„Mój pierwszy komiks 5+”

0
758

Informacja wydawcy:

Egmont wprowadza nową serię „Mój pierwszy komiks 5+”!

Jak wybrać pierwsze albumy do czytania wspólnie z dzieckiem? Jakie komiksy zaproponować na początek przygody z samodzielnym czytaniem? Jak wprowadzić dziecko w świat komiksu? Z pomocą przychodzi wydawnictwo Egmont, które przygotowało nowy cykl przeznaczony dla młodszych czytelników. „Mój pierwszy komiks 5+” to zupełnie nowa propozycja na polskim rynku. Wszystkie komiksy z tej serii doskonale czyta się wspólnie z dzieckiem, ale też są idealnymi propozycjami na pierwsze samodzielne lektury. W cyklu znalazły się wyjątkowe i nagradzane europejskie serie, przepięknie zilustrowane, z mądrymi i ciekawymi scenariuszami. 

Już 29 września ukażą się pierwsze tomy takich perełek wydawniczych, jak seria „Pan Borsuk i pani Lisica”, „W cieniu drzew”, „Opowieści z Bukowego Lasu” oraz „Bartłomiej i Karmelek”. 

Wspólne czytanie z dzieckiem to wspaniała przygoda. Dostarcza wielu wrażeń i wzruszeń nie tylko najmłodszym. Może być częścią wieczornego rytuału, sposobem na wspólne spędzenie czasu, ale też pretekstem do porozmawiania z dzieckiem na ważne tematy. Ma również aspekt edukacyjny – pomaga w nauce czytania, kształtuje styl wypowiedzi, poszerza zasób słów i rozwija wyobraźnię. Warto pamiętać, że dzieciom można czytać nie tylko książki, ale również komiksy.

Około 5 roku życia dzieci zaczynają interesować się czytaniem, literami, pisaniem. Pytają, jak wygląda litera, próbują pisać, kreślić, bawić się w czytanie. Jest to najlepszy moment, żeby zacząć rozwijać w dzieciach tę gotowość. Zachęcać je do tego. Pomagać im posiąść tę skomplikowaną czynność. Czytanie to połączenie koordynacji, syntezy i analizy wzrokowo-słuchowej, koncentracji, spostrzegawczości. Wymaga zatem niemałego wysiłku ze strony dziecka, żeby ją opanować. Najlepiej jest to robić w formie przyjemnej zabawy. Żeby dziecko nie czuło i nie było zmęczone musząc uruchamiać i koordynować tyloma obszarami na raz – podkreśla psycholożka dziecięca, Sylwia Jatczak – Jedną z takich form, które uczą dzieci czytania, a jednocześnie nie przemęczają są komiksy. Mają one wiele zalet. Jedną z nich jest niezbyt duża ilość tekstu, który nie przytłacza dziecka, do tego jest on rozrzucony, więc daje wrażenie, że jest go mniej. Szybciej się go czyta i można już przekręcić stronę, co dla początkującego czytelnika jest ważne, bo daje mu poczucie sukcesu – już przeczytałem tę stronę, idę dalej! W ten sposób dziecko ma wrażenie, że już szybko czyta. Litery są bardzo wyraźne, a tekst wyodrębniony jest na innym polu. Nie zlewa się z tłem, łatwo go zobaczyć i przeczytać. Treść do czytania jest prosta, krótka. Składa się z pojedynczych słów i zdań prostych zrozumiałych dla dziecka. Ułatwia to bardzo czytanie ze zrozumieniem.

Układ komiksu – historyjka obrazkowa zmusza do ćwiczenia myślenia logicznego, przyczynowo – skutkowego, ponieważ trzeba znaleźć ciąg zdarzeń i za nim podążać. Jednocześnie ułatwia to czytanie, bo dziecko oglądając historyjkę wie o czym jest i nawet jeśli czyta jeszcze bardzo słabo, nie odczuwa porażki, ponieważ mimo wszystko rozumie opowiadanie, jak się kończy i jakie przygody spotykają bohaterów. Tekst jest dodatkiem, bardzo ważnym, ale nie najważniejszym.

Wszystkie serie: „Opowieści z Bukowego Lasu“, ,,Pan Borsuk i pani Lisica“, ,,W cieniu drzew“ oraz  ,,Bartłomiej i Karmelek“ to bardzo pozytywne historie. Główni bohaterowie to zwierzęta, których przeżycia i przygody są bardzo ciekawe. Poruszają tematy ze świata dzieci. Uczą pozytywnych zachowań, empatii i uwrażliwiają na innych. Pokazują, jak rozwiązywać problemy. Zaciekawią zarówno chłopców, jak i dziewczynki, ponieważ opowiadają o sprawach bliskich każdemu dziecku. Opowieści są bardzo wciągające – ma to na celu pobudzenie ciekawości i wciągnięcie w świat zwierzaków, jednocześnie „zmuszając” do nauki czytania. – przekonuje psycholożka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj