50. urodziny „Bardzo głodnej gąsienicy” Erica Carle’a

0
746

Marta Lipczyńska-Gil, 50. urodziny Bardzo głodnej gąsienicy Erica Carle’a, [w:] „Ryms” nr 35.

Eric Carle to dobro narodowe USA. Człowiek instytucja – projektant, pisarz i ilustrator książek dla dzieci. W tym roku artysta obchodzi 90. urodziny, a jego najsłynniejsza książka, czyli „Bardzo głodna gąsienica”, 50-lecie istnienia na rynku wydawniczym. Piękny wiek i mistrza, i jego dzieła. Nie ma chyba dziecka, które nie znałoby historii o bardzo głodnej gąsienicy. To klasyka. Książka ukazała się w 1969 roku i już w roku wydania znalazła się na liście 10 najlepszych książek obrazkowych magazynu „New York Times”. Do dziś sprzedaje się w ogromnych nakładach. Przypuszczam, że maszyny drukarskie wycinają dziurki w kartonowych stronach jak szalone, aby książka trafiła do dzieci na całym świecie na czas. W Polsce tytuły Erica Carle’a ukazują się dzięki wydawnictwu Tatarak. Historia jest prosta. Pewnego dnia z jajka wykluwa się gąsienica. Jest bardzo głodna. Zjada to, co spotyka po drodze – w poniedziałek jedno jabłko, we wtorek dwie gruszki, w środę trzy śliwki… i tak przez kolejne dni tygodnia, aż do soboty, kiedy to nienasycone stworzenie wgryza się z ogromnym apetytem we wszystko – od lodów po serdelka i… przemienia się w pięknego motyla. Pomysł jest bardzo prosty. Carle uwiódł miliony ludzi na świecie. Już od samych soczystych kolorów chce się jeść, ale to, co sprawia, że książkę kochają dzieci, to… otworki w kartonowych stronach, imitujące dziurki wygryzione przez gąsienicę. Maluchy ciekawe świata mogą wpychać w nie palce i przez chwilę poczuć się jak bardzo głodna gąsienica.

Poza tym autor w tej krótkiej książce bardzo sprytnie przemycił naukę liczenia, nazw dni tygodnia, nazw kolorów, owoców oraz ukazał cudowną przemianę ab ovo… Tyle dobra w jednej małej książce! I to wszystko podane jest lekko, dowcipnie, bez zadęcia i moralizatorstwa. Mimochodem, przy okazji dobrej zabawy.

Eric Carle w 2002 roku wraz z żoną Barbarą otworzyli The Eric Carle Museum of picturebook Art. To instytucja, która pokazuje, jak wielka jest moc obrazu, moc książek obrazkowych. Patrząc na imponujący dorobek Erica Carle’a, zaczynam się zastanawiać, czy nienasycona gąsienica nie symbolizuje natury samego autora, który tworzy nieprzerwanie od 50 lat, przemieniając proste pomysły w wielozadaniowe książki czytelne dla dzieci na całym świecie.
 
Marta Lipczyńska-Gil


fot. Carla fot. Jim Gipe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj