Wirtualne spotkanie z R.J. Palacio

0
862

autorką „Cudownego chłopaka”- wzruszającej i zabawnej historii o dobroci, przyjaźni, odwadze i niełatwym pięknie bycia innym; bestsellerowej powieści, która stała się ukochaną lekturą uczniów i nauczycieli na całym świecie!

9 września (środa) godz. 18:00
Zbliżająca się premiera nowej powieści R.J. Palacio – BIAŁY PTAK, to dobra okazja do rozmowy z autorką na temat dobroci, życzliwości, akceptacji oraz tolerancji dla różnorodności.

Zapraszamy na spotkanie z cyklu #premieraonline, którego gościem będzie R.J.Palacio, autorka książki „Biały ptak” – najnowsza powieść graficzna autorki ukaże się nakładem Albatrosa 16 września.

Rozmowę poprowadzi Justyna Suchecka (dziennikarka specjalizująca się w temacie edukacji i młodzieży, przez 11 lat związana z „Gazetą Wyborczą”, od roku w tvn24.pl; publikuje w „Książkach. Magazynie do Czytania”, jest współtwórczynią kanału kulturalnego „Krótka Przerwa”; w maju ukazała się jej książka „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”), a przetłumaczy Taida Meredith.

W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.

Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie również tłumaczone na język migowy.

Niezapomniana opowieść o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życia.

Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową. I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych.

Historia opowiedziana w „Białym ptaku” przypomina, że dobro trzeba czynić zawsze. Nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę. Nawet jeśli jest się tylko dzieckiem.

W zorganizowaną przez R.J. Palacio akcję społeczną „Wybierz Dobro” (Choose Kind) włączyły się tysiące szkół, również szkoły polskie.

W „Białym ptaku” autorka sięga do historii II wojny światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi, są ważne także dzisiaj.

WEŹ UDZIAŁ W SPOTKANIU

Justyna Suchecka

Pobierz obrazki

– dziennikarka specjalizująca się w temacie edukacji i młodzieży, przez 11 lat związana z „Gazetą Wyborczą”, od roku w tvn24.pl;

publikuje w „Książkach. Magazynie do Czytania”, jest współtwórczynią kanału kulturalnego „Krótka Przerwa”;

w maju ukazała się jej książka „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”

ODWIEDŹ STRONĘ

Pobierz obrazki

R.J. Palacio
„Biały ptak”
(White bird: a wonder story)
Przekład: Rafał Lisowski
PREMIERA: 16 września 2020
Książka rekomendowana dla młodzieży 12+

Powieść graficzna autorki książki, którą pokochały miliony dzieci – Cudownego chłopaka!

NIEZAPOMNIANA OPOWIEŚĆ O WYTRZYMAŁOŚCI, ODWADZE I SILE DOBROCI,
KTÓRE ODMIENIAJĄ SERCA, BUDUJĄ MOSTY, A NAWET RATUJĄ ŻYCIE.

Fanom Cudownego chłopaka Julian znany jest głównie jako szkolny prześladowca Augusta. Biały Ptak ukazuje historię Juliana z innej strony – chłopiec odkrywa poruszającą historię swojej babci, która podczas II wojny światowej ukrywała się w okupowanej przez nazistów Francji i została ocalona przez pewnego chłopca.

Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową. I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych.

To wspaniała opowieść o przyjaźni, prześladowaniach z powodu inności i o sile dobra, które zmienia serca, buduje mosty i… ratuje życie.

R.J. Palacio przez lata pracowała jako ilustratorka i projektantka okładek, nadawała blasku historiom innych – nie swoim. Teraz zdecydowała się połączyć dwie pasje – obraz i słowo – i opowiedzieć o dobru, które warto krzewić zawsze – bez względu na okoliczności.

„Ta książka jest fikcją literacką. Nie została oparta na niczyjej historii, ale zainspirowało ją wiele opowieści o ukrywających się przed Holokaustem dzieci oraz o zwykłych obywatelach, którzy im pomagali”
– R.J. Palacio

CZYTAJ WIĘCEJ

Komiks/powieść graficzna jest jednym z najważniejszych mediów popkultury i kultury wizualnej. Rozwija się bardzo dynamicznie, coraz powszechniej docenia się jego walory i potencjał edukacyjny. Od czasu Mausa Arta Spiegelmana coraz częściej wykorzystuje się ten gatunek, by opowiadać o historii, szczególnie o traumatycznych doświadczeniach II wojny światowej i Holokaustu.

O autorce i kampanii „Wybierz dobroć”:

Pobierz obrazki

Rachel Palacio
amerykańska autorka o korzeniach kolumbijskich; ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design.
W swoim cv Palacio ma stanowisko dyrektora artystycznego w kilku dużych wydawnictwach książkowych.
Jej debiutancka powieść Cudowny chłopak, bestseller „New York Timesa” (140 tygodni na 1 miejscu), odniosła międzynarodowy sukces – została opublikowana w 45 krajach i sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzy.
Zachęcające do czynienia dobra i bycia życzliwym przesłanie książki stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej o nazwie „Choose Kind” (pol. „Wybierz dobroć”), która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony zarówno dzieci, jak i dorosłych, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Powieść „Cudowny chłopak” bardzo szybko stała się jedną z ulubionych książek amerykańskich nauczycieli (została też uznana za 1 ze 100 najlepszych książek dla młodzieży wszech czasów wg magazynu „Time”), tym bardziej że na jej podstawie powstały materiały dydaktyczne, a w całym kraju przeprowadzono nawiązującą do niej akcję edukacyjną.

Na fali międzynarodowego sukcesu książki powstały kolejne pozycje, zarówno skierowane do najmłodszych czytelników (ilustrowana wersja historii Auggiego dla dzieci – „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”), jak i do starszych dzieci, pozwalające czytelnikom jeszcze lepiej poznać świat Auggiego Pullmana: kontynuacja książki, pt. „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”, która przedstawia spojrzenie na świat Augusta z trzech nowych punktów widzenia, oraz dwa uzupełniające tytuły: „365 dni cudowności” i „Cudowny dziennik” z inspirującymi cytatami i złotymi myślami, dotyczącymi odwagi, przyjaźni, miłości i życzliwości.

19 stycznia 2018 roku do polskich kin trafiła ekranizacja powieści. W rolach głównych wystąpili: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Trembalay.

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj