Majewski (TIN BOY), Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski

Kategorie i zaprezentowani artyści:

Film: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Roman Polański

Muzyka klasyczna: Henryk Górecki, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski

Jazz: Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak

Teatr: Krystian Lupa, Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor, Krzysztof Warlikowski

Literatura: Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Stanisław Lem, Wisława Szymborska

Malarstwo: Władysław Strzemiński, Tamara Łempicka, Andrzej Wróblewski, Wilhelm Sasnal

Rzeźba/Instalacja: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Krzysztof Wodiczko, Mirosław Bałka

Grafika: Franciszka Themerson, Jan Lenica, Rosław Szaybo, Roman Cieślewicz

Architektura: Lucjan Korngold, Maciej Nowicki, Krzysztof Ingarden, Robert Konieczny

Fotografia: Zofia Rydet, Chris Niedenthal, Tomasz Gudzowaty, Edward Hartwig

Kultura popularna / nowe technologie: Tomasz Bagiński, Zbigniew Rybczyński, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sapkowski

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ktoś nagle prosi nas o wymienienie najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej – najlepiej takich znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zaczynamy się zastanawiać, kojarzymy kilka dzieł związanych z dziedzinami, którymi się szczególnie interesujemy. Ktoś bez zmrużenia okiem wymieni polskich plakacistów, ktoś inny – reżyserów filmowych albo teatralnych, jeszcze ktoś – jazzmanów albo kompozytorów muzyki klasycznej. Ale niewiele osób będzie umiało wymienić przeboje polskiej kultury z większości dziedzin. Nasza wystawa została pomyślana jako swoista ściągawką, podpowiedź, na jakich artystów warto zwrócić uwagę, jakie dzieła warto kojarzyć, jakie fakty i anegdoty w rozmowach o polskiej sztuce warto przywoływać.

Dokonany przez nas wybór jest w stu procentach subiektywny i każdy znajdzie sto argumentów, aby wskazać sto innych dzieł i stu innych twórców, ale o to nam właśnie chodzi: żeby o polskiej sztuce rozmawiać, a przy okazji ją poznawać, oswajać i propagować.

Drugim, równie ważnym, powodem powstania wystawy jest chęć współpracy z niesłychanie zdolnymi graficzkami i grafikami. Udało nam się zaprosić siedem wszechstronnych artystek i czterech błyskotliwych artystów, którzy przygotowali autorskie interpretacje wybranych dzieł. Ich plakaty stanowią główną, wizualną treść wystawy.

Wystawa jest więc nie tylko przyczynkiem do rozmowy o polskiej sztuce po 1918, ale też o wyjątkowym zjawisku, jakim jest dziś eksplozja graficznych talentów w Polsce.

Nie ukrywamy, że przygotowanie takiej ekspozycji było dla nas wspaniałą, bardzo kulturalną przygodą. Bezkarnie godzinami mogliśmy oglądać filmy, słuchać muzyki, czytać książki – wciąż ciężko pracując. Mamy nadzieję, ze wystawa zainspiruje Was do podobnych wysiłków. Polecamy!

Kuratorzy: Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec
Aranżacja: Urszula Prokop
Identyfikacja graficzna: Iwona Kobryń
Partnerzy: Wydawnictwo WYtwórnia, Targi Rzeczy Ładnych, Instytut Dizajnu w Kielcach, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020

Organizator: d+d

W październiku 2020 nakładem wydawnictwa Wytwórnia ukaże się książka „Elementarz polskiej kultury” autorstwa Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec.

źródło: https://www.facebook.com/events/316154846467742/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj