„Bajki robotów” tym razem po estońsku

0
1121

Od pierwszej publikacji Bajek robotów Stanisława Lema mija 57 lat. W tym czasie świat znacząco się zmienił i urzeczywistnił wiele pisarskich wizji przyszłości. Czym Lem inspiruje współczesnego odbiorcę, któremu sztuczna inteligencja towarzyszy niemal na co dzień? Czy Lemowska diagnoza przyszłości może jeszcze skłonić do refleksji najmłodsze pokolenie czytelników? Na te pytania odpowiada wystawa ilustracji towarzysząca premierze pierwszego estońskiego przekładu Bajek robotów, którą od 12 lutego można będzie oglądać w Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. 

Książki Stanisława Lema zostały przetłumaczone na 41 języków. Dziś do tej grupy dołącza estońskie wydanie Bajek robotów w tłumaczeniu Hendrika Lindepuu, które ukazało się nakładem wydawnictwa Päike ja Pilv oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Do zilustrowania 16 opowiadań zaproszono czołowych polskich i estońskich ilustratorów, m.in. Dawida Ryskiego, Edgara Bąka, Katarzynę Bogucką, Małgorzatę Herbę, Anne Pikkov, Katrin Ehrlich, Prita Pärna czy Viive Noor.

„Gdy sięgamy po Bajki robotów, na myśl przychodzą nam przede wszystkim rysunki Daniela Mroza. Jego charakterystyczna i tak bardzo kojarząca sięz Lemem kreska na stałe weszła do kanonu polskiej ilustracji. Niezmiernie się cieszę, że dziś współpracujemy z kolejnym pokoleniem najlepszych polskich ilustratorów” – mówi dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Barbara Schabowska.

Premierze książki towarzyszy wystawa. „Tak jak Lem nie szedł nigdy utartym szlakiem, idziemy jego tropem i pokazujemy ilustracje w inny, nietypowy sposób. Eksponujemy ich fragmenty, ukrywamy je w przestrzeni, tworzymy nowe znaczenia. Stwarzamy takie warunki, by to uczestnik wystawy mógł zmienić granice jej świata i stworzyć jej zasady na nowo.– tłumaczy kuratorka, Magdalena Kłos-Podsiadło. Granice tej ekspozycji są nieokreślone, tak jak możliwości jej interpretacji. Zaprasza ona młodych widzów do interakcji i włączania się w odkrywanie znaczeń, ale przede wszystkim do twórczej zabawy.

Za projekt aranżacji wystawy, którą będzie można zobaczyć w pięciu miastach Estonii – Tallinie, Tartu, Haapsalu, Narwie i Pärnu, odpowiadają Marta i Lech Rowińścy. Jesienią wystawa zostanie zaprezentowana na Litwie.

Wystawa ilustracji inspirowanych opowiadaniami Stanisława Lema „Bajki robotów”

Ilustratorzy: Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Zosia Dzierżawska, Katrin Ehrlich, Gosia Herba, Rita Kaczmarska, Kadi Kurema, Regina Lukk-Toompere, Paweł Mildner, Viive Noor, Priit Pärn, Anne Pikkov, Marja-Liisa Plats, Dawid Ryski, Urmas Viik, Katarzyna Walentynowicz

Organizator: Adam Mickiewicz Institute / culture.pl
Wystawa  w ramach projektu „Bajki robotów” Stanisława Lema – premiera książki i wydarzenia towarzyszące
Koordynator projektu: Dorota Szczepanek, Katarzyna Zamoyska
Kuratorka wystawy: Magdalena Kłos-Podsiadło / Wytwórnia
Projekt wystawy: Marta Rowińska, Lech Rowiński) / beton
Projekt graficzny: Lech Rowiński / beton
Tłumaczenie na język estoński: Hendrik Lindepuu

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj