„Elementarz w podskokach”

0
1088

„Elementarz w podskokach”
Małgorzata Swędrowska, Agnieszka Frączek
ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło, Agnieszka Żelewska
Publikat, premiera: 18 października 2017
wiek: 6+

Wskocz w literki!

Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią się ruszać. Skakać, biegać, jeździć na rowerach i hulajnogach, wspinać się, huśtać i po prostu hasać. A to jakby nie idzie w parze ze skupieniem, które trzeba włożyć w naukę czytania, rozumiane jako żmudną pracę w szkolnej ławie. I tu przychodzi nam z pomocą nowatorski „Elementarz w podskokach” napisany przez Małgorzatę Swędrowską, pedagożkę od wielu lat prowadzącą warsztaty i seminaria dla dzieci i dorosłych.

Jak sama autorka zaznacza we wstępie, każdą nową literkę powinna poprzedzić zabawa ruchowa dostosowana do potrzeb dziecka. A potem można elementarz otworzyć w całkiem dowolnym miejscu i zagłębić się w lekturze, albo na dobry początek podziwiać fantastyczne obrazki, których wygląd nie wpędzi małego dziecka w kompleksy. „Elementarz w podskokach” jest dedykowany przedszkolakom, które w bardzo różnym wieku wykazują zainteresowanie literkami. 

Autorka wprowadza pojęcie „Miczytaja”, przewodnika po świecie literek, w którego rolę może wcielić się ktokolwiek, kto potrafi czytać: mama, tata, babcia, dziadek, a może starsze rodzeństwo.  Miczytaj ma być przewodnikiem ale musi podążać uważnie za dzieckiem, żeby nie zniechęcić kiełkującej dopiero ochoty na poznawanie literek. A Elementarz ma w tym pomóc.  Książkę kończy kilka zabaw – gra planszowa, sudoku, wyszukiwanie szczegółów oraz karty memo.

Mam wrażenie, że książka Swędrowskiej lepiej oddaje realia współczesnego świata, niż legendarny już „Elementarz” Falskiego. Jeśli więc macie na stanie rozbrykanego przedszkolaka, zafascynowanego światem liter, śmiało sięgajcie po Elementarz i czytajcie w podskokach.

Anna Wiśniewska-Kocik

****

Informacja wydawcy:

Elementarz w podskokach, czyli czytanie w zabawie!

„W podskokach”, bo szczęśliwe i ciekawe świata dziecko nie chodzi, ale podskakuje.

“W podskokach”, bo nauka czytania z małymi dziećmi nie może kojarzyć się z siedzeniem godzinami nad książką, ale z różnorodnymi aktywnościami – gestami, mimiką, aktywnościami parateatralnymi.

Ten radosny i kreatywny elementarz przeznaczony jest dla dzieci już w wieku przedszkolnym i „dorasta” wraz z nimi. Maluszki będą korzystały z najprostszych aktywności, starsze dzieci skupią się na słowie.

Napisany przez pedagog o niezwykłej energii – Małgorzatę Swędrowską – która od lat prowadzi warsztaty i seminaria dla dzieci i dorosłych, m.in. dla Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli, pracuje w szkole i wykłada na Uniwersytecie Adama Mickieiwcza w Poznaniu.

Wiersze oraz opowiadanka napisała wspaniała autorka książek dla dzieci – Agnieszka Frączek, a zilustrowały dwie fantastyczne artystki – Ewa Poklewska-Koziełło i Agnieszka Żelewska.

Zapraszamy dzieci do krainy czytania w radosnych podskokach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj