„Instytut Bombowych Teorii”

0
1005

„Instytut Bombowych Teorii”
Tom Gauld
przeł. Karolina Iwaszkiewicz, Adam Pluszka
Marginesy, premiera: 18 listopada 2020

Informacja wydawcy:

Zbiór blisko 150 komiksów, które ukazywały się w poświęconym zagadnieniom naukowym tygodniku „New Scientist”;

komiksowy przebój mediów społecznościowych, każdy odcinek docierał do milionów czytelników;

  za swoje komiksowe paski Tom Gauld otrzymał prestiżową nagrodę Eisnera w kategorii Najlepszy Komiks Humorystyczny.

Pechowi naukowcy, nanoboty, wirtualni asystenci, teorie zbyt szalone, by były nieprawdziwe, celebryci świata nauki, a także groźne dla życia i zdrowia eksperymenty – to wszystko jest dla Toma Gaulda idealnym tematem humorystycznych komiksów! Komiksów, które rozbawią zarówno tych, którzy nie wiedzą nic o Pitagorasie i tych, którzy opłakują kolejną awarię Wielkiego Zderzacza Hadronów.

„Instytut Bombowych Teorii” to zbiór blisko 150 komiksów, które ukazują się w poświęconym zagadnieniom naukowym tygodniku „New Scientist” i podbijają  serca czytelników w rozmaitych zakątkach internetu. Po ich lekturze już nigdy nie spojrzycie na cudowny świat nauki w ten sam sposób!

Spotkamy tu psa filozofa i kota Schrödingera, dowiemy się co czują nieodkryte gatunki i cząstki elementarne, poznamy mroczne sekrety biurek naukowców (SPOILER – to tylko bałagan) oraz odwiedzimy leżący po sąsiedzku Instytut Geometrii Eksperymentalnej. A przede wszystkim przekonamy się, że nauka jest nie tylko pożyteczna, ale i szaleńczo zabawna!

Komiksy Toma Gaulda są zawsze zabawne, ale w taki sposób, że po ich lekturze czuję się mądrzejszy. Co w przypadku komiksów o nauce okazuje się wyjątkowo przydatne – Neil Gaiman

Gauld to mój ulubiony komiksowy geniusz a „Instytut Bombowych Teorii” to jego najlepsza publikacja – William Gibson

Patronat medialny:

Autor:

Tom Gauld

Urodził się w szkockim Aberdeen w 1976 roku. Jego ulubionymi zajęciami w dzieciństwie było rysowanie, budowanie z klocków lego oraz zabawy żołnierzykami. To pierwsze pchnęło go do nauki ilustracji w Edinburgh College of Art.

W 2001 roku wspólnie z Simone Lia, z którą poznał się podczas studiów na Royal College of Art, założył niezależne wydawnictwo Cabanon Press. Tam ukazały się jego pierwsze komiksy. Szybko zaczął też współpracę jako ilustrator i autor komiksów z takimi periodykami jak „The Guardian”, „The New Yorker”, „The Believer”, „The New York Times”. Ilustrował też książki dla dzieci i okładki literackiej klasyki dla wydawnictwa Penguin. Oprócz setek komiksów prasowych zrealizował dwie powieści graficzne – „Goliat” oraz „Mooncop”.

Za swoje prace wielokrotnie był nagradzany. Gauld może pochwalić się m.in. dwiema statuetkami Eisnera za najlepszy komiks humorystyczny („Baking with Kafka” i „You’re All Just Jealous of My Jetpack”). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj